Jak wynająć mieszkanie i nie dać się wpuścić w maliny

Na rynku najmu trwa najgorętszy okres. Studenci intensywnie szukają mieszkań. Wielu robi to po raz pierwszy. Jak wybrać optymalną ofertę bez przykrych niespodzianek?
  • Zgoda

    Zanim podpiszemy umowę z właścicielem warto wypytać o jej wszystkie szczegóły. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek.

    sxc.hu

– Nie dajmy się zwieść ładnym zdjęciom, pięknym opisom, a zwłaszcza niebywale okazyjnej cenie, która widnieje przy ofercie – radzi Marcin Drogomirecki, z portalu domy.pl i przypomina, że nawet najlepiej wyglądających ogłoszeniach może kryć się haczyk. O czym więc pamiętać, by uniknąć rozczarowań.

Warto wiedzieć: Jak powinna wyglądać umowa najmu, gdy wynajmujemy mieszkanie dla studenta

Rozpoznanie rynku

Zanim rozpoczniemy poszukiwania sprawdźmy, jak kształtują się stawki za najem lokali w danym mieście. Porównajmy oferty w różnych dzielnicach. Sprawdźmy też, ile trzeba zapłacić za pokój, ile za kawalerkę, a ile za większe mieszkanie.

– Zwykle korzystniej jest wynająć większe mieszkanie w kilka osób niż samodzielnie nająć kawalerkę – ocenia Drogomirecki.

Unikajmy „wyjątkowych okazji" i agencji-krzaków

Duży popyt na rynku najmu mieszkań to wielka pokusa dla wszelkiej maści cwaniaków, w szczególności pseudoagencji, które wabią klientów wyglądającymi niezwykle atrakcyjnie ofertami. Pamiętajmy, cudów nie ma – pięknego, wyposażonego mieszkania w świetnej lokalizacji nie wynajmiemy za cenę znacząco niższą od średniej.
– Unikajmy korzystania z usług firm, które pobierają opłaty „za udostępnienie adresów ofert i kontaktu do oferentów" – radzi Drogomirecki. – Zwykle są to te same oferty, które można samodzielnie znaleźć w internecie.

Liczy się szybkość

W okresie wzmożonego popytu trzeba działać szybko. Pamiętajmy, że szukających atrakcyjnego, niedrogiego mieszkania – jest wielu. Jeżeli znajdziemy ciekawą, wiarygodnie wyglądającą ofertę, to natychmiast kontaktujmy się z ogłoszeniodawcą. Zbierzmy dodatkowe informacje o mieszkaniu i jak najszybciej umówmy się na jego obejrzenie.

Wiarygodność i punktualność

Już umawiając się na oglądanie mieszkania, dajmy się poznać z jak najlepszej strony.
– Dzwoniąc do właściciela lub agenta bądźmy konkretni, wiarygodni i pozytywnie nastawienie – radzi Drogomirecki. – Jeżeli oczekujmy uczciwości i szacunku ze strony wynajmującego, traktujmy go w ten sam sposób.
Nie spóźniajmy się więc na spotkanie i unikajmy niedopowiedzeń.

Testujemy wyposażenie i instalacje

Oglądając oferowane mieszkanie zwróćmy uwagę na wszelkie usterki; odpadającą nogę w stoliku, niesprawny telewizor, cieknący kran, nieszczelne okna itp. Bez skrępowania testujmy elementy wyposażenia oraz instalację wodną, elektryczną i gazową.

Kto mieszka za ścianą wynajmowanego mieszkania?

Spokój w mieszkaniu to podstawa. – Dlatego myśląc o najmie danego lokalu, nie zawadzi porozmawiać z mieszkańcami budynku, zwłaszcza tymi za ścianą – dodaje Drogomirecki. – To od nich najprędzej się dowiemy, kto mieszka na klatce, czy nie ma awantur lub innych uprzykrzających życie zdarzeń.

Pamiętajmy o infrastrukturze

Warto się zorientować, czy w pobliżu lokalu, którego najem rozważamy, znajdują się podstawowe punkty handlowe i usługowe. Wystrzegajmy się „pustyń", na których życie nie należy ani do łatwych, ani do przyjemnych.

