Kolektory słoneczne najbardziej popularne w Polsce południowej

Są rejony, w których chętnie korzystamy z dotacji do kolektorów słonecznych - to Śląsk, Podkarpacie i Małopolska. Można otrzymać zwrot blisko połowy kosztów poniesionych na instalację. Jednak nawet bez dofinansowania, dzięki kolektorom możemy zaoszczędzić ponad tysiąc złotych rocznie.
  • Instalacja solarna na dachu

    Na dopłaty do instalacji solarnych NFOŚiGW przeznaczy 450 mln zł.

    Monier Braas

450 milionów złotych – tyle pieniędzy przewidział Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, aby dofinansować instalację kolektorów słonecznych. Do dopłat kwalifikują się osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe. Pierwsze inwestycje ze wsparciem NFOŚiGW ruszyły w sierpniu 2010 roku. Wciąż do wykorzystania pozostaje prawie połowa przewidzianej przez fundusz kwoty. O dofinansowanie można się ubiegać do końca 2015 roku. Niestety z każdym rokiem będzie coraz mniej pieniędzy do wykorzystania.

Popularność dofinansowania do kolektorów słonecznych



Źródło: NFOŚiGW, stan na 26.03.2013 r.

Latem najtrudniej o ekipę montującą kolektory słoneczne

Osoby chcące zainstalować kolektory słoneczne powinni zadbać o wykonawców instalacji jak najszybciej. Zgodnie z danymi NFOŚiGW, przeważnie od kwietnia coraz więcej osób ubiega się o dopłaty. Szczyt sezonu przypada na sierpień i wrzesień. Dlatego latem najtrudniej jest o ekipę, która mogłaby się zająć instalacją kolektorów.

– Najwięcej takich projektów zrealizowano w województwach śląskim i małopolskim – odpowiednio 6 i 5,3 tys. – dodaje Bartosz Turek, analityk firmy Home Broker. – Tylko na ich terenie powstała prawie co trzecia instalacja solarna dofinansowana przez fundusz.

Liczba instalacji solarnych dofinansowanych prze NFOŚiGW



Źródło: NFOŚiGW, stan na 26.03.2013 r.

Sporo kolektorów powstało też na terenie województwa podkarpackiego (3,5 tys. sztuk), mazowieckiego (3,2 tys.) i lubelskiego (3,1 tys.). Najgorzej w tym porównaniu wypada województwo lubuskie (475 szt.), zachodniopomorskie (736), warmińsko-mazurskie (809) i kujawsko-pomorskie (883).

45% dopłaty do kolektorów z funduszu

Aby skorzystać z dofinansowania, należy zaciągnąć specjalny kredyt. Odpowiednie produkty ma w ofercie tyko 7 banków. Dofinansowanie wynosi 45 proc. kosztów instalacji netto.

Dowiedz się więcej o kredytach na energooszczędne mieszkania i domy: Te banki ich udzielają

– Jest to tym bardziej atrakcyjne, że założenie instalacji do ogrzewania wody użytkowej może opłacać się nawet bez dopłat – ocenia Turek. – Taka inwestycja oznacza bowiem roczną oszczędność rzędu około 700 zł, przy ogrzewaniu wody gazem, 1000 zł przy ogrzewaniu olejem czy nawet 1200 zł, kiedy stosujemy ogrzewanie wody energią elektryczną.

Koszt najtańszego rodzaju instalacji wraz z montażem można szacować na 7–8 tys. zł. Wydatki nawet bez uwzględnienia dopłaty, wydatki mogą się więc zwrócić w kilka lat.

Rzeczywista dopłata znacznie niższa

Teoretycznie dopłata w wysokości 45 proc. mogłaby pozwolić na skrócenie czasu potrzebnego na zwrot inwestycji prawie o połowę. W praktyce jednak, dofinansowanie jest mniejsze niż 45 proc.

– Kredytobiorca ponosi bowiem dodatkowe koszty związane z oprocentowaniem kredytu. To średnio 9,74 proc. – dodaje Turek. – Do tego należy doliczyć prowizję bankową oraz podatek od udzielonej dotacji. Poza tym, kwota dotacji liczona jest w stosunku do ceny netto zakupu instalacji. Są ograniczenia dotyczące maksymalnej ceny urządzeń.

