Jak działają oszuści na rynku najmu

Tagi:
W okresie letnim i wczesną jesienią dochodzi do największej liczby oszustw mieszkaniowych. Zobacz, jak się ustrzec przed nimi.
  • Klucze do wynajętego mieszkania

    Policja zna przypadek oszustów, którzy podłączając do telefonów stacjonarnych urządzenia łączące się automatycznie z numerami 0-700 spowodowali straty właścicieli mieszkania na ponad 130 tys. zł. By uniknąć tego typu i innych problemów warto sprawdzić lokatora przed podpisaniem z nim umowy.

    xenia (morguefile.com)

Liczba oszustw wzrasta, gdy na rynku wynajmu jest największy ruch. Za każdym razem pojawia jeden z poniższych schematów.

Uwaga na fałszywego właściciela

Często praktykowanym przez oszustów mieszkaniowych procederem jest wynajmowanie mieszkań, a następnie podnajmowanie ich w roli„właściciela" kolejnym kilku osobom. Zazwyczaj nie wzbudzający żadnych wątpliwości wobec wynajmującego mieszkania kandydat na najemcę podpisuje umowę najmu. Wpłaca tym samym zaliczkę i przez pierwsze miesiące regularnie opłaca zobowiązania zapisane w umowie. Po pewnym czasie sam publikuje ogłoszenie, w którym po wyjątkowo atrakcyjnej cenie proponuje wynajem tego samego mieszkania.

 Przeczytaj również: Uważaj, komu wynajmujesz mieszkanie 

Chętnych nie brakuje i rzadko kto wobec tak okazyjnej ceny prosi oferenta o przedstawienie dokumentów świadczących o prawie do lokalu. Oszust podpisuje umowę najmu, pobiera kaucję, a często nawet czynsz za pierwszy miesiąc lub miesiące. Czynność tę powtarza z kolejnymi naiwnymi klientami. Sytuacja zazwyczaj wychodzi na jaw, kiedy nowi najemcy spotykają się pod drzwiami lokalu lub interweniuje na miejscu zaniepokojony brakiem wpłat prawowity właściciel mieszkania.

Eksperci uważają, że podstawą przy podpisywaniu umowy najmu jest przedstawienie przez właściciela dokumentów świadczących o jego prawie do lokalu. Najczęściej będzie to akt notarialny (umowa sprzedaży nieruchomości) oraz odpis z księgi wieczystej, gdzie można skonfrontować dane właściciela z przedstawianymi przez niego dokumentami. Dostęp do ksiąg wieczystych jest możliwy także przez internet (na stronie ekw.ms.gov.pl), co znacznie ułatwia weryfikację.

Obawy przyszłego najemcy może wzbudzać niechęć „właściciela" mieszkania do ujawniania dokumentów własności lokalu, a także wyjątkowo atrakcyjny czynsz najmu, który bywa przez oszustów wyjaśniany np. potrzebą pilnego wyjazdu za granicę. Oferty po cenach znacznie niższych od średniej rynkowej zawsze powinny wzbudzać naszą wątpliwości.

 Cenne informacje: Umowa najmu bez błędów. Prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy

Niesprawdzony najemca

Brak mechanizmów weryfikacji najemców przez właścicieli mieszkań prowadzi do podpisywania umów z osobami posługującymi się sfałszowanymi dokumentami, notorycznymi dłużnikami lub zawodowymi oszustami, których sposobem na życie stało się żerowanie na właścicielach mieszkań. Do kronik kryminalnych weszły konflikty na linii właściciel-najemca, kiedy okazywało się, że wynajęty lokal jest przeznaczony na prowadzenie działalności rozrywkowej (np. agencja towarzyska, nielegalne kasyno). Wynajmujący wielokrotnie stawali się ofiarami oszustów posługujących się skradzionymi lub podrobionymi dokumentami. Taki najemca po kilku miesiącach znikał z wynajmowanego mieszkania bez uregulowania zaległych opłat na rzecz właściciela przywłaszczając sobie mienie o znacznej wartości lub demolując mieszkanie.

Agenci nieruchomości uważają, że w Polsce małą wagę przykłada się do weryfikacji przyszłych najemców. Ten błąd może nas dużo kosztować. Korzystając z zachodnich modeli warto uzyskać od najemcy jak najwięcej informacji o miejscu pracy oraz wynagrodzeniu, aby upewnić się, czy będzie w stanie pokrywać comiesięczne koszty związane z eksploatacją lokalu.

