Eksmisja za zadłużenie mieszkania. Jakie są procedury

Zadłużeni lokatorzy mogą w wyniku eksmisji zostać pozbawieni mieszkania, które zajmują. Przedstawiamy etapy eksmisji.
  • Eksmisja

    Wyniesienie mebli i wszystkich innych rzeczy dłużnika to jeden z najtrudniejszych etapów eksmisji. Na zdjęciu: eksmisja przeprowadzona "hurtowo" w miniony poniedziałek, 29 lipca, w centrum Bydgoszczy.

    Jarosław Pruss

Działania, mające na celu eksmisję dłużnika, odbywają się w oparciu o zapisy Ustawy o ochronie praw lokatorów. To ona wymienia podstawy eksmisyjne oraz procedury, jakie trzeba spełnić, aby skutecznie i zgodnie z literą prawa wypowiedzieć umowę najmu lokatorom zalegającym z opłatami

Kiedy zaczyna się proces eksmisji

Procedura może być wszczęta, jeżeli najemca zalega z czynszem za mieszkanie za przynajmniej trzy pełne okresy płatności,  zazwyczaj przeliczane na miesiące. Wówczas wzywa się dłużnika do zapłaty całej
kwoty zaległości razem z bieżącymi należnościami. Wezwanie musi być sporządzone w formie
pisemnej i powinna w nim być zawarta kwota zadłużenia oraz termin, w którym lokator ma zapłacić dług. W wezwaniu należy także umieścić zapis, że w przypadku niespłacenia kwoty najemca może otrzymać wypowiedzenie umowy najmu.

Akcja w Stargardzie Szczecińskim: Eksmisja rodziny, która była zadłużona na grube tysiące 

Gdy najemca lokalu nie spłaci zaległości, właściciel, czyli spółdzielnia, administracja lub inny kompetentny podmiot, ma prawo zrealizować swoje zamiary, czyli skutecznie wypowiedzieć umowę najmu. W wypowiedzeniu musi znaleźć się zapis o wezwaniu do dobrowolnego wydania lokalu w określonym terminie. To w praktyce oznacza, że lokator-dłużnik musi mieć przynajmniej miesiąc na opuszczenie lokum.

Gdy dłużnik nie chce się wyprowadzić

Kolejny etap zaczyna się wtedy, gdy najemca nadal przebywa w zadłużonym mieszkaniu i ani myśli o dobrowolnej wyprowadzce. Właściciel (czy administracja) składają pozew do sądu rejonowego o eksmisję. Wnosi się o nakazanie pozwanemu, czyli dłużnikowi i osobom z nim zamieszkującym, opuszczenia zajmowanego lokum. Zastrzega się także w pozwie możliwość przeprowadzenia rozprawy oraz wydania wyroku o eksmisji w przypadku niestawiennictwa dłużnika podczas rozprawy.

Wyrok eksmisyjny przeprowadza komornik. Nie następuje to od razu. Najpierw komornik musi wezwać na piśmie dłużnika do dobrowolnej wyprowadzki. Jeśli lokator nie zrobi tego w wyznaczonym terminie, komornik przystępuje do działania, czyli fizycznego opróżnienia zadłużonego lokalu. Wynosi meble zadłużonego lokatora, sprzęty rtv i agd oraz wszystkie inne ruchomości należące do dłużnika.

Z prawem do lokalu socjalnego lub bez

Sąd musi wcześniej wskazać w wyroku, które z eksmitowanych osób posiadają prawo do lokalu socjalnego, a które są tego prawa pozbawione. W pierwszej sytuacji, z prawem do lokalu, gmina ma obowiązek je zapewnić eksmitowanym. 

Masowa eksmisja w Bydgoszczy: Eksmisja nielegalnych lokatorów 

Osoby bez prawa do „socjala" nie mogą zostać wyrzucone na bruk, ponieważ prawo zakazuje eksmisji na bruk (chyba, że sprawców przemocy). Zadłużona osoba musi otrzymać wskazanie do pomieszczenia tymczasowego. To zwykle lokal bez wygód, o obniżonym standardzie, małe (na każdego eksmitowanego przypada minimum 5 metrów kwadratowych powierzchni). Ma ono spełniać rolę domu jedynie do czasu, aż tymczasowy lokator nie poszuka sobie innego adresu lub lokum mu nie zostanie zaproponowane, a on się na takie zgodzi. Z reguły pomieszczenie tymczasowe może być zajmowane przez dłużnika maksymalnie pół roku.

Odszkodowanie od gminy za brak zapewnienia mieszkania socjalnego

Wiele gmin boryka się z brakiem mieszkań socjalnych, przez co procedura eksmisji może ciągnąć się latami. Dłużnik z prawem do lokum socjalnego, zamiast przeprowadzić się do takiego mieszkania, nadal przebywa w zadłużonym (i jeszcze bardziej zadłużanym) lokalu. Wtedy właściciel tego mieszkania może domagać się odszkodowania od gminy za to, że ta nie zapewniła wskazanemu dłużnikowi innego lokum. Odszkodowanie od gminy ma zrekompensować właścicielowi straty, jakie ten poniósł w czasie, gdy w jego mieszkaniu jeszcze przebywał dłużnik i nie płacił. Gdyby zamiast dłużnika w lokalu mieszkał najemca regularnie opłacający rachunki, dla właściciela byłby to zysk.