Sprawdźmy komunikację

Bardzo istotne dla wygodnego funkcjonowania w mieście jest dobre połączenie komunikacyjne z centrum, uczelnią lub miejscem pracy.
– Nawet jeśli mamy samochód to zważywszy na korki, płatne parkingi i rosnące ceny paliwa, lepiej mieć alternatywę – mówi Drogomirecki. – Sprawdźmy więc nie tylko to odległość do przystanku, ale także czas dojazdu do wybranego celu.

Mieszkanie w godzinach szczytu

Oglądamy lokal późnym wieczorem i w zasadzie wydaje się, że jest OK? Świetnie, ale w takiej sytuacji zastanówmy się jeszcze, jak jest usytuowany względem stron świata, czy za dnia wpadają do niego promienie słoneczne i czy rano wokół budynku jest równie pusto i cicho. Może się okazać, że o innych porach dnia mieszkanie już nie jest takie fajne.

– Okna skierowane na północ, lub wysoki blok naprzeciwko mogą sprawić, że mieszkanie będzie ciemne jak nora, a cicha wieczorem ulica może zamieniać się w zakorkowaną, hałaśliwą i duszącą spalinami arterię – ostrzega Drogomirecki. – Wszystkie niedogodności są do zaakceptowania, ale powinna je rekompensować odpowiednio obniżona cena.

Uważaj na nocne sklepy

Bliskość sklepu ucieszy każdego. Mniej pocieszające może się jednak okazać sąsiedztwo sklepu monopolowego otwartego całą dobę, a co za tym idzie – teoretycznie częstsze spotkania z miejscową „elitą" szukającą kogoś, kto dorzuci się do taniego wina czy poratuje groszem spragnionego „paliwa" sąsiada. Nie mniej uciążliwy może się okazać fast-food z kebabem, czynna całą dobę stacja benzynowa czy ulokowany w budynku „salon masażu erotycznego".

Podnajmowanie pokoju

Jeżeli chcemy wynająć większe mieszkanie po to, by w przyszłości podnająć komuś jego część. Zapytajmy właściciela, czy nie będzie miał nic przeciwko. Bez jego zgody, najlepiej wyrażonej na piśmie, taki manewr byłby bardzo ryzykowny.
– Pamiętajmy, że opłaty eksploatacyjne i świadczenia ujęte w czynszu, który właściciel płaci administracji budynku, obliczane są na podstawie liczby osób zamieszkujących lokal – dodaje Drogomirecki.

Zwierzęta w wynajmowanym mieszkaniu

Jeżeli dzielimy życie z kotem, psem lub innymi zwierzętami, dowiedzmy się, czy w nowo najmowanym lokum będzie można z nimi zamieszkać. Ustalenie tego już na wstępie pozwoli na uniknięcie nieporozumień.

Koniecznie sprawdźmy łóżko

– Może nie myśli się o tym na co dzień, ale przesypiamy aż 1/3 swojego życia. Dlatego tak ważne jest łóżko, na którym się śpi. Świetnie wiedzą o tym np. hotelarze, ale nie zawsze właściciele oferowanych do najęcia mieszkań. Oglądając wyposażenie lokalu, zwróćmy szczególną uwagę na łóżko – czy jest odpowiedniej długości, czy jest odpowiednio miękkie/twarde, czy nie skrzypi podczas przekręcania się na się bok, czy leży się na mim komfortowo itd. Nie ryzykujmy porannym bólem kręgosłupa.

Palenie w mieszkaniu

Jesteśmy miłośnikiem tytoniowych używek? Sprawdźmy, czy właściciel zgadza się na palenie w mieszkaniu czy np. tylko na balkonie.

Warto wiedzieć: Jak walczyć z sąsiadem palącym na balkonie 

Szukajmy niechcianych „współlokatorów"

Pluskwy, prusaki, karaluchy, mrówki itp. – to niezbyt często, ale jednak spotykani lokatorzy mieszkań. Niestety, jeśli są, to trudno ich dostrzec nawet w trakcie długich oględzin lokalu. Koniecznie trzeba poruszyć ten temat z właścicielem. Sami też zwróćmy uwagę, czy mieszkanie jest czyste i zajrzyjmy w miejsca, które najchętniej zamieszkują te stworzenia (pod łóżko, do szafek w kuchni, pod dywan, pod wannę itp.).

