Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania w swoim mieście?

Ceny porównywalnych ubezpieczeń tego samego mieszkania w danym mieście mogą się mocno różnić. Zobacz, jak różnią się ceny ubezpieczeń nieruchomości w twoim mieście.
 • Ubezpieczenie mieszkania

  Ceny porównywalnych ubezpieczeń mieszkania w Warszawie wahają się od 279 zł do 699 zł – wynika z analizy porównywarki ubezpieczeń Superpolisa.pl. Rozpiętość cenowa dostępnych na rynku ubezpieczeń wygląda analogicznie w pozostałych miastach wojewódzkich.

  mkk

Zakres ubezpieczenia mieszkania należy dopasowywać do własnych potrzeb. Dzięki temu nie trzeba płacić za zagrożenia, których się nie obawiamy. Piszemy o tym, ile za polisę zapłacą właściciele mieszkań w poszczególnych miastach wojewódzkich. Kalkulację polis ubezpieczeniowych przygotowano dla małżeństwa, które ma mieszkanie o metrażu 60 metrów kwadratowych, zbudowane w 2011 roku. Ile przyjdzie im zapłacić za roczną polisę? Odpowiedź zależy od tego, jak szeroki ma być zakres ochrony ubezpieczanej nieruchomości.

Sprawdź: Aktualne ogłoszenia – mieszkania na sprzedaż lub skorzystaj z aplikacji Gratki 

– Na rynku dostępne są zarówno tanie, jak i drogie oferty ubezpieczenia dla tego samego mieszkania. Jednak w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, jakim jest ubezpieczenie domu i mieszkania, cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru. Zanim zdecydujemy się na zakup polisy konieczne jest indywidualne dopasowanie wariantu ochrony i porównanie propozycji kilku towarzystw – tłumaczy Jakub Nowiński, Członek Zarządu multiagencji ubezpieczeniowej Superpolisa.pl.

Ubezpieczenie mieszkania może być tanie i drogie

Na potrzeby raportu porównano ceny zakładając, że właściciele mieszkania są zainteresowani polisą obejmującą ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, a także zabezpieczającą ryzyko kradzieży z włamaniem, dewastacji, stłuczenia szyb i przepięć. Dodatkowo polisa ma zawierać OC w życiu prywatnym z obawy przed np. konsekwencjami zalania mieszkania sąsiadów i home assistance zapewniające m.in. pomoc fachowców w razie awarii.

Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagą podpisując polisę na ubezpieczenie mieszkania

W Warszawie najtańsze ubezpieczenie dostosowane do takich potrzeb kosztuje 279 zł, lecz wybierając usługi jednego z konkurencyjnych towarzystw za ochronę o zbliżonym zakresie trzeba zapłacić aż 699 zł. Oznacza to, że porównanie ofert i przemyślany wybór może przynieść 420 zł oszczędności. Sytuacja wygląda analogicznie w pozostałych miastach wojewódzkich. Na przykład w Gdańsku takie ubezpieczenia mieszkania w jednej z firm można kupić już za 335 zł, natomiast w innej trzeba za nie zapłacić 889 zł – to o przeszło 550 zł drożej. W Lublinie i Poznaniu porównując oferty wszystkich ubezpieczycieli można zaoszczędzić prawie 450 zł, a w Krakowie blisko 550 zł.

Porównaj zanim podejmiesz decyzję

Zanim wykupimy dane ubezpieczenie, warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, jaką dokładnie ochronę i za ile dostajemy.

– Wyższa składka nie zawsze jest uzasadniona pełniejszym zakresem ochrony, czasem wynika ona z polityki cenowej firmy. Niektórzy ubezpieczyciele pewne ryzyka, na przykład przepięcia czy dewastacji i wandalizmu, włączają do ochrony bez dodatkowej opłaty, inni doliczają za nie dodatkową składkę, czasem znaczną – dodaje Jakub Nowiński.

Dla przykładu jedna z firm ochronę przed stłuczeniem szyb do sumy 1 000 zł włączy do polisy już za 10 zł, w konkurencyjnej firmie kosztuje to aż 85 zł, a w jeszcze innej włączenie tego ryzyka nie jest możliwe. Co więcej oferty różnych towarzystw nie odpowiadają sobie w każdym aspekcie – niekiedy mają wpisane nieco inne od założonych przez właścicieli mieszkania sumy ubezpieczenia, jednak czasem poza zaplanowanym zakres gwarantują pełniejszą ochronę np. rozszerzając ryzyko kradzieży z włamaniem poza mienie ruchome także na elementy stałe.

– Baczną uwagę należy zwrócić także na wyłączenia odpowiedzialności, które są równie ważne jak zakres ochrony. Są to zapisy w umowie jednoznacznie wskazujące sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłacić odszkodowania. Warto wiedzieć, że również w tym aspekcie pomiędzy ofertami poszczególnych firm są spore rozbieżności – dodaje Nowiński. 

Porównanie cen ubezpieczeń mieszkań 

Mieszkanie własnościowe, rok budowy 2011, metraż 60 mkw., kondygnacja pośrednia, sprawny domofon, atestowany zamek w antywłamaniowych drzwiach wejściowych, liczba domowników: 2.

Zakres ubezpieczenia:

 • ryzyko pożaru i zdarzeń losowych: mury do 300 tys. zł oraz mienie ruchome do 25 tys. zł,
 • kradzież z włamaniem: mienie ruchome do 25 tys. zł
 • OC w życiu prywatnym do 100 tys. zł, 
 • stłuczenia szyb do 1 000 zł, 
 • dewastacja i wandalizm do 10 tys. zł,
 • przepięcia do 10 tys. zł,
 • assistance podstawowy. 

Koszt ubezpieczenia mieszkania

Dane z Superpolisa.pl 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Superpolisa.pl
0komentarzy