Ile więc rzeczywiście zyskamy korzystając z preferencyjnego kredytu na 5 lat, na kolektor słoneczny w cenie 10 tys. zł?
Z symulacji specjalistów z Home Broker wynika, że możemy liczyć na 16,6 proc. dofinansowania w przypadku, gdy podatnik nie przekroczył pierwszego progu podatkowego (85 528 zł) i 11,5 proc., jeśli ten próg przekroczył. 

Symulacja korzyści wynikających z dofinansowania do kolektorów słonecznych

Warto przeczytać: Kolektory słoneczne do podgrzania wody i ogrzania domu 

Autor: Jacek Szydłowski
Współpraca: Bartosz Turek - Analityk rynku nieruchomości, Home Broker
16komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (16)

a na zdjęciu panel fotowoltaiczny. To dwa zupełnie różne urządzenia, jedyne o je łączy to fakt, że oba czerpią energię ze słońca.
sven kutensen, 28.03.2013, 17:32
sam jesteś panel. To normalny kolektor płasi
kris, 29.03.2013, 13:14
Po moim monicie, zdjęcie zostało zmienione więc nie kozacz synek.
sven kutensen, 29.03.2013, 15:57
80 litrowy bojler gazowy na nagrzanie wody do temp. 70 stopni zużywa 0,56 kubika gazu.,czyli na nagrzanie 240 l dziennie zużyjemy 1.68 kubika,licząc 2 zł za kubik koszt ogrzania dzienny to 3,36zł---miesięcznie---- 100zł .Biorac po uwagę że kolektory maksymalnie będą grzać nam wodę przez 6 miesię.cy to zaoszczędzimy 600 zł. Za zakup średniej jakości kolektorów po uwzględnieniu dopłat zapłacimy około 10 tyś zł,jeżeli te pieniądze ulokujemy w banku to uzyskamy około 500zł odsetek,a więc niewiele braknie nam na zapłatę za gaz Kolektory to są opłacalne ale tylko tym co ich montują
Edward, 28.03.2013, 18:44
Dadza 45% dofinansowania a Tusk nałożr podatek 200zł od metra kw paneła i i ściagną 150% zysku otake będzie.
Czup, 01.04.2013, 20:52
wyliczenia co do zysków zakładają spłatę kredytu po miesiącu gdzie kredyt jest na 3 lata co automatycznie zmnijesza stopę zwrotu oraz wszekie próby wcześniejszego spłacenia powodują konieczność zapłacenia stosownych kar za zerwanie warunków kredytu. Brawa dla propagandy bankowców
qwerty, 28.03.2013, 18:46
KOLEKTORY S ŁONECZNE W NASZYM KRAJU SA NIEOPLACALNE! ZIMA DO KWIETNIA TO PIERWSZY ARGUMENT! JAK SIE MA ZA DUZO PIENIEDZY TO MOZNA WYDAWAC NA TAKIE FAANABERIE ALE PO CO?? PO DRUGIE DLCZEGO NIE DOFINNSUJA POŁOWY JK SIE MA GOTÓKE TYLKO TRZEBA BRC KREDYT? POJEBNY KRAJ! ZaROBI TYLKO ZGRNICA SKąD SPROWADZA I WCISNA NAM TO DZIaDOSTWO!
majka, 28.03.2013, 20:36
Fajna sprawa , ale jak zwykle w Polsce musi być inaczej. Znajomy ma zakład produkujący panele. Kiedyś zestaw u niego kosztował ok 6-8 tysięcy. ( zaznaczam ,że nie montuje w ramach dotacji) ale jak weszły dopłaty i inni ci co montują w ramach dotacji podnieśli ceny on również i sprzedaja teraz po 11-12 tys z a zestaw:) Smieje sie z tych co daja sie naciagnąć na kredyt z dopłata , twierdzi ,że to wielka ściema . Jest wiele kwesti o których sie nie mówi, aby udowwodnic ,że kolektorry spełniaja swoja role nalezy zakupić odpowiednie urzadzenia pomiarowe... itp. Poza tym nie jest to wcale opłacalne , zwrot wyliczony jest na ok 8- 10 lat , a nie mówi sie o konserwacji ,serwisie, wymianie płynów , czy usterkach ....
aqq, 28.03.2013, 21:08
Instaluj kolektory sloneczne w jak najwiekszej ilosci.
