Kielce: wykup mieszkań od TBS tylko dla wybranych

Tylko nieliczni lokatorzy Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego będą mogli wykupić mieszkania. Wszystko przez zmianę przepisów.
  • Mieszkanie TBS

    Lokatorzy Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego od października będą płacić wysoki czynsz, który wyniesie prawie 10 złotych za metr kwadratowy mieszkania.

    mk

Niektórzy lokatorzy mieszkań należących do Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego będą mogli je wkrótce wykupić. Niestety ostatnia zmiana przepisów pozwala na taki krok tylko nielicznym mieszkańców, najnowszych bloków.

W ubiegłym tygodniu prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał nowelizację ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Pozwala ona na wykup mieszkań wybudowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego z kredytu przyznawanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do 2011 roku nie można było wykupić tych mieszkań, potem zmieniono przepisy, ale były niejednoznaczne i pozwalały na szeroką interpretację.

Wykup mieszkań z wyjątkami

– Nowelizacja pozwala na wykup mieszkań wybudowanych przed 30 września 2009 rokiem. Wyjątek stanowią lokale, których najemcy nie ponosili części kosztów budowy – wyjaśnia Mirosław Buczkowski, prezes Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Chodzi o sytuację, gdy lokator nie mógł być partycypantem, bo wówczas przepisy tego zabraniały. To partycypant ponosił część kosztów budowy. Najczęściej był to ktoś bliski z rodziny, na przykład rodzice. Niestety takie zasady obowiązywały w większości naszych bloków.

Lokatorzy kieleckiego osiedla Sieje oraz bloków przy ulicach Jasnej i Wrzosowej nadal nie będą mogli zatem wykupić zajmowanych mieszkań.

PrzeczytajIle będzie kosztował wykup mieszkania od TBS 

– Bolejemy też nad tym, ale niestety ustawodawca nie zajął się tą grupą mieszkańców – przyznaje prezes. – Mamy nadzieję, że dojdzie do kolejnej zmiany przepisów i także pozostali lokatorzy będę mogli stać się właścicielami mieszkań. U nas obecnie z wykupu mogą skorzystać tylko mieszkańcy budynków przy ulicy Puscha.

Spłacają kredyt za mieszkanie i nic z tego nie mają

Mieszkańcy Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego płacą wysoki czynsz (od października będzie to prawie 10 złotych za metr kwadratowy mieszkania), ponieważ jego składnikiem jest również spłata kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Ale nawet po uregulowaniu całego kredytu lokator nie stanie się właścicielem zajmowanego mieszkania przy obecnie obowiązujących przepisach.

Autor: Agata Kowalczyk
0komentarzy