Jak wyglądają kuchnie Polaków. Raport

Jaka jest nasza kuchnia, widzimy. A jak zaaranżowanie są kuchnie naszych sąsiadów. Na to pytanie odpowiada raport zrobiony na podstawie badań przeprowadzonych wśród 957 kobiet i 64 mężczyzn.
  • Kuchnia przeciętnej polskiej rodziny

    Pierwszym poruszanym w raporcie zagadnieniem są zmiany, jakie respondenci przeprowadzali w swoich kuchniach. Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że była to aranżacja od podstaw spowodowana zmianą mieszkania. Zdecydowana większość pozostałych ankietowanych deklaruje, że wprowadziła kosmetyczne zmiany w aranżacji swojej kuchni, a zaledwie 17 proc. badanych przyznało się do całkowicie nowej aranżacji istniejącej kuchni. Wyniki pokazują, że prawdziwa polska kuchnia jest tak samo często kuchnią otwartą co zamkniętą – w zależności od miejsca zamieszkania – aranżowana jest w stylu nowoczesnym przy użyciu ekologicznych surowców. Meble w zdecydowanej większości wykonywane są na wymiar, a płytki ceramiczne są niezastąpionym elementem wykończeniowym.

    mk

Z badania wynika, że 44 proc. respondentów ma w domach kuchnie zamkniętą. Bardzo zbliżona liczba osób dysponuje kuchnią otwartą. Zaledwie 14 proc. ankietowanych odpowiedziało, że są właścicielami otwartych kuchni z wyspą, która według 37 proc. badanych jest ich kuchennym marzeniem.

– Marzenie Polaków związane z posiadaniem wyspy nie jest zaskakujące. Jest to bardzo funkcjonalny i efektowny trend, któremu mogą jednak sprostać tylko właściciele większego metrażu – komentuje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Polecamy poradnik: Jak zaplanować wyspę kuchenną

Z tych samych badań wynik, że aż 43 proc. respondentów zaaranżowało kuchnię w nowoczesnym stylu. Styl klasyczny w kuchni wybrało 29 proc. badanych, a skandynawski tylko 20 proc. z nich. Natomiast styl prowansalski preferuje zaledwie 7 proc. Polaków.

Ankietowani prawie jednomyślnie (aż w 83 proc.) zdeklarowali posiadanie kuchni przyjaznej środowisku. Ma to związek z użytymi w aranżacji materiałami, czyli wszelkiego rodzaju surowcami ekologicznymi oraz drewna. W kwestii wykorzystywanych w aranżacji surowców odpowiedzi były bardziej zróżnicowane.

Wśród blatów kuchennych prym wiodą te wykonane z płyty laminowanej (56 proc. badanych). Nieco ponad 20 proc. respondentów ma blaty z drewna, a 11 proc. wybrało kamień naturalny lub kompozyt. Kuchenne fronty w 42 proc. kuchni wykonane są z płyty MDF. W 25 proc. są to płyty laminowane, a w 10 proc. płyty fornirowane.

A czym wykończone są przestrzenie pomiędzy stojącymi i wiszącymi szafkami kuchennymi? Ponad połowa ankietowanych wybrała płytki ceramiczne, a 20 proc. – szkło. Wyniki poniżej 10 proc. odnotowały inne surowce, do których należy drewno, tapety lub fototapety, różnego rodzaju panele, farby, cegły, kamień naturalny lub kompozyt. W 70 proc. kuchni płytki sprawdzają się również w wykończeniu podłóg. Jeżeli chodzi o wybór między matem a połyskiem – błyszczącą kuchnię wybrało 39 proc. badanych.

– Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że aż 74 proc. Polaków wybiera meble wykonywane na wymiar. Reszta decyduje się na gotowe zestawy. Jest to związane między innymi z metrażem lub oryginalnym kształtem pomieszczeń. Zamawianie mebli na wymiar wiąże się również z kwestią gustu i indywidualnej chęci stworzenia ciekawej aranżacji – komentuje wyniki badania Anna Poprawska.

Przeczytaj również: Jak dobrze zaprojektować kuchnię 

Jakie sprzęty są typowym „must have" w polskiej kuchni?

Niemal 60 proc. ankietowanych korzysta ze zmywarki. Prawie 15 proc. wytypowało robota kuchennego, a 10 proc. – ekspres do kawy i mikrofalówkę. Te same urządzenia pojawiły się w pytaniu dotyczącym wymarzonych artykułów gospodarstwa domowego. Okazało się, że ekspres oraz zmywarka to fantazja 23 proc. respondentów. Niższy wyniki odnotował robot kuchenny, płyta indukcyjna czy minibarek na alkohol. Liderem wśród wymarzonych sprzętów kuchennych jest dwudrzwiowa lodówka z wbudowaną kostkarką –to marzenie 30 proc. Polaków.

Kuchnie Polaków

Badania przeprowadzone zostały na przełomie marca i kwietnia 2015 roku. Wzięło w nich udział 957 kobiet i 64 mężczyzn. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Homebook.pl
0komentarzy