Kielce: nowe mieszkania na topie, a na stare chętnych brak

Wyłącznie nowe mieszkania są na topie rynku nieruchomości w Kielcach. Chociaż nieznacznie drożeją, w zdecydowanej większości są nimi zainteresowani młodzi ludzie. Za to mieszkaniowy rynek wtórny dopadła stagnacja. W tych transakcjach nie pomagają nawet duże obniżki cen.
  • Nowe mieszkania w Kielcach

    Nowe mieszkania w Kielcach są trochę droższe od mieszkań z drugiej ręki.

    mk

Nowe mieszkania, szczególnie te budowane w najbardziej atrakcyjnych zakątkach Kielc sprzedają się od ręki już na wstępnych etapach realizacji inwestycji, wynika z opinii kieleckich deweloperów. Nowe projekty w związku z rosnącymi kosztami budowy są jednak trochę droższe niż przed kilkoma miesiącami. – Wzrost cen wynika z rosnących kosztów realizacji, ale też często jest to konsekwencja projektów, ponieważ z roku na rok rosną wymagania klientów i inwestycje powstają w coraz wyższym standardzie – mówi Paweł Arabas z firmy Unimax.

Radzimy: Lepiej kupić mieszkanie nowe, czy używane

– Z naszych obserwacji wynika, że na nowe mieszkania chętnych nie brakuje. Trzeci etap budowy osiedla Nowy Baranówek w Kielcach, który obecnie realizuje Unimax, gdzie mieszkania kosztują od 4400 do 4700 za metr kwadratowy powierzchni jeszcze właściwie się nie zakończył, a już przystąpiliśmy do budowy kolejnego, czwartego cyklu, w którym ceny wynoszą od 4500 do 5600 za metr. Przyspieszenie budowy wymusił chłonny rynek. W trzecim etapie poza dosłownie kilkoma mieszkaniami, wszystkie lokale bardzo szybko się rozeszły wśród klientów. Zdecydowana większość z nich to młode małżeństwa. Bardzo często korzystają z korzystnego dla nich programu MDM - dodaje Arabas.

Zimowe rezydencje

Zaobserwowaliśmy też nowy trend – nowe mieszkania w Kielcach kupują starsze osoby na na ciepłą i wygodną zimową rezydencję w mieście – wyjaśnia sytuację na kieleckim rynku nieruchomości Paweł Arabas z Unimaksu. – Podobne zainteresowanie nowymi mieszkaniami jest u innych deweloperów. Ale trzeba pamiętać, że o cenach mieszkania w dużej mierze decyduje lokalizacja.

Rynek wtórny negocjuje ceny

Zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda na rynku wtórnym. Tutaj nadal bardzo trudno jest sprzedać mieszkanie, chyba że cena za metr kwadratowy jest wyjątkowo atrakcyjna. Rynek wtórny właściwie stoi. Transakcji jest niewiele. Żeby sprzedać mieszkanie, trzeba iść na daleko idące ustępstwa.

Warto przeczytać: Kiedy wybrać kredyt z ratami równymi, a kiedy malejącymi 

– Od 3200 do 4400 złotych za metr kwadratowy 50-metrowego, używanego mieszkania trzeba obecnie zapłacić w Kielcach. Cena mieszkania zależy przede wszystkim od dzielnicy i kondygnacji. W dzielnicach takich jak Herby czy Czarnów, które nie cieszą się dobrą opinią, jeśli chodzi o otoczenie, ceny mieszkań są sporo niższe – mówi Marek Król, właściciel MarKa Biuro Nieruchomości w Kielcach. Trudno się też dziwić zastojowi, gdy ceny nowych i starych mieszkań niewiele się różnią między sobą.

Na Osiedlu Bocianek: Agresywny mieszkaniec sieje postrach 

Autor: Marzena Smoręda
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

Za parę lat mieszkania po 1500 złotych . wszyscy z Kielce wyjada zostaną sami emeryci!!
big, 12.05.2015, 14:21
Jeśli 1500 za metr to raczej wtedy przyjadą mózgu.
luki, 12.05.2015, 14:30
Przyjadą i co? Kupią mieszkanie i będą śmigać do wa-wy albo krk dzień w dzień? ....aaaa nieeee.... przyjadą, kupią mieszkanie i będą pracować na miejscu, yhmmmm...
Ck, 12.05.2015, 16:22
Coś Ty ja też już wyjechałem do ciepłego małego domku z ogródkiem :)
Emeryt, 12.05.2015, 18:53
"(...) ceny nowych i starych mieszkań niewiele się różnią między sobą."
Stan tych mieszkań też niewiele się różni. Chociaż, używane są często w lepszym stanie...
janm, 12.05.2015, 18:49
Zaklinanie rzeczywistości. Od ok. 2 lat obserwuję rynek mieszkań z 2-giej ręki. W ogłoszeniach ceny spadly od 15 do 20%. Z taką obniżką ostatnio kupiłem mieszkanie dla mojej emerytowanej mamy. Rok temu Pani z agencji twierdziła, że cena 160tys za to mieszkanie to okazja bo mieszkania już drożeją. Mieszkanie w końcu kupiłem w marcu za 140tys z dodatkowo wyposazoną przez właściciela kuchnią. Takie są realia. Patrząc na brak potencjału do rozwoju tego miasta czyli prognozowane 130tysięcy mieszkańców w 2050 roku (jedno z 2 najbardziej wyludniających sie miast wojewódzkich w Polsce) to cena 3000zł/m2 mieszkania w ciągu 3lat jest pewna.
b-y, 12.05.2015, 20:42
totalne bzdury, i nowe i stare mieszkania tanieją. I nie wpłyną na to tendencyjne artykuły.
rre, 12.05.2015, 21:19
nowe mieszkania schodzą ponieważ są na nie dotacje , chociażby MDM , rząd nabija kabzy deweloperom i nic poza tym. w małych miastach niestety nowych mieszkań się nie buduje
Monika, 12.05.2015, 22:14
Dodam tylko :2 letni dom w Radlinie wykończony z ładną działką 500 tyś , mieszkanie w stanie deweloperskim Lębork 3000/m2
Ceny w Kielcach są z kosmosu a artykuł sponsorowany.
kukiz, 13.05.2015, 14:21