Ile czasu na sprzątanie przeznaczają Polki? (RAPORT)

Z raportu OECD "Better Life Index", wynika, że Polki spędzają średnio pięć godzin dziennie na zajęciach domowych. Jak wypadamy w porównaniu z Europejkami?
  • 279 minut dziennie - tyle sprząta przeciętna Europejka

    materiały prasowe

Przeciętna Polka spędza na sprzątaniu, gotowaniu i opiece nad dziećmi, spędza aż 296 minut dziennie. Średnia dla krajów OECD (czyli zrzeszonych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która skupia 34 wysoko rozwinięte kraje), wynosi 279 minut dziennie. Polska średnia jest porównywalna do niemieckiej.

Zobacz: Wiosenne porządki czas zacząć 

Inaczej wyglądają dane w przypadku mężczyzn. Przeciętny Europejczyk spędza na domowych pracach dużo mniej, bo 131 minut. Polski mężczyzna sprząta przez 157 minut dziennie, co daje 18,5 godziny tygodniowo. To mniej o 16,5 godziny od kobiet. Tak duża różnica, wynika zapewne z braku równego podziału obowiązków. 

Najwięcej w Europie sprzątają Hiszpanki, bo aż 295 minut dziennie. Nie mają lekko, zwłaszcza, że mężczyźni z Półwyspu Iberyjskiego robią to tylko przez 107 minut dziennie. Na pomoc mogą za to liczyć Dunki: ich mężczyźni, pomagają przez trzy godziny dziennie. Jednak to o godzinę mniej, niż pracują tamtejsze kobiety.

– Na szczęście XXI wiek przyniósł kobietom dużą niezależność. Dlatego warto samodzielnie zadbać o swój komfort: wprowadzić w domu sprawiedliwy podział obowiązków, zaplanować czas dla siebie oraz zadbać, by domowe prace wykonywać w możliwie najkrótszym czasie – przekonuje Ewelina Stępniak z firmy Spontex, produkującej akcesoria do sprzątania.

Autor: Zuza Gunia
Współpraca: Mapa Spontex Polska
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Statystyki są takie bo więcej jest gospodarstw domowych w których kobieta cały dzień spędza w domu, a mężczyzna chodzi do pracy. Mężczyźni jak widać po danych sporo pomagają ale nie jest to możliwe by ten podział obowiązków był zawsze równy jak przekonywała Pani Ewelina Stępniak.
K., 13.05.2014, 01:43
Mężczyźni lepiej gospodarują czasem i skuteczniej realizują zadania. Tak wniosek płynie z tych statystyk.
Szerstobitowczęsto, 13.05.2014, 01:59
ILE? 5 GODZIN DZIENNIE? Mieszkam sam w niedużym mieszkaniu i wychodzi tego zwykle ze 30 minut dziennie (raz w tygodniu godzinę dłużej - porządne sprzątanie + pranie). Oczywiście, niektóre baby potrafią pół dnia wycierać kurze. Codziennie. Tylko po co? Albo co drugi dzień odkurzać cały dom - wystarczy nie łazić w buciorach i nie świnić przy każdej okazji, to będzie czysto.
Samotnik, 13.05.2014, 09:44
Dużo czasu poświęcają na sprzątanie bo są bałaganiarami. W czasie studiów miałem okazję mieszkać z dziewczynami, więc wiem co piszę. Żaden mężczyzna nie robi takiego syfu w mieszkaniu jak kobieta. Zróbcie też porównanie czasu pracy. Znam wielu mężczyzn pracujących po 10-14 godzin dziennie włącznie z sobotami.
as, 13.05.2014, 10:59
"Przeciętna Polka spędza na sprzątaniu, gotowaniu i opiece nad dziećmi, spędza aż 296 minut dziennie."
a dalej w artykule : "Najwięcej w Europie sprzątają Hiszpanki, bo aż 295 minut dziennie."
To gdzie spsprzątają 1 minutę dziennie Polki, jeśli nie w Europie? A może Polki to nie Europejki?
Kwiatkowski, 15.05.2014, 11:14