Jeszcze więcej budów planowanych w 2016 roku

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące budownictwa mieszkaniowego za 2015 rok pokazują, że było dobrze. W porównaniu do 2014 roku niemal wszędzie notowane są wzrosty.
  • Budowa nowych mieszkań

    Dobre wyniki runku mieszkaniowego w 2015 roku to efekt decyzji inwestycyjnych podjętych znacznie wcześniej.

    mk

Przez cały 2015 rok oddano do użytkowania 147 710 mieszkań. To liczba o 3,2 proc. większa w porównaniu z rokiem 2014. Tak dobry rezultat to pozytywne zjawisko, ponieważ przekłada się na poprawę warunków mieszkaniowych Polaków. 

A jakie prognozy są na przyszłość? Bliższą przyszłość pokazuje liczba rozpoczętych budów. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto wzrosła do 168 403, czyli o 13,7 proc. Mamy więc tutaj do czynienia z jeszcze wyraźniejszą poprawą nastrojów osób indywidualnych oraz przedsiębiorstw decydujących się na podjęcie wyzwania, jakim niewątpliwie jest budowa nieruchomości mieszkaniowych.

Na oddawane w późniejszym terminie mieszkania powinny z czasem przełożyć się pozwolenia lub dokonane zgłoszenia z projektem budowlanym. Oczywiście część z nich nie zamieni się ostatecznie w plac budowy, chociażby ze względu na problem z pozyskaniem finansowania, bądź zwykłą zmianę planów. Kolejna część przełoży się wprawdzie na uruchomienie inwestycji mieszkaniowej, jednak jej trwanie z różnych względów rozciągnie się w czasie i na finalny efekt w postaci oddawanego do użytkowania budynku przyjdzie trochę poczekać. Większość inwestorów starających się o pozwolenia zamierza jednak zrealizować inwestycję w miarą możliwości jak najszybciej. W tej kategorii GUS odnotował największy wzrost, co wskazuje jednoznacznie na bardzo duży optymizm przyszłych budujących. W całym 2015 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 188 822 mieszkań. Oznacza to wzrost aż o 20,5 proc. w zestawieniu z analogicznymi danymi za 2014 rok.

Przyjrzyjmy się jeszcze, które regiony zanotowały największy wzrost liczby mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia. Największym wzrostem aktywności wykazali się w 2015 r. inwestorzy zamierzający budować mieszkania w warmińsko-mazurskim. Wzrost liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym sięgnął tam aż 56,9 proc. w porównaniu z 2014 rokiem.

Zdaniem ekspertów, stale rosnąca popularność Warmii i Mazur ma również odniesienie w poczynaniach deweloperów. – Zarówno działania samorządowców, jak i prywatnych inwestorów korzystnie wpływają na cały region. Dzięki coraz to nowym projektom województwo warmińsko-mazurskie wykorzystuje swój ogromny potencjał. Specjalne strefy ekonomiczne zachęcają przedsiębiorców, a zaplanowane remonty infrastruktury drogowej zniwelują największą bolączkę regionu. – Twierdzi Marek Klamut z firmy Treeneo, która od lat zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości gruntowe na Warmii i Mazurach.

Na kolejnych miejscach znalazły się województwo podlaskie (wzrost o 43,4 proc.) oraz lubelskie (37,8 proc.). Warto zauważyć, że odwrotny kierunek miał miejsce tylko w województwie lubuskim, gdzie odnotowano spadek o 1,7 proc. rok do roku.

Autor: Jarosław Mikołaj Skoczeń
0komentarzy

Polecamy