Jakie domy najczęściej budują Polacy

Tagi:
Myśląc o rozpoczęciu budowy domu skupiamy się w pierwszej kolejności nad wyborem odpowiedniego projektu domu oraz technologii budowania. Pod tymi względami Polacy wciąż stawiają na tradycję.
  • Projekt domu Gaja

    Podczas budowy domu Polacy stawiają na tradycję. Nasze domy są najczęściej murowane i kryte dachówką.

    projekty.regiodom.pl

Analizie poddano zapytania ofertowe składane w 2012 roku w Oferteo.pl. Wynika z nich, że najwięcej powstało domów murowanych z pustaków ceramicznych, pokrytych dachówką ceramiczną. W większości były to domy bez piwnicy. Tylko co ósmy respondent (12%) jest zainteresowany podpiwniczeniem
swojego domu. 

Dobry projekt domu to podstawa

Budowę domu rozpoczynamy od podjęcia decyzji o tym, jak ma wyglądać nasz dom. Wybór projektu domu nie jest łatwy, jednak Polacy raczej rzadko decydują się na eksperymenty w tej kwestii. Tylko 31% domów będzie budowanych według indywidualnego i dedykowanego projektu. Pozostałe osoby wybierają kupno gotowego projektu. 

Pomoc przy wyborze projektu domu: Lepszy projekt domu z katalogu, czy indywidualny

Technologia budowy dom – raczej murowana

Polacy chcą budować przede wszystkim tradycyjne domy murowane z elementów ceramicznych (44,1%). W tej kategorii materiałów budowlanych najpopularniejsze są pustaki z ceramiki poryzowanej. Tymczasem blisko co trzeci użytkownik (32%) chce zlecić budowę murowanego domu z bloczków z betonu komórkowego. Mniejszą popularnością cieszą się inne technologie budowania, takie jak szkieletowa, którą wskazywał co 12 respondent (8,5% zapytań) oraz z bala (zaledwie 3,1% zapytań). 

Warto wiedzieć więcej: Dostępne technologie budowy domów

W jakiej technologii chcemy budować nasze domyŹródło: www.oferteo.pl

Idealne pokrycie dachowe

Blisko połowa (44,8%) użytkowników Oferteo.pl preferuje pokrycie dachówkę ceramiczną. Co trzeci użytkownik (35%) decydował się na pokrycie dachu blachodachówką lub innymi rodzajami blachy.
Dachówkę cementową chciał użyć co dziesiąty respondent (10,5%). W zapytaniach wskazywano również inne rozwiązania dachowe, m.in. chęć wykonania stropodachu płaskiego czy pokrycie gontem drewnianym. 

Czym chcemy pokrywać dachy naszych domówŹródło: www.oferteo.pl

Dom w stanie surowym czy „pod klucz"

Co trzeci poszukujący ekipy budowlanej w Oferteo.pl zamierza zlecić budowę domu do stanu surowego zamkniętego,czyli z oknami, dachem i drzwiami.
Pozostałe instalacje i montaże wykona inna ekipa budowlana lub właściciel będzie wykańczać swój dom samodzielnie sposobem gospodarczym.

Nieco mniej osób decyduje się na odbiór domu z wykonanymi wszystkimi instalacjami (stan deweloperski). Co piąty pytający chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego bez okien, drzwi i dachu. Są również osoby zainteresowane usługami firm, które zajmują się kompleksową budową i wykończeniem domu „pod klucz" (tak brzmi co siódme zapytanie). 

Ile kosztuje budowa domu

Na podstawie wycen 19 firm budowlanych realizujących zlecenia Klientów Oferteo.pl przykładowego domu murowanego o powierzchni 102 m2 z pustaków ceramicznych, pokrytego dachówką ceramiczną, bez piwnicy, wzorowanego na projekcie „Dom w rododendronach" biura projektowego Archon orientacyjny koszt materiałów i robocizny wynosi 97–150 tysięcy złotych. Gdyby ten sam dom wybudować do stanu deweloperskiego, koszt wzrósłby do 180–250 tys., natomiast wykonanie „pod klucz" to inwestycja rzędu 200–300 tys. złotych.
Rozbieżności w podanych kwotach wynikają przede wszystkim z różnic cen materiałów budowlanych w różnych regionach Polski, a także z przyjętego standardu wykończenia.

Więcej czasu dna decyzje daje lepszy efekt

Analiza zapytań ofertowych pokazuje jednak, że jedynie co ósma osoba zainteresowana budową domu (12%) poszukuje ekipy budowlanej sporo wcześniej, np. z wyprzedzeniem ponad półrocznym. Blisko połowa pytających (48% Klientów) chciałaby rozpocząć budowę najszybciej jak to możliwe, najlepiej w przeciągu 3 miesięcy.

Ważne! Poszukiwania ekipy budowlanej należy rozpocząć jak najszybciej. Im więcej mamy czasu, tym solidniej możemy porównać oferty różnych firm i wybrać tę, która w pełni spełni nasze założenia i wykona zlecenie zgodnie z oczekiwaniami oraz w przyzwoitej cenie.

Dowiedz się zanim zaczniesz prace budowlane: Formalności przy budowie domu po uzyskaniu zgody na budowę

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Oferteo.pl
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

300 tys. złotych pod klucz zapłacę jest ktoś chętny ? bo to chyb nie możliwe
Inwestor, 08.03.2013, 22:31
dom "pod klucz" to ok 500-700tyś. zależy od materiałów . Sam dach kosztował nas ok.100tyś. A gdzie działka i reszta domu, no i zysk budowniczych?
ja, 10.03.2013, 06:27
ludzie 100tyś za dach?? 500-700 za dom pod klucz? to co Ty wille w marmurach masz? Jak sie wybrało projekt domu wydziwiany z pokręconym dachem to nie dziwota. Najlepiej wybierać projekty domów o prostej bryle, prostej konstrukcji dachu nie dość że wiele rzeczy można samemu zrobić to i później na ogrzewaniu można oszczędzić, im dom bardziej prosty tym jego eksploatacja i użytkowanie łatwiejsze i tańsze.
Ola, 10.03.2013, 11:40
100k za dach o rzeczywiście sporo, ale należy też pamiętać że to zalezy od powierzchni, konstrukcji, materiałów i kształtu oczywiscie.
w artykule zabawna jest część dotycząca pokrycia dachowego. patrząc na nasze nowo budowane domki to proporcja dachówki ceramicznej i betonowej powinny być raczej odwrotne.
A ceny tutaj podane to rzeczywiście jest kosmos, jakieś duże niedoszacowanie. 150k to kosztuje sama działka w przyzwoitej lokalizacji.
Nie znam tego projektu, ale 100M to chyba nie warto budować domu bo co z tego wyjdzie? 10M x 10M? bez użytkowego poddasza? bez garażu, pomieszczenia gospodarczego, z piecem CO w łazience albo w kuchni?
to ja dziękuję, wolę mieszkanie :)
roman, 14.03.2013, 18:39
Artykuł nie jest o cenie działki!
Cena działki jest zależna od powierzchni i od lokalizacji. Możesz sobie na wsi kupić 50 arów i zapłacić za nią tyle co za 10 arów w dużym mieście. Dlatego czym innym jest koszt zakupu działki, a czym innym koszt wybudowania na niej domu.
Uwzględnienie ceny działki w cenie budowy domu byłoby bezsensowne. Po pierwsze przez zbyt dużą różnicę cenową w zależności od miejsca, a po drugie są osoby które działkę posiadają i interesuje ich koszt wybudowania na niej domu.
Dawid, 14.03.2013, 20:59