Prostym sposobem na sprawdzenie „historii najemcy" jest poproszenie go o referencje od poprzednich wynajmujących, a także przedstawienie drugiego dokumentu ze zdjęciem, co może uchronić przed osobą posługującą się fałszywymi dokumentami.

Zobacz aktualne oferty: Mieszkania na wynajem

Możliwa jest również dokładniejsza weryfikacja potencjalnego najemcy. Takie usługi świadczą niektóre agencje nieruchomości. W ramach tej usługi dokumenty, jakimi posługuje się potencjalny najemca, są sprawdzane w bazie Dokumentów Zastrzeżonych. Po uzyskaniu od najemy odpowiednich upoważnień możliwe jest również sprawdzane jego danych w Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Gospodarczej i w bazie Biura Informacji Gospodarczej Info Monitor.

Mieszkanie widmo

W tym przypadku grupą szczególnie narażoną na oszustwa są studenci poszukujący mieszkań do wynajmu zwykle przed rozpoczęciem roku akademickiego. Wtedy również rozpoczynają działalność pseudo-agencje nieruchomości, które w prasie i w internecie oferują atrakcyjne cenowo oferty wynajmu mieszkań.

Po wizycie w nieuczciwym biurze okazuje się, że przekazanie adresu wiąże się z obowiązkiem uiszczenia „opłaty rejestracyjnej" w kwocie ok. 200 zł. Nawet pomimo zapłaty takiej kwoty klienci otrzymują oferty nieaktualne, nieistniejące lub po cenach znacznie odstających od wartości prezentowanych w biurze.

Dlatego przy korzystaniu z biur nieruchomości należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Najlepszym sposobem wyboru agencji bywa rekomendacja pośrednika przez rodzinę lub znajomych. W przypadku braku znajomości lokalnego rynku pośredników warto udać się do biura działającego na rynku od wielu lat lub znanych marek funkcjonujących na terenie całego kraju. Biuro nieruchomości można zweryfikować w lokalnym stowarzyszeniu pośredników w obrocie nieruchomościami.

 Warto przeczytać: Jak wybrać najlepsze biuro nieruchomości 

Co ważne, poważny pośrednik nigdy nie będzie żądał wynagrodzenia za samo przekazanie adresów. W przypadku tego typu sugestii należy udać się do innego biura, które wynagrodzenie pobierze dopiero po znalezieniu odpowiedniego mieszkania i podpisaniu umowy najmu. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Metrohouse & Partnerzy
19komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (19)

