Fundusz Mieszkań na Wynajem - są już pierwsze mieszkania. Ile kosztuje ich wynajem

Za 27-metrowe mieszkanie w Poznaniu fundusz BGK życzy sobie od 920 zł 1020 zł za wynajem plus opłaty, za 50-metrowe 1650 zł plus opłaty przy umowie na minimum 2 lata. Ceny są zbliżone do rynkowych, ale podobno zainteresowanie mieszkaniami z funduszu jest ogromne.
  • Mieszkanie na wynajem

    Mieszkania wynajmowane przez fundusz mają być dostępne w największych aglomeracjach: warszawskiej, trójmiejskiej, krakowskiej, wrocławskiej, łódzkiej, poznańskiej i śląskiej. Czy jednak ceny ich wynajmu będą zapowiadaną wcześniej dobrą okazją?

    123RF

Uruchomienie funduszu takich mieszkań zapowiedział w 2014 roku premier Donald Tusk. Robił to w jednym szeregu ze zmienianym programem dopłat do odsetek od kredytów mieszkaniowych – Mieszkaniem dla Młodych. Obydwie zapowiedzi były kojarzone jako rządowe propozycje wsparcia dla Polaków, którzy nie mają jeszcze własnego lokum i szukają dobrej oferty.

Tymczasem jak wyjaśnia Agnieszka Horaczy-Modrzejewska z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BGK (spółki powołanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w celu obsługi projektu Mieszkań na Wynajem) to komercyjne przedsięwzięcie BGK, korzystające ze środków BGK, a nie z budżetu państwa.

Pierwsze mieszkania (wykończone, z wyposażonymi kuchniami i łazienkami) fundusz już oferuje w Poznaniu. Np. za 27-metrowe mieszkanie życzy sobie od 920 do 1020 zł plus opłaty, za 50-metrowe 1650 zł plus opłaty przy umowie na minimum 2 lata. Porównaliśmy te ceny z ofertami biur nieruchomości w Poznaniu i okazuje się, że są podobne. Ponoć zainteresowanie ofertami najmu jest ogromne.

Agnieszka Horaczy-Modrzejewska z TFI BGK podkreśla, że ceny najmu ustalono na poziomie zbliżonym do rynkowego, ale zaletami tej oferty są m.in.: pewność, że jeśli najemca będzie spełniał warunki umowy, to nie zostanie nagle pozbawiony możliwości najmu oraz możliwość zameldowania się w najmowanym mieszkaniu. 

Fundusz Mieszkań na Wynajem to komercyjna inicjatywa

Dzięki inicjatywie funduszu Mieszkania na Wynajem poszerzy się oferta atrakcyjnych jakościowo i cenowo mieszkań do wynajęcia w największych polskich aglomeracjach. Zdaniem jego pomysłodawców pozwoli to na zwiększenie mobilności zawodowej Polaków i stworzy realną alternatywę dla kredytu hipotecznego.

Wynajmując mieszkanie od właściciela instytucjonalnego, jakim jest Fundusz, najemca zyska pewność stabilności i przewidywalności decyzji właściciela mieszkania. Fundusz Mieszkań na Wynajem to propozycja dla osób, których zdolność kredytowa nie pozwala na zakup mieszkania, lub które nie chcą podejmować tak długoletniego zobowiązania związanego ze spłatą kredytu.

Zobacz: Wynajmując mieszkanie, uważaj na oszustów

Oferta funduszu będzie również alternatywą dla osób, które wynajmowały do tej pory mieszkanie, ale nie były zadowolone z warunków umowy, gdyż nie gwarantowały im poczucia bezpieczeństwa. Fundusz umożliwi na przykład zameldowanie się w najmowanym mieszkaniu.

– Fundusz Mieszkań na Wynajem chce stworzyć nowe standardy na rynku najmu i spopularyzować najem mieszkań realizowany przez instytucjonalnych wynajmujących. Inicjatywa ta jest realizowana całkowicie na zasadach rynkowych w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych – mówi Agnieszka Horaczy-Modrzejewska.

Budynki z mieszkaniami na wynajem są własnością funduszu inwestycyjnego, jakim jest Fundusz Mieszkań na Wynajem (Fundusz Sektora Mieszkań na Wynajem FIZAN). To fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych zarządzany przez TFI BGK S.A. Na mocy umowy z TFI BGK S.A. portfelem aktywów funduszu zarządza spółka BGK Nieruchomości S.A. – odpowiada m.in. za inwestycje oraz proces związany z wynajmowaniem mieszkań.

Jedynym inwestorem w Funduszu Mieszkań na Wynajem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz działa na zasadach komercyjnych, w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych.

Warunki wynajmu, koszty, lokalizacja mieszkań

Z oferty funduszu może skorzystać każdy, kto pomyślnie przejdzie procedurę weryfikacyjną Funduszu Mieszkań na Wynajem. Decydującym kryterium jest kolejność zgłoszeń oraz zdolność do opłacania czynszu sprawdzana przez weryfikację umowy zatrudnienia najemcy lub jego wyciągów bankowych. Ważna jest też konieczność podpisania umowy zawierającej zapisy o najmie okazjonalnym, co oznacza, że najemca musi wskazać, gdzie zostanie przekwaterowany w przypadku nie dopełniania warunków umowy. Ma to chronić interesy funduszu, ale ponoć także najemcy, który nie zostanie bez dachu nad głową.

