Ile kosztuje budowa małego domu o prostej konstrukcji

Tagi:
Wysoka cena i mały metraż mieszkań kupowanych od deweloperów zachęcają niektóre osoby do budowy domu sposobem gospodarczym. Na przykładzie prostego i małego – 100-metrowego – domu murowanego widać, które prace pochłaniają najwięcej kosztów i ile trzeba zapłacić za robociznę.
Budowa domu metodą gospodarczą

fot. mk

Dokładne koszty budowy domu można prognozować dopiero po znalezieniu gruntu i wybraniu projektu domu. Dlatego, że koszty budowy są ściśle związane m.in. ze stopniem skomplikowania konstrukcji, wymaganymi materiałami budowlanymi i pracochłonnością całej inwestycji.

Osobom, które dopiero zastanawiają się nad budową domu, na etapie decyzyjnym powinny wystarczyć przybliżone szacunki. Łączny koszt budowy musi uwzględniać prace prowadzące do osiągnięcia kolejno: stanu zerowego, stanu surowego zamkniętego, stanu wykończonego i instalacji.

Przeczytaj również: Kup materiały budowlane jeszcze w tym roku i zaoszczędź na podatku VAT

Prz założeniu, że mówimy o budowie popularnego w naszym kraju, małego, 100-metrowego parterowego domu wolnostojącego, który powstanie w technologii murowanej, a nie energooszczędnej, który ma nieskomplikowaną konstrukcję i dwuspadowy dach, to całkowity koszt jego budowy (wg najnowszych średnich stawek ogólnokrajowych) powinien wynieść ok. 260 tys. zł. Z czego blisko 85 tys. zł to koszty robocizny – wynika z danych przygotowanych przez biuro projektowe Lipińscy Domy.

– Ostrożnie z tymi stawkami – przestrzega Malwina Wrotniak-Chałada, redaktor prowadząca Bankier.pl. – Po pierwsze, podany koszt jest stawką uśrednioną. Po drugie, dotyczy wyłącznie ceny postawienia budynku na posiadanej już działce. Dla mieszkańców wielu miast dodatkowym i to ogromnym wydatkiem będzie właśnie zakup gruntu. Mając go już, dopiero po doliczeniu szacunków związanych z towarzyszącymi budowie formalnościami, a wreszcie wyposażeniem można mówić o całkowitym koszcie planowanego przedsięwzięcia. Ze względu na ilość zmiennych, warto przeliczyć go co najmniej kilka razy. 

Radzimy: Lepszy projekt domu z katalogu, czy indywidualny?

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Bamkier.pl
18komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (18)

