Droższy abonament radiowo-telewizyjny od stycznia 2016

Od 1 stycznia 2016 roku miesięczna opłata za używanie odbiornika radiowego wyniesie 7 złotych, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego – 22,90 złotych.
  • Abonament radiowo-telewizyjny zdrożeje

    O symbolicznej podwyżce abonamentu rtv poinformowała na swojej stronie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Opłata za używanie odbiornika radiowego wzrośnie o 50 groszy, a opłata za używanie odbiornika radiowego i telewizyjnego będzie wyższa o 1,40 zł.

    123RF

Do końca 2015 roku obowiązują stawki 6,50 zł miesięcznie za używanie odbiornika radiowego i 21,50 zł za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego.

Dowiedz się: Jak nie zapłacić zaległego abonamentu

Decyzję o podwyżkach Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uzasadniła: " koniecznością zapewnienia (...) stabilności finansowej mediom publicznym w obliczu coraz niższej ściągalności abonamentu pochodzącego z bieżących wpłat". 

Koszt abonamentu będzie niższy, jeżeli zdecydujemy się zapłacić za kilka miesięcy z góry. Ile zapłacimy wówczas za abonament radiowo-telewizyjny?

Koszt abonamentu w 2016 roku za używanie odbiornika radiowego uwzględniający zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:

  • 2 miesiące – 13,60 zł, 
  • 3 miesiące – 20,15 zł, 
  • 6 miesięcy – 39,90 zł, 
  • 12 miesięcy – 75,60 zł.

Koszt abonamentu w 2016 roku za korzystanie z odbiornika telewizyjnego i radiowego uwzględniający zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:

  • 2 miesiące – 45,45 zł, 
  • 3 miesiące – 65,95 zł, 
  • 6 miesięcy – 130,55 zł,
  • 12 miesięcy – 247,30 zł.
Autor: redakcja.regiodom
60komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (60)

"Droższy abonament radiowo-telewizyjny od stycznia 2016"
czy dziennikarze kiedykolwiek nauczą się pisać po polsku zamiast po polskawemu?
"Od stycznia 2016 abonament radiowo-telewizyjny będzie droższy"
Społeczny korektor, 03.06.2015, 14:42
"czy dziennikarze kiedykolwiek nauczą się pisać po polsku zamiast po polskawemu?" A czy komentatorzy także nauczą się pisać po polsku? To nie jest żaden abonament, lecz łajdacki podatek od posiadania telewizora, który uiszczają jeszcze jedynie idioci.
luka, 03.06.2015, 16:21
idioto,.. podatek od telewizora zapłaciłem w sklepie..!!!!!! chcesz byc najmądrzejszy, ale nie wychodzi.
Kamil, 24.01.2016, 18:54
Nie wiem dlaczego ceny w górę?? Chyba po to, żeby jeszcze więcej ludzi nie płaciło!! Trzeba pomyśleć o wyrejestrowaniu ODBIORNIKA!!!!
Maria, 05.06.2015, 21:53
Tu nie trzeba myśleć tylko po prostu wyrejestrować!
były telewidz TVP, 30.08.2015, 13:19
Jak zwał tak zwał .Mamy podwyżkę
Janek, 06.06.2015, 06:28
Co roku droższy abonament pyta tylko za co ,za powtórki i 15-to minutowe reklamy. To jest nie do przyjęcia. Czas się nad zastanowić.
Zdrojewska , 14.01.2016, 17:35
jeśli telewizja ma być rządowa a nie publiczna to dlaczego ma płacić zwykły obywatel
nowak, 24.01.2016, 19:20
DLACZEGO PODAJECIE 22.90,a POCZTA 22.70
XXXXX, 29.01.2016, 19:57
To kolejna kara dla tych co płacą uczciwie, Jeżeli państwo nie potrafi ściągać od wszystkich i pozwala na unikanie płacenia dla cwaniaków to gratuluję i przestaje płacić również. Uczciwy w tym kraju jest frajerem i idiotą pracując za mniej niż 6000, zł - tu się nic nie zmieni . . . . . . . . . . czas brać prześcieradło i marsz na drugą stronę ...............
Kowalska T., 04.06.2015, 09:18
"Dla tych co nie płaca abonamentu - warto wiedzieć - pozdrawiam 1. Wezwany do zapłaty abonamentu powinny przeczytać Kodeks Spółek prawa handlowego, który stanowi, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Telewizja Polska SA jedynie na podstawie takiej umowy może wystąpić do drugiej strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania. Stworzona TVP SA - jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć, gdyż jako Spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej. Żaden posiadacz telewizora w Polsce nigdy nie zawierał umowy ze spółką TVP SA. Ustawa o tzw. abonamencie dotyczyła TVP, która była w PRL-u firmą państwową i która działała na zupełnie innych zasadach, w której obowiązywały ograniczenia płacowe. Ale rządzący się chcieli płacić swoim pupilom krociowe wynagrodzenia to powstała TVP SA jako spółka prawa handlowego mogła już tak działać, biznes - to biznes i co komu do tego, żadne ustawy kominowe już nie obowiązywały. Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy i tu popełniono błąd. Reasumując Ci - co płacą datki na TVP SA robią to z przyzwyczajenia oraz z braku wiedzy nie orientują się, że nie muszą tego robić. Rada Nadzorcza TVP Spółka Akcyjna powinna być natychmiast odwołana i postawiona w stan oskarżenia pod zarzutem nienależytego sprawowania swoich funkcji, które są wysoko opłacane, a Zarząd Spółki również za bezczynność i świadome generowanie strat Spółki. Planowane na ten rok straty to ponad 60 mln zł. Pytanie co na to właściciel udziałów - pewnie też liczy na narodową zrzutkę, bo "ciemny" lud jest. 2. No, to szykują się dodatkowe wydatki do Skarbu Państwa: 7 grudnia 2011 pobieranie opłaty radiowo-telewizyjnej kwestionuje Komisja Europejska. System finansowania Telewizji Polskiej jest bowiem niezgodny z unijnym prawem (albo reklama albo abonament!). Komisja Europejska poinformowała, że pobieranie abonamentu radiowo-telewizyjnego przez publiczną Telewizję Polską stoi w sprzeczności z prawem europejskim. Oświadczenie takie przekazała Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaznaczyła w nim, że dalsze, nieuzasadnione łamanie przepisów może mieć poważne konsekwencje. Do tego stopnia, że KE może nakazać KRRiT zwrot wszystkich środków pozyskanych z abonamentu. Dodam, że prawo unijne jest prawem nadrzędnym nad prawem polskim. Jeżeli rząd polski nie dostosuje się do nakazów, będzie można domagać się również odszkodowania za szantaż! 1.Finansowanie spółek z powszechnych danin jest niedozwoloną pomocą publiczną, niezgodną z prawem polskim i unijnym. 2. Poczta Polska nie ma prawa ścigać za nie zapłacony abonament, bo też jest spółką handlową. Równie dobrze można by powierzyć te obowiązki sieci Biedronka. 3. Poczta Polska nie ma prawa do wystawiania tytułów egzekucyjnych (odkąd przestała być "urzędem pocztowym" stając się Pocztą Polską Spółka Akcyjna). Aby ściągnąć "dług" za abonament, musi tak jak każdy podmiot gospodarczy wystąpić do sądu i wykazać, że dług jest wymagalny, a następnie z wyrokiem do komornika. Będziemy Państwu zakładać sprawy w Sądach."
Aktywista, 04.06.2015, 12:57
BURAKI...............
xxx, 