Kielce: zagospodarowanie śmieci i utrzymanie zieleni dużo kosztuje

Kielce dużo wydają na wywóz śmieci z altanek, utrzymanie porządku w mieście oraz pielęgnację terenów zielnych. To największe wydatki gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, jednego z ważniejszych działów budżetu miasta.
  • Śmieci z miejskich mieszkań

    Miejski Zarząd Budynków w Kielcach w 2016 roku ma do dyspozycji 28 milionów złotych. Z tego budżetu najwięcej wydane zostanie na media i wywóz śmieci z miejskich mieszkań.

    mk

Wydział Zarządzania Usługami Komunalnymi ma do dyspozycji 40,5 miliona złotych. Zdecydowaną większość tej kwoty pochłoną wydatki związane z gospodarką śmieciami. Firma, która wygrała przetarg na wywóz odpadów z miasta otrzyma 12,5 miliona złotych, a 14 milionów złotych potrzeba na ich utylizację w Promniku. Do tego trzeba doliczyć 100 tysięcy złotych na utrzymanie Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Zieleń w mieście, rozbudowa cmentarza i...

Druga znacząca pozycja to utrzymanie zieleni w mieście. – Wydamy na jej pielęgnację ponad 7 milionów złotych – informuje Ryszard Muciek, dyrektor Wydziału Zarządzania Usługami Komunalnymi. – Te wydatki wzrosną ponad trzykrotnie, w minionym roku na zieleń mieliśmy tylko 2,3 miliona złotych. Od tego roku utrzymanie wszystkich trawników na terenach miejskich, na skwerach, placach, w parkach należy do naszego wydziału, przejęliśmy od Miejskiego Zarządu Dróg także zieleńce położone w pasach drogowych. Zatrudnimy jeszcze dwie dodatkowe osoby, w tym architekta zieleni.

Kolejne ważne zadanie to rozbudowa Cmentarza Komunalnego w Cedzynie. Nowe kwatery powstaną od strony północnej nekropolii, od ulicy Sandomierskiej. Na powiększenie cmentarza miasto wyda w tym roku prawie 4 miliony złotych.

W planach jest też modernizacja i rozbudowa schroniska dla zwierząt w Dyminach. Prace podzielono na etapy. Na ten rok zarezerwowano 433 tysiące złotych. Natomiast na bieżące utrzymanie schroniska i zwierząt w nim przebywających miasto wyda ponad 700 tysięcy złotych.

Po raz pierwszy w budżecie wydziału pojawiły się wydatki na działki należące do miasta, ale używane przez wspólnoty mieszkaniowe, które wykupiły bloki po obrysie. – Na tych terenach znajdują się chodniki, schody, czy jezdnie, które wymagają remontu. Mamy długą listę oczekiwań wspólnot, zweryfikujemy ją i wybierzemy miejsca, gdzie remont jest najbardziej potrzebny – tłumaczy.

Aleja Zabaw powstanie na skwerze Szarych Szeregów, gdzie w kilku miejscach zostaną zamontowane urządzenia do rekreacji dla dzieci i młodzieży w różnym wieku a także dla dorosłych. To przedsięwzięcie ma kosztować około 240 tysięcy złotych.

Zarezerwowano pieniądze na inwestycje pod nazwą "Budowa parku wodnego". – Chodzi o odsłonięcie oczek wodnych, które znajdują się w dolinie Silnicy i są zarośnięte oraz zagospodarowanie ich otoczenia i połączenie mostkami. Na ten rok mamy na to zadanie 60 tysięcy złotych, co wystarczy na przygotowanie koncepcji.

Na wydatki związane z mieszkalnictwem przewidziano ponad 32 miliony złotych. Ratuszowy Wydział Mieszkalnictwa zleci wybudowanie parterowego kompleksu 24 mieszkań przy ulicy Tartacznej. Do każdego z nich będzie osobne wejście prosto z dworu. Na tę inwestycje zarezerwowano 4,5 miliona złotych.

Z kolei Miejski Zarząd Budynków ma do wydania 28 milionów złotych. Z tego największą kwotę pochłoną wydatki na media i wywóz śmieci z miejskich mieszkań. Wyniosą one prawie 15 milionów złotych. Na bieżące remonty budynków i mieszkań, jak naprawa przeciekających dachów, czy uszkodzonej instalacji przewidziano 3,3 miliona złotych. Na większe remonty zapisano 1,8 miliona złotych. W planie jest przebudowa kotłowni z olejowej na gazową w budynku przy ulicy Malików 150 oraz remonty 40–50 mieszkań przed przekazaniem ich nowym lokatorom. Na płace dla 50 pracowników zarezerwowano 2,7 miliona złotych. 

Autor: Agata Kowalczyk
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

W końcu to co płaci się na śmieci miało iść tylko na śmieci a nie utrzymanie zieleni.
nn, 14.01.2016, 16:47
60 tys za koncepcję, a dla jakiego kolegi? Dajcie mi te pieniądze to ręcznie oczyszczę te oczka i wybuduje wam mostki. 2,7 melona na pensje? Wow to się powodzi, okrągła sumka, ja bym proponował zaokrąglić do 3,5 bo przecież jeszcze nagrody na koniec roku też trzeba. Tyle wydatków za odpady komunalne? O ja głupi, nieświadomy, bo ja to głupio myślałem, że na pet-cie, na tłuczce szklanej, czy biomasie, to prywatne firmy nie zarabiają milionów. Śmieci to jest żyła złota, tylko trzeba umieć jeszcze te śmieci w złoto zamienić.
Kowalski, 14.01.2016, 19:41
Jestem chętny do pracy w Miejskim Zarządzie Budynków!!!!!!!! Z matematyki wychodzi mi, że tam każdy z 50 pracowników zarabia miesięcznie po 4,5 tys. zł - przyjmijmy, że to brutto. I tak nie mało wyjdzie na rękę jak na kieleckie warunki. Chciałbym tyle zarabiać!!!!!!!! A ile pieniędzy pójdzie bokiem!!!!!!!!!! No i nieźle obłowi się też firma remontowa skoro remont 40-50 mieszkań wyniesie jakieś 100-150 tys. zł. każde. Po godzinach pracy w MZB chętnie dorobię do skromnej pensyjki (przyp. 4,5 tys. zł.) w tej firmie remontowej. Kolejny miejski wrzód na dupie!!!!!!!!!! Jak oni się Boga nie boją!!!!!!!!!!
Antek, 14.01.2016, 20:11

Polecamy