Mały dom bez pieca i niskie koszty eksploatacji gwarantowane :)
bezpieca.pl, 13.12.2013, 08:57
Bo to chyba nie te 4 zdania ..
informator, 13.12.2013, 09:01
"– Ostrożnie z tymi stawkami – przestrzega Malwina Wrotniak-Chałada, redaktor prowadząca Bankier.pl."
Taaaaak... Zamiast wydać 260 tys. na stan surowy domu, lepiej weź kredyt i wydaj 400 tys. na to samo u dewelopera...
ZORRO, 13.12.2013, 10:12
Przy obecnych cenach działek np. w okolicach Zielonej Góry, 100m domek nie będzie ani tańszy w budowie ani w utrzymaniu niż 60-70m mieszkanie w bloku z garażem.
Zenek, 13.12.2013, 15:42
Mam nadzieję, graniczącą z pewnością że uda mi się wydać mniej niż 150 tysięcy złotych by zamieszkać w swoim domu o prostej konstrukcji, budowanego przeze mnie od ubiegłego roku. W pobliżu (ok.15 km) dużego miasta wojewódzkiego udało się nam kupić na wiosce za niewielkie pieniądze stare siedlisko z kilkuarową działką. W ramach remontu , który według prawa budowlanego pozwalał na "odtworzenie stanu pierwotnego przy użyciu tych samych materiałów i podobnych" w miejscu starego, rozlatującego się domu pojawił się ( na razie w stanie surowym) budynek z nowych (podobnych) materiałów . Prace przy nim wykonywaliśmy sami , fachowcom pozostawiliśmy tylko dach i instalacje wodne i elektryczne ( stary budynek miał doprowadzony prąd i wodę).
W pobliżu miast , dużych i małych pełno jest opuszczonych (rodzice zmarli a ich dzieci przeniosły się do miast) siedlisk które można odkupić za niewielkie pieniądze, wystarczy tylko trochę porozglądać się po terenie. Nic nie robiąc w tym kierunku jesteśmy skazani tylko na deweloperów, którym przepłacamy nierzadko dwu, a nawet trzykrotnie rzeczywiste wartości stawianych domów.
Tadeusz, 13.12.2013, 17:15
Są drobne "ALE"...
Koszt budowy to jedno, a są inne, potężne koszty. Koszt przyłączy może wynieść w zależności od lokalizacji kolejne 20-40 tyś. koszt podjazdów z polbruku to 20-30tyś. koszt ogrodzenia posesji to 10-50 tyś. koszt zagospodarowania średniej działki, kolejne 10-30 tyś. odbiory budowlane, kominiarskie, elektryczne kolejne kilka tyś. koszty notarialne 10-20 tyś. średnio dobry piec 5-20 tyś. sprzęt do ogarnięcia nieruchomości typu kosiarka, drabiny, wiata, itd. następne 10 tyś. i tak można mnożyć...
DER, 13.12.2013, 17:57
Można to porównać do gołego samochodu kupionego w salonie z ABS i 1 poduszką pow. Dalsze doposarzenie auta to jak z tym domem. Full wypas kosztuje.
edgar, 13.12.2013, 19:09
a czemu nie doliczyłeś do tego złotego tronu (klozetowego) - diamentowych kryształów żyrandolowych oraz ścian zdobionych platyną? to dodoatkowe 1000000 zł :) w sumie można tak sobie dodawać ale kto powiedział że dom musi mieć to brukowe dziadostwo? to jest porażające :/ nie tylk oprzydkie i niewygodne. ogrodzenie. a to nie możesz sobie zywopłotu latami wychodować? po ch ci płot za 10 tyś. to samo założysz za 3 tysie łącznei z robocizną i wystarczy krzaki posadzić i efekt o wiele lepszy. piec , no wiesz, tego nie musisz mieć jeśli podłączysz się prądem albo ogrzejesz gazem :) sory ale jeszcze dodaanie pozycji UTRZYMANIE KOTA , KOBIETY I DZIECI I SAMOCHODU JAKO KOSZT BUDOWY DOMU.. PORAŻKA :/
fsda, 14.12.2013, 18:50
kto nie buduje ten nie wie. w teorii wszystko jest pięknie :)
enrice, 14.12.2013, 18:58
kto nie buduje ten nie wie. w teorii wszystko jest pięknie :)
enrice, 14.12.2013, 18:59
Koszty notarialne 10-20 tyś?!?!?!? za co? koszty podjazdów z polbruki 20-30 tyś? Dałam 5 tyś za kostkę granitową gdzie większą część kładliśmy sami- nic skomplikowanego. Ale jak się ma dwie lewe ręce do roboty i za każdą pierdołę płaci się "fachowcom" to takie są koszty.
Postawienie stanu surowego nie kosztuje dużo, najdroższe są instalacje...
??????, 17.12.2013, 07:26
buduje obecnie dom pod Stargardem 166 m2. Wiem na bieżąco jak to wygląda naprawdę. Mam już wykonczoną elewację, tynki wewnątrz i na zewnątrz , ocieplone ściany i poddasze, podbitkę, regipsy w sumie stan deweloperski, dzialka calkowicie do zagospodarowania, koszt równe 400 tysięcy (materiały i robocizna) + koszt działki 70 tys. system półgospodarczy, szacuje, by sie wprowadzić potrzebuje dodatkowo najmniej 100 tysięcy a najprawdopodobniej ze 150 tys. Sumując to za 260 tysięcy można dziś na gotowo postawić jakiś domeczek 50 m2 na działce 150 m2 a raczej taką dużą altanke, koszty budowy w zachodniopomorskiem są jednymi z najwyższych w kraju.
enrice, 13.12.2013, 20:58
My od listopada mieszkamy właśnie w takim domu. Prosta konstrukcja,dach dwuspadowy, budowa w systemie gospodarczym, metraż 93 m2. Mamy już wszystko co niezbędne (budynek jest ocieplony, jest podjazd z kostki, brak tylko tynków zewnętrznych) Całkowity koszt budowy to 240 000 zł + koszt zakupu działki.
agajot, 14.12.2013, 07:43
Dom zamknięty - pasywny nie pod klucz można wybudować za ok. 100 000 pln. z robocizna. Sprawa prosta tylko trzeba wiedzieć jak.
Szczegóły : Projekt Margo. na tablicy.pl
Stanczyk, 14.12.2013, 08:50
to max 1500 PLN za m2, materiały dobre i bardzo dobre jakościowo, żaden szmelc. Wykończenie - tu trudno oszacować, zależy od właściciela. Może to byc nawet i drugie 1500 PLN za m2 . Oczywiście do tego trzeba dodać koszt działki.
kosztorysant, 14.12.2013, 14:40
buduję dom 156 m2 koszt 1,7 m2 w stanie developerskim, materiały bardzo dobrej jakości, styrodury, grafitowy styropian 20cm, okna 0,8Uw, dziś kupiłem płytki do garażu jestem co raz bliżej końca, pozdro dla myślących
chrupol, 14.12.2013, 20:42
Gdy ktoś musi kredytować i zakup działki to samodzielna budowa praktycznie nie wchodzi w rachubę. Jest się wtedy skazanym na deweloperów i płaci im wysoki haracz. Niestety.
zgora, 15.12.2013, 16:12
Mniej więcej tak to właśnie jest. Ja budowałem w Puławach dom o powierzchni 136m kw. (w tym garaż już jest). Dach dwuspadowy, technologia tradycyjna, beton komórkowy, stropy TERRIVA, blachodachówka - to tak ogólnie. Całość wyszła właśnie ok. 300 000. Oczywiście w tym koszt projektu, pozwoleń instalacji, wykończenia, czyli tak, aby można było zamieszkać. Za to nie ma w tym kosztu działki. To należy doliczyć osobno. Mniej więcej można napisać, że koszt budowy samego domu w stanie surowym otwartym na posiadanej już ziemi (same mury bez okien ale już z dachem to ok. 110 000 do 140 000zł - zależy do wykonawcy, ale firma komplex - że niczym się nie przejmujemy). Gdy murarze z łapanki może i taniej, ale sami musimy załatwiać materiały, przywozić, rozładować.... jak się z tym nie chciałem bawić. Zresztą czasu na to nie było. Reszta kosztów, tj. od 150 000 do 190 000 to w sumie za instalacje, tynki wew, zew, posadzki, regipsy, schody wew., okna, podłogi, drzwi, czyli dokończenie, czy jak kto woli wykończenie. Ogólnie można napisać że połowa ceny to stan surowy zamknięty (mury, dach, okna) , a druga połowa to cała reszta.
olo, 16.12.2013, 06:48