Autor: Katarzyna Piojda
18komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (18)

Pierdu pierdu.Czytajcie najpierw statuty spółdzielni.Według statutu mojej spółdzielni"Rodzina Kolejowa" do wymeldowania może dojść tylko wówczas jeśli zadłużenie wyniesie 6 tys.Więc nie straszcie ludzi takimi artykułami
orpheusz, 05.08.2013, 14:34
Miałem zadłuzenie mieszkania na ok.1500 zł.Przyszedł komornik strasząc że eksmituja mnie z mieszkania.Zaśmiałem sie mu w twarz bo czytałem statut spółdzielni.A co było dalej.Umozyli postepowanie z powodu braku sciagalności długu
orpheusz, 05.08.2013, 14:39
Brawo, żyj z zadłużeniem aż do emerytury. Z emerytury też ci nie obciągną.
Maliniak , 18.12.2019, 17:14
Można odpracować:
http://wrosystem.um.wroc.pl/beta_4/webdisk/163095/8463zp13.pdf
adu, 06.09.2013, 21:01
Ja mam 8.5 tys w socjalnym i o.k.Ktoś tu wali ścieme.
Darek, 22.02.2014, 16:30
Moja rodzina jest nisko sytuowana i wielodzietna a sąsiadów dobrze sytuowana z zadłużeniem za lokal socjalny.To mnie kazali wynająć na wolnym rynku i jeszcze postraszyli odebraniem dzieci.
Nowicka, 17.03.2014, 15:20
wkrótce cała polska będzie się zadłużać i wszyscy będą chcieli lokale socjalne bo tam nie trzeba płacić czynszu.Bzdura!!!
lokator, 09.04.2014, 15:30
Są tacy co płacą choć ostatnią złotówkę za czynsz,są i tacy co olewają.Nie chcą płacić bo tak im wygodnie bo komornik przyjedzie i długi umorzy po raz kolejny.Taka sytuacja doprowadza do niesprawiedliwości społecznej i nie poszanowania uczciwych obywateli.
Lisiak W., 04.05.2014, 00:13
Komornik nie umarza długu tylko postępowanie w sprawie ściągalności zadłużenie pozostaje i rosną od niego odsetki nic nie ginie w przyrodzie i kiedyś trzeba będzie zapłacić . Teraz nawet nie trzeba lokalu od gminy można wynająć na pół roku hotel robotniczy i tyle.
miki, 13.05.2014, 11:18
Really Interested site this is.. I really Enjoy a lot reading your Blog.. I will Bookmark your site for more remark.
houston texas junk car buyers http://ow.ly/tkze50x1rhz
houston texas junk car buyers, 06.11.2019, 05:51
Komentarz został usunięty.
A co z lokatorem który ma jakiś tam stary dług ,ale regularnie i ponad normę płaci rachunki ponad rok czasu.Dodatkowo komornik też wpłaca na konto wierzyciela.Czy otrzyma lokal socjalny jeśli jego przychód to 840zł ?.
AlbantrosPiotr, 26.09.2014, 21:01
Moja sąsiadka 6 lat nie płaci za mieszkanie i ani eksmisji ani komornika. Takie prawo nie mogą jej wyrzucić mimo tego że uprzykrza lokatorom życie.
Zielińska, 15.12.2016, 07:58
Mam ten sam problem sąsiad w klatce nie płaci za nic od kilku lat i jeszcze robi non stop imprezy dostał kilka pism o eksmisję i nic .Nie mam pojęcia o co chodzi ,matki z dziećmi wyrzucają na bruk i nie maja skrupułów a takiego gnojka trzymają
sąsiad, 18.12.2016, 19:12
i to jest nasze gówniane prawo. Pasożyty nie płacą i mieszkają i własciciel nie może nic na to poradzić. W Warszawie za mieszkanie socjalne placi się 1,49 zł za m2. Chciałabym dostać takie lokum. Wyrzucałabym wszystkich niepłacących na bruk a dzieci do bidula
Mari, 11.07.2017, 07:39
i to jest nasze gówniane prawo. Pasożyty nie płacą i mieszkają i własciciel nie może nic na to poradzić. W Warszawie za mieszkanie socjalne placi się 1,49 zł za m2. Chciałabym dostać takie lokum. Wyrzucałabym wszystkich niepłacących na bruk a dzieci do bidula
Mari, 11.07.2017, 07:39
Jak jest problem ze starym zadłużeniem w mieszkaniu komunalnym , to jest taka kancelaria we Wrocku - Klisz się nazywa. Oni tam pomagają w takich sprawach . Pierwsza wizyta jest darmowa, także spoko . W ogóle dużo to nie wychodzi.
Miras, 14.06.2019, 00:03
ale oni pomagają zadłużonym czy komu?
justa, 04.08.2019, 20:33
Czytając Wasze komentarze widzę że prześcigacie się w sposobach jak uniknąć płacenia czynszu, każdy kto korzysta dobra wspólnego ma obowiązek zapłaty , takimi dobrami jest np. oświetlenie klatki chodowej usługi kominiarskie zachowawcze remonty budynku podatek od dzierżawy gruntu itp. zatem 3 miesięczny termin zalegania będący podstawą do wyciepku powinien zostać skrócony do dwóch, zasada jest prosta , nie płacisz to w śpiwór i pod most ,tyle w temacie
Łukasz S, 22.06.2019, 12:33