Przeczytaj: Ekspert o funduszu mieszkań na wynajem

Powstanie funduszu – jak zapewniają pomysłodawcy – zostało poprzedzone analizami rynku najmu. Badana była m.in. wielkość rynku najmu w Polsce i jego potencjał. Na tej podstawie wytypowano największe polskie aglomeracje, w których fundusz chce inwestować w początkowej fazie swojej działalności.

Drogi wynajem mieszkań z funduszu

Jako pierwsze w ofercie funduszu pojawiły się mieszkania w Poznaniu, ul. Saperskiej. Będą dostępne od 1 marca br. Oferty umieszczone na stronie internetowej: jakusiebie.pl zawierają  szczegółowe informacje o wysokości czynszu. W przypadku najtańszego mieszkania – 23-metrowej kawalerki czynsz, przy 2-3 letniej umowie wynosi 740 złotych + opłaty. W przypadku takiej samej umowy dla 2-pokojowego mieszkania stawki czynszu wynoszą od około 1000 do 1700 złotych w zależności od metrażu i innych czynników wpływających na atrakcyjność mieszkania. Wynajęcie największego, ponad 70-metrowego mieszkania to wydatek w okolicach 2000–2500 złotych.

Wysokość czynszu została ustalona w oparciu o kilka czynników. Są to między innymi analizy ofert najmu mieszkań w podobnym standardzie, w okolicy naszej inwestycji. Na wysokość czynszu ma oczywiście wpływ metraż mieszkania, jego atrakcyjność, czyli np. rozkład, piętro na którym się znajduje czy to, na którą stronę świata wychodzą okna, wpływ na wysokość czynszu ma także długość umowy najmu – im dłuższa, tym niższy miesięczny czynsz.

Mieszkania z funduszu są wykończone, mają wyposażone kuchnie i łazienki

Obecnie funduszu analizuje kilkadziesiąt projektów zlokalizowanych w największych aglomeracjach: warszawskiej, trójmiejskiej, krakowskiej, wrocławskiej, łódzkiej, poznańskiej i śląskiej. Łącznie jest to ponad 3 tysiące mieszkań na różnych etapach budowy. Lokale te będą udostępniane najemcom w latach 2015–2017. W sumie w ciągu pięciu lat fundusz ma zainwestować w mieszkania 5 miliardów złotych.

Autor: Edyta Hanszke
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

a biedni...pod most.
fajny, 13.01.2015, 17:03
Też tak miałem...Ale kupiłem działkę 10 km od miasta i zbudowałem prosty parterowy dom. 70mm2 sciany 2.5 m z gazobetonu, strop na belkach z desek, ocieplenie stropu 40cm wełny i dach dwuspadowka kryta blachą trapezową ocynkowaną za 12zł m2. 6 kaloryferów i piec za 1000zł.....
zmieściłem sie w 16 tys zł!!!!!!!
Henio Z, 14.01.2015, 09:56
A opłata za projekt, kierownika budowy, wykończenie, same okna to ok 5 tyś na taki dom...
Kub, 14.01.2015, 11:22
Działkę kupiłeś za 1zł ? Albo może zrealizowałeś budowę przed 2000 r zanim ceny nieruchomości szły w górę? Teraz to koszt minimum: z 20tys. za działkę 500m^2 10km od miasta i z 30 tys. na materiały i pomoc robotnika. Samemu nie da się wylać betonu, no chyba że jeszcze masz swoją betoniarkę, koparkę itd. Wg mnie bzdury piszesz o 16tys za dom. MINIMUM obecnie to 50 tys. na domek około 60 metrów za miastem.
ehehe, 14.01.2015, 16:52
a biedni...pod most.
fajny, 13.01.2015, 17:03
Chyba MATEMATYKA na całym świecie jest taka sama prawda?????? Skoro mam płacić od 900- do 1700,-zł albo i więcej za wynajm + opłaty,to na to samo wyjdzie jak będę kredyt spłacać na WŁASNE MIESZKANIE- w tej kwestii chociaż po 30 latach rodzinie zostawię "coś" po mnie-(jak oczywiście nie będzie upadków),a w wynajmie???????- to stanowczo za DROGI INTERES!!!!!! chyba lepiej mniej brać za wynajm i mieć płynność finansową???? Ten wynajm-to dla BOGACZY JEST!!!!!! a nie dla ludzi młodych na dorobku!!!!!!! powodzenia!!!!!
"muzeum", 14.01.2015, 07:41
jak chcesz popukac na boku,,,,,ale nie dla tych co chcą żyć
Henio Z, 14.01.2015, 09:58
Teraz jest wszystko dla tych co chcą!!!!!
Henio Z, 14.01.2015, 10:00