Uwaga na igloo

Sprawdźmy, w jaki sposób mieszkanie jest ogrzewane i czy dane źródło ciepła będzie dla ciebie wystarczające. Szukając lokum we wrześniu, kiedy na zewnątrz jest ciepło, łatwo o tym zapomnieć. Tymczasem w zimie nawet sporych rozmiarów piecyk może okazać się niewystarczający, nie mówiąc o tym, że ogrzewanie elektryczne jest zazwyczaj bardzo kosztowne. Dwa razy przemyślmy najem mieszkania, które nie ma centralnego ogrzewania z sieci miejskiej.

Sprawdźmy, czy oferent jest właścicielem

Jeśli wybraliśmy już mieszkanie lub pokój, koniecznie trzeba sprawdzić, czy oferent jest faktycznym właścicielem lokalu. Jeśli nie, to czy ma odpowiednie pełnomocnictwo do reprezentowania właściciela. W razie wątpliwości sprawdźmy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (ekw.ms.gov.pl) wpis do księgi wieczystej – w ten sposób uzyskamy niezbędne informacje na temat interesującego cię mieszkania i jego właściciela.

Pamiętajmy o naszych prawach

Przed podpisaniem umowy najmu bardzo dokładnie ją przeczytajmy. Nie wahajmy się zwrócić uwagę na zapisy budzące wątpliwości. Żądajmy dodania punktów, na których nam zależy. Przede wszystkim: zapiszmy stan liczników i wszelkie usterki wykryte w mieszkaniu i jego wyposażeniu. Unikniemy w ten sposób nieporozumień, zarówno w czasie obowiązywania umowy najmu, jak i po jej zakończeniu, kiedy będziemy zdawać mieszkanie i czekać na zwrot kaucji. Właściciel nie będzie mógł obciążyć nas kosztami naprawy starej pralki, ani żądać opłat za usterki, które były już w lokalu zanim się do niego wprowadziliśmy.

Ustalmy, co zawiera czynsz za najem

Życie, czy to we własnym, czy w najmowanym mieszkaniu, wiążę się z rozmaitymi opłatami: czynszem dla spółdzielni, opłatami za wodę, prąd, gaz, ogrzewanie, internet, telewizję kablową itd. Aby nie było żadnych nieporozumień, upewnijmy się na wstępie i zapiszmy w umowie, co obejmuje czynsz płacony właścicielowi, a za co i komu musimy płacić dodatkowo.

Pomoc pośrednika nieruchomości

Jeżeli mamy obawy co do tego, czy damy radę samodzielnie znaleźć odpowiedni lokal, można skorzystać z pomocy pośrednika. Taka usługa wiąże się z opłatą. Zwykle jest to od 50 do 100 procent czynszu za miesiąc najmu. Taka opcja kosztuje, ale pozwala uniknąć przykrych niespodzianek. 

Dobra ściąga: Wzór umowy najmu mieszkania 

Autor: Jacek Szydłowski
Współpraca: domy.pl
18komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (18)

