Ile warte są mieszkania w największych polskich miastach

1070 mld zł – aż tyle warte są mieszkania w 17 największych Polskich miastach. Aż jedna trzecia tej kwoty przypada na Warszawę, gdzie nieruchomości są warte 10 razy więcej niż w Lublinie i prawie 40 razy więcej niż w Zielonej Górze.

W 2015 roku budżet państwa zakłada wydanie kwoty ponad 343 mld złotych. Czy to dużo? Wszystkie nieruchomości mieszkalne w Warszawie mogą być warte 367 mld złotych, czyli niewiele tylko więcej niż w rok wypłynie z państwowej kasy. Skąd taka kwota? Zgodnie z najnowszymi danymi Narodowego Banku Polskiego przeciętna cena transakcyjna metra kwadratowego używanego mieszkania w Warszawie wynosiła w IV kwartale 2014 roku 7057,6 złotych. GUS natomiast szacuje, że łączna powierzchnia użytkowa mieszkań w Warszawie to 52 mln metrów kwadratowych. 

Wartość mieszkań w polskich miastach

Kraków i Wrocław na podium za stolicą

Na kolejnych miejscach na podium pod względem łącznej wartości mieszkań uplasowałby się Kraków i Wrocław. Wartość lokali mieszkalnych w tych miastach można oszacować na odpowiednio 117 i 107 mld złotych. Powodem są oczywiście niższe, niż stołeczne, ceny mieszkań oraz fakt, że w Krakowie i Wrocławiu mieszkań jest 2-3 krotnie mniej niż w Warszawie. Za metr lokalu w Krakowie płacono pod koniec 2014 roku 5,8 tys. zł, a we Wrocławiu bez mała 5,2 tys. zł.

Na ostatnich miejscach w tabeli można znaleźć mieszkania z mniejszych miast wojewódzkich, w których ceny nieruchomości można uznać za bardziej przystępne. I tak na przykład w Zielonej Górze, gdzie łączna powierzchnia mieszkań jest 16-krotnie mniejsza niż w Warszawie, za metr mieszkania trzeba zapłacić mniej niż 3 tys. zł. Jest to najniższa cena w gronie 17 miast wziętych pod uwagę. W efekcie wszystkie zielonogórskie mieszkania są warte mniej niż 10 mld zł. Kwota taka wydawana jest z państwowego budżetu w mniej więcej 9 dni.

Do miast o relatywnie niskiej cenie mieszkań można też zaliczyć Katowice (11. miejsce w tabeli wartości mieszkań), gdzie przeciętna cena transakcyjna to 3,3 tys. zł. Podobnie jest w Łodzi, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić niewiele więcej (3,5 tys. zł), a mimo to stolica województwa łódzkiego uplasowała się na 5 miejscu w prezentowanym zestawieniu – przed Poznaniem (prawie 5 tys. zł za m kw.), a za Gdańskiem (ponad 5 tys. zł za m kw.). Powód takiego wyniku to często zapominany fakt, że Łódź jest trzecim miastem w Polsce pod względem liczby ludności (tuż za Krakowem). W efekcie mieszkań w Łodzi jest 348 tysięcy. Dla porównania w Krakowie jest ich 346, a w Warszawie 885 tys.

Oczywiście trzeba pamiętać, że przedstawione wyniki nie są efektem dokładnej wyceny setek tysięcy nieruchomości, a jedynie daleko idących uogólnień. Dla przykładu GUS pod pojęciem powierzchni mieszkań sumuje wielkość zarówno lokali mieszkalnych, jak i domów jednorodzinnych. Metr tych drugich jest przeważnie tańszy.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Bartosz Turek, Lion's Bank
0komentarzy