URZAD SKARBOWY CZEKA !
Przychod z kolektorow nalezy podawac DO ZEZNANIA PODATKOWEGO.
Pamietaj ze znajda cie nawet kilkanascie lat jak nie podasz do PIT-u, bo Prawo Skarbowe nakazuje podawac KAZDY DOCHOD OBYWATELA !!
Sa dokumenty kiedy zainstalowano to sie znajdzie tez wielkosc dochodu.
Oczywiscie beda kary za oszukiwanie i procenty od naleznosci, oprocz zaleglych naleznosci podatkowych.
Urzad Skarbowy CZEKA !!
inspektor US, 29.03.2013, 02:35
przerabiałem temat w tamtym roku ,opowiadanie że kolektory grzeją tylko w lecie to są głupoty ludzi którzy z tematem nie mają pojęcia żadnego, założyłem kolektory próżniowe grzeją bez względu na temp.otoczenia chodzi tylko oto aby słońce świeciło właśnie na te "rury", BEZ DOTACJI BO NA TYM ZARABIA BANK I FIRMA I NIKT WIĘCEJ . CAŁY UKŁAD JEST W YKONANY ZE STALI NIERDZEWNEJ KUPOWAŁEM WSZYSTKO ONLINE , ŻYWOTNOŚĆ UKŁADU PRZEWIDUJE OK. 25LAT!!!. KOSZT ZAKUPU OK 8000.00PLN KOSZTY ROBOCIZNY PO WŁASNEJ STRONY
piotrek, 29.03.2013, 07:12
Masz rację kolektorom próżniowym nie przeszkadza zimno,będą grzać ale pod warunkiem że będzie słońce,a ile tego słońca mamy w miesiącach zimowych.A co z zalegającym śniegiem na kolektorach próżniowych,prawda jest taka że jeżeli w okresie zimowym wyjdzie słońce na kilka godzin to jego energia zostanie zużyta na odlodzenie kolektorów a nagrzać wody już nie zdąży.
KKK, 29.03.2013, 08:53
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Montaż kolektorów to rzecz pożyteczna,biorąc pod uwagę wykorzystanie energii słonecznej,ale nie w naszym państwie!Na interesie zarabiają firmy montujące i banki,a państwu powinno zależeć na tym ,aby było to korzystne dla obywateli i środowiska,nie dla banków!Nie wiem jak to jest z tymi podatkami od eksploatacji kolektorów,ale biorąc pod uwagę deb..zm urzędniczy,w cale bym się nie zdziwił!
Obserwator, 29.03.2013, 16:04
Ja dopłaty nie dostanę,bo nie wyrażam zgody na zaciągnięcie kredytu na ten cel.Mam swoje 55% w gotówce i chciałbym wypłatę tej dotacji 45%.Okazuje się,że jestem zarazą bo nie chcę od gangreny bankowej ich wirtualnego pieniądza.
RICO, 30.03.2013, 06:21
Ja dopłaty nie dostanę,bo nie wyrażam zgody na zaciągnięcie kredytu na ten cel.Mam swoje 55% w gotówce i chciałbym wypłatę tej dotacji 45%.Okazuje się,że jestem zarazą bo nie chcę od gangreny bankowej ich wirtualnego pieniądza.
RICO, 30.03.2013, 06:22
Dotacja jest liczona od kwoty brutto.W kalkulacji uwzględniono kwotę netto przy stawce VAT 23%.Powinna być przyjęta stawka VAT 8%(mieszkaniówka),co daje cenę instalacji 8130 x 1,08 =8780zł.Z powyższego wynika,że instalacja będzie tańsza a dofinansowanie trochę wyższe.Minus dla redaktora.
piotr, 01.04.2013, 08:53
Jesli bank każe mi przedstawić milion papierów (prowadze dziaalnośc czyli zus us ksiazki, dotego weksle itp) i jeszce zabezpieczyć kredyt gotówką w kwocie kredytu + ODSETKI CZYLI POZYCZY MI MOJE PIENIADZE I ZATO ZAPŁACE ODSETKI to sie pytam o co tu chodzi ??? ile realnie zyskam ?? po co dokumenty, po co kredyt, czyste wyłudzenie pieniedzy prze panstwo z UE za naszym pośrednictwem a niby pieniądze poszły na ekologiea a tu na odsetki (z niczego) na podatki, prowizje itp