Czekają studenci z decyzją, bo co raz częściej dochodzą do wniosku, że w dłuższej perspektywie ekonomiczniej jest mieszkanie kupić. taniej-kupic.pl
adam_sztaba, 11.09.2013, 11:37
Witam. Skorzystałam z pomocy biura wybierammieszkanie. Mianowicie natrafiłam na ich ofertę w internecie i zaproponowano mi usługę wyszukiwania mieszkań i wysyłania tych zweryfikowanych na email z propozycjami. Po 3 dniach otrzymywania ofert sprawdzonych wybrałam kilka najciekawszych i wynajęłam jedno z nich. Polecam
Marczak, 03.11.2016, 13:28
WybieramMieszkanie.pl to oszuści. Często wrzucają atrakcyjne ogłoszenia, biorą 219 zł przy rejestracji w zamian za kontakt do "właściciela", po czym telefon nie odpowiada, kolejny automatycznie odrzuca połączenie, a jeszcze jeden mówi: "nie ma takiego numeru". NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ!
Oszukany, 18.01.2017, 11:47
Zarządca nieruchomości z firmy http://afkpol.com gdzie podpisałam umowę rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Opłaty od lokatorów dostaję na czas i tak naprawdę nie muszę w ogóle sobie tym zaprzątać głowy.
Rozalska, 17.08.2017, 10:04
Wspaniale byloby, zeby te mieszkania faktycznie byly wynajmowane na podstawie umowy, bo niestety wiekszosc stancji, mieszkan jest wynajmowana na czarno, i wlasciciele nie odprowadzaja podatku od przychodu , odliczajac koszty, jest rowniez tak, ze w mieszkaniu wynajmowanym zameldowany jest 1 wlasciciel, a mieszka piecioro studentow, od 1 lipca koszty za wywoz smieci ponosza sasiedzi wlasciciela mieszkania, to trzeba tez skontrolowac
wilczopolski, 17.09.2013, 12:59
Najmowałem na studiach, najmuję teraz gdy pracuję mimo upływu lat nic nie mam. przydałoby się coś zrobić w temacie i w końcu być na swoim.
Karol, 27.04.2014, 20:32
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Witam. Ja skorzystałam z usług agencji wynajmuje logując się na ich stronie wynajmuje.net rozmawiałam z ich agentem i aż byłam zaskoczona jakie oszustwa się dzieją. Usłyszałam kilka histori gdzie np Ich klient wynajął wcześniej mieszkanie szukając na własną rękę i okazało się że nie wynajął od właściciela a od osoby która wynajęłam to mieszkanie wcześniej. Inna historia też jak właściciel po podpisaniu umowy zażądał podwyżki, później nie chciał oddać kaucji. Zaczęłam się wahać czy chcę ryzykować, jednak zostałam uspokojona że takie sytuacje są rzadkie ale jednak istnieją. doradzono mi więc jak bezpiecznie wynająć co sprawdzić w mieszkaniu i jak zweryfikować właściciela. Jakie umowy podpisać. I udało się. Mieszkam od 2 lat. wynajmuje mieszkanie od normalnych właścicieli. Jestem zadowolona. Także uważajcie przy wynajmie. Właścicieli są nieraz przebiegli.
Karpacka, 29.08.2014, 00:01
Hej. Ja kiedy przyjechałem do Warszawy na studia byłem zielony w wynajmie. Nie wiedziałem na co uważać jakie umowy podpisać. Na szczęście natrafiłem na bardzo pomocne biuro a wszystkie informacje były szczegółowo opisane na ich stronie. wybierammieszkanie.pl czy jakos tak. Agencji mili doradzili mi jak bezpiecznie wynajac zabepeiczyc sie przygotowali mi wazne dokumenty. Prowizja niska a jednak warto było dopłacić za bezpieczny wynajem i czyste klarowne umowy
Artur, 09.12.2016, 15:12
Witam Serdecznie. Polecam stronę chcewynajac.pl korzystając z ich usług doradzono mi jak bezpiecznie wynająć jakie dokumenty podpisać z właścicielami, negocjować cenę. Ogólnie jestem zadowolona z ich usług i pomocy. Polecam
Markowska, 28.11.2014, 13:11
Hej. Dziękuje za informacje. Zalogowałam się na tym serwisie chcewynajac.pl i udało mi się wynająć fajne mieszkanie. polecam
Malicka, 18.05.2015, 12:19
Komentarz został usunięty.