dlaczego tak jak w Uk , agencje nie sprawdzaja najemców? tu spokojnie, ostatnie 3 papierki ze pracuje, lub rozliczenie podatku z ostatniego roku jesli dzialalnosc, odliczenie kosztow zycia i jezeli starczy kasy to wynajmą jak nie sorry. oczywiscie placi sie za weryfikacje i unika oszustow. Poza tym wszystkie media i czynsze sa automatycznie na wynajmujacego, tak wiec jesli nie placisz to i tak sciagna to z Ciebie a nie z wlasciciela.
januszew, 30.07.2012, 17:28
kurwy i zlodzieje patologia spoleczna mam ich nagrania jak klnie kaze wypierdalac. pelen profesionalizm xd w zyciu taka patologia nie pracowala nawet w biurze nieruchomosci za ktore sie podaje :D hahahaha skonczona kretynka za telefonem dno imbecyl durna pizda
Pawel Maciag, 03.01.2020, 15:42
Anna Drągowska mnie oszukala na kwote 199zl ;/ zlodzieje
Oszustwo spam na olx, 06.01.2020, 11:34
a czy ten tekst to nie jest reklama dla biur pośrednictwa nieruchomościami?
straszak dla właścicieli wynajmujących mieszkania?
a może radakcja poda tak przykłady?
ja podnajmuje mieszkanie od ponad 2 lat i nic sie nie dzieje
h, 01.08.2012, 07:25
Siostra od paru lat też wynajmuje mieszkanie, a niestety trafiła na oszustów którzy nie płacą za wynajem i nie mają najmniejszego zamiaru się wyprowadzić... i to tak już od października. Dodam, że próbuje rozwiązać sprawę drogą legalną i sądową, ale polskie prawo jest tak skonstruowane, że to wynajmujący jest postawiony na straconej pozycji...
bees, 13.06.2013, 14:20
Poszukaj sobie coś na temat "wynajem okazjonalny".
Bury, 13.06.2013, 14:37
Na całym świecie była sprawiedliwość, a w PRL była sprawiedliwość ... społeczna. Na całym świecie są umowy najmu a u nas jest umowa najmu okzjonalnego. PRL v.2.0.
Kto to zawiera, kto sie na to zgodzi. Rynek po prostu funkcjonuje na zwiększonym ryzyku oszustw. Jak państwo chce dawać przywileje to niech za nie płaci.
AS, 17.09.2016, 19:00
Oszustwo 506 044 893, 05.05.2020, 15:03
Idealnym rozwiązaniem jest Krajowy Rejestr Wynajmujących i Najemców - sprawdzamy osobę i od razu wiadoomo z kim mamy przyjemność :) ja korzystam od lat z krwin,pl i jestem spokojna o moje mieszkania!
Ania, 13.06.2013, 12:48
Ania? Mówisz, że korzystasz od lat z tego serwisu a on istnieje od nieco ponad roku... to jak to jest?
Romek, 13.06.2013, 13:49
a wystarczy zapytać się gdzie do tej pory mieszkał kontakt z administracją co do osoby wynajmującej, w ten sposób można sprawdzić słowność klienta. Jak uczciwy to po kiego miałby się kryć
.
ZED, 13.06.2013, 20:53
Uwaga na człowieka który dopuścił się oszustwa w dniu 16 listopada 2015 na Bemowie - osiedle Obrońców Tobruku. Wynajął mieszkanie przestawiając fałszywy przelew bankowy następnie zawarł na siebie umowę wynajmu tego samego mieszkania, pobrał kaucję i opłatę i zniknął. Rysopis człowieka. Wzrost około 170 cm, grubawy, w okularach, wzbudza zaufanie - taki typ informatyka. Posługuje się dowodem osobistym na nazwisko Łukasz Kuboszkiewicz. Osoby zainteresowane informacjami na temat tego człowieka (mamy jego zdjęcie) oraz posiadające informacje na temat jego miejsca pobytu prosimy o kontakt: info_box@interia.pl Porusza się samochodem biały Opel Insignia FZ 9589F Nagroda za wskazanie miejsca pobytu tego śmiecia.
Oszust Łukasz Kuboszkiewicz, 22.11.2015, 16:32
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Negatywne komentarze pisze konkurencja, a pozytywne pracownicy?
Najlepiej przeczytać regulamin firmy i zobaczyć, ze nie ma tam żadnych druczków. Ja korzystałam, a jak się nie znajdzie mieszkania zwracają kasę.
Ewa, 19.07.2016, 13:01
Zostałem oszukany, 28.07.2016, 12:57
Warto dowiedzieć się w jaki sposób uniknąć tego typu oszustwa. Między innymi jak sprawdzić czy sprzedający jest właścicielem mieszkania, jak uchronić się przed kupnem zadłużonego mieszkania czy dlaczego tak ważne jest odpowiednie podpisanie umowy. Szczegóły: http://www.diddeptula.pl/zagrozenia-i-oszustwa-na-rynku-nieruchomosci.html
Deptuła, 22.06.2016, 07:52
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Ciekaw jestem co mi w oczy powiecie bo przez tel taka byłaś mądra
Zostałem oszukany, 28.07.2016, 12:54
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Wyszukiwanie obrazem w grafice google? Owszem. Mieszkanie widmo w Krakowie, które wpadło mi w oko to po prostu ukradzione zdjęcia z oferty sprzedaży mieszkania innym mieście.
Kasiucha, 05.09.2016, 13:21
Komentarz został usunięty.
Zapłąciłam za mieszkanie we Wrocławiu i dostałam kontakt do właściciela. Okazało się że to mieszkanie jest nieprawdziwe a zdjęcia po wklejeniu syna w internet wyskoczyły z innego miasta mieszkanie. Czyli oszustwo?
Nazwisko Paniejskie, 06.09.2016, 15:34
Zapłąciłam za mieszkanie we Wrocławiu i dostałam kontakt do właściciela. Okazało się że ta oferta jest nieprawdziwa a zdjęcia po wklejeniu Syna w internet wyskoczyły z innego miasta mieszkanie. Czyli oszustwo?
Nazwisko Paniejskie, 06.09.2016, 15:35
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.