cześć. Ja natrafiłem na ciekawą oferte mieszkania z serwisu wybierammieszkanie.pl byłem zadziwiony ceną po umowieniu się na spotkanie z właścicielem udałem się na nie. Stan faktyczny mieszkania był ten sam i cena nie uległa zmianie. Właściciele okazali się ugodowi i szybko wynająłem to mieszkanie tak by mi nie sprzętnął nikt inny z przed nosa.
Karol, 11.09.2016, 12:44
Znalazlam synowi oferte na wybierammieszkanie.pl polecam
Halina, 28.09.2016, 15:51
Wybierammieszkanie.pl jest serwisem stworzonym specjalnie dla osób które chcą : łatwo, szybko i sprawnie,
oraz bez żmudnych poszukiwań i zbędnych formalności wynająć mieszkanie na terenie Warszawy w dobrej cenie. Każdego dnia wyszukujemy nowych, aktualnych ofert, aby sprostać oczekiwaniom naszych Klientów.
Negocjujemy ceny z właścicielami mieszkań na niższe!!! Jeżeli masz już dosyć, szukania odpowiedniej oferty dla siebie, bądź po prostu szkoda Ci na to cierpliwości i czasu...
Nasz serwis to Ci ułatwi — skorzystaj z naszych usług, bo czas to pieniądz! Całkowity koszt naszej usługi to jednorazowa opłata 219 zł na 60 lub 99 zł 30 dni. W porównaniu do innych biur, nie pobieramy żadnych dodatkowych prowizji ani ukrytych opłat!!!
Płacisz raz, usługa jest aktywna do czasu podpisania umowy z właścicielem wybranej oferty (max 90 dni). Wtedy możesz się umawiać na spotkania z właścicielami mieszkań z naszej bazy aktualnych i sprawdzonych ofert!
Kapliński, 30.09.2016, 12:20
Witam. Z przyjemnością polecam serwis wybierammieszkanie.pl gdyż bez problemu tam wynająłem mieszkanie w Warszawie
Zawadzki, 07.10.2016, 12:23
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Zanim podpiszesz umowę najmu z właścicielem lokalu... Pamiętaj że... Bezwzględnie powinieneś dokładnie przyjrzeć się mieszkaniu. Sprawdź instalacje: wodną, gazową i elektryczną. Bardzo dobrym sposobem jest sporządzenie dokładnego opisu stanu technicznego lokalu (protokół zdawczo-odbiorczy dostępny w naszym serwisie) - np. ściany, podłogi, armatura - i jego wyposażenia - meble, sprzęt RTV i AGD. Wraz ze spisanymi licznikami, taki dokument może być załącznikiem do umowy najmu. Dzięki temu unikniemy ewentualnych oskarżeń o zniszczenie lub kradzież oraz innych sporów. Im dokładniejszy opis stanu mebli i sprzętów, tym mniej prawdopodobna perspektywa nieporozumień. Dla tego warto opisać sprzęt np. w ten sposób: telewizor Panasonic Viera, model i nr seryjny, stan: idealny etc. Zawsze warto negocjować cenę. Jakie argumenty mogą przekonać właściciela?
Po pierwsze długość umowy najmu.
Lepiej mieć pewnego i tańszego najemcę na dłuższy czas niż takiego, który zniknie po kilku miesiącach.
Można też przygotować listę niezbędnych napraw i sprecyzować, które z nich sfinansuje właściciel, a za które ma płacić najemca. By upewnić się czy osoba, która podaje się za właściciela faktycznie nim jest, poproś o okazanie aktu notarialnego, wypisu z ksiąg wieczystych lub zaświadczenie ze spółdzielni. Właściciel powinien okazać się dowodem osobistym. Jeżeli dane osobowe w tym np. PESEL lub NIP - w tych dokumentach nie zgadzają się z dokumentami wynajmującego, mamy podstawy, by podejrzewać, że nie wszystko jest w porządku. Warto pamiętać, że mieszkanie może wynajmować nie tylko właściciel. Możemy spotkać się z tzw. podnajmem. Wtedy musimy jednak sprawdzić, czy umowa właściciela z wynajmującym taką możliwość przewiduje. Po pierwsze - precyzyjna umowa!!! Wydrukuj ją sobie , masz ją po zalogowaniu się u nas zakladce - Umowa najmu (wzór) Gdy zdecydujemy się na konkretny lokal, podstawą jest podpisanie umowy z wynajmującym. Bez niej może on nas wyrzucić na bruk w środku zimy. Musimy zwrócić uwagę na to, by umowa najmu była tak skonstruowana, by później nie było wątpliwości co do jej zapisów. To bardzo ważne, bo to właśnie ten dokument będzie stanowić podstawę do rozstrzygania ewentualnych sporów. W umowie musi zostać przede wszystkim określone kto i do kiedy będzie mieszkał w lokalu. Jeżeli jest to umowa na czas nieokreślony powinna zostać ustalona długość okresu wypowiedzenia. Musi się w niej znaleźć dokładna wysokość stawki czynszu i skala ewentualnych podwyżek - jeżeli umowę zawarto na kilka lat. Trzeba też zapisać terminy płatności i uregulować kwestię tego, kto ponosi koszty opłat eksploatacyjnych i w jaki sposób są regulowane rachunki za media - bezpośrednią wpłatą na konto dostawcy czy też może wpłacane właścicielowi lokalu. Należy też odnotować fakt wpłacenia kaucji - z reguły jest to równowartość od jednego do trzech miesięcznych czynszów. Warto uregulować sposób zwrotu kaucji - może być ona albo odliczona od opłat za ostatnie miesiące najmu lub zwrócona po przekazaniu lokalu. Co powinno znaleźć się w umowie najmu: - Czas trwania (określony lub nieokreślony) - Czynsz i inne opłaty (wysokość, termin zapłaty, odsetki za zwłokę) - Wysokość kaucji i jej przeznaczenie - Prawa i obowiązki właściciela i wynajmującego, np: dokonywanie napraw i możliwość podnajmu - Warunki wypowiedzenia. Niektórzy specjaliści wskazują, że przy wynajmie większe ryzyko ponosi jednak właściciel mieszkania. RADA:
Wynajmujący musi pamiętać, że właściciel może mieć dodatkowy komplet kluczy do mieszkania. Ale wejście do lokalu wtedy, gdy najemcy w nim nie ma jest zabronione. I choć nigdy nie będzie miał on 100 proc. pewności, że osoba, która będzie wynajmować mieszkanie lub dom będzie terminowym płatnikiem czynszu i wykorzysta lokal na cele zgodne z umową, to transakcję może uczynić pewniejszą. Podstawowe zasady bezpieczeństwa to: - Unikanie umów na czas nieokreślony, ustanowienie kaucji lub - co kosztuje kilkaset złotych - ustanowienie tytułu egzekucyjnego u notariusza. Dzięki temu właściciel będzie mógł odzyskać mieszkanie, jeżeli wynajmujący przestał płacić czynsz. - Zadbanie o dopełnienie wszystkich formalności w momencie podpisywania umowy najmu. Mamy nadzieję, że wymienione wskazówki pomogą Państwu wynająć mieszkanie bez żadnych problemów. Życzymy powodzenia!!! Zespół serwisu wybierammieszkanie.pl
Wybierammieszkanie.pl, 25.10.2016, 16:17
Witam. Skorzystałam z serwisu wybierammieszkanie.pl i znalezli mi fajne mieszkanie ktore wynajelam. Agencji mili pomocni przygotowali mi wszelkie dokumenty do podpisania z właścicielem
Jędrzejczak, 21.11.2016, 13:02
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
RADA:
Wynajmujący musi pamiętać, że właściciel może mieć dodatkowy komplet kluczy do mieszkania. Ale wejście do lokalu wtedy, gdy najemcy w nim nie ma jest zabronione. I choć nigdy nie będzie miał on 100 proc. pewności, że osoba, która będzie wynajmować mieszkanie lub dom będzie terminowym płatnikiem czynszu i wykorzysta lokal na cele zgodne z umową, to transakcję może uczynić pewniejszą. Podstawowe zasady bezpieczeństwa to: - Unikanie umów na czas nieokreślony, ustanowienie kaucji lub - co kosztuje kilkaset złotych - ustanowienie tytułu egzekucyjnego u notariusza. Dzięki temu właściciel będzie mógł odzyskać mieszkanie, jeżeli wynajmujący przestał płacić czynsz. - Zadbanie o dopełnienie wszystkich formalności w momencie podpisywania umowy najmu. Mamy nadzieję, że wymienione wskazówki pomogą Państwu wynająć mieszkanie bez żadnych problemów. Życzymy powodzenia!!! Zespół serwisu wybierammieszkanie.pl
Dąbrowski, 14.12.2016, 14:16
Cześć. Udało mi się wynająć tanie mieszkanie z wybierammieszkanie.pl polecam
Maciejczyk, 21.12.2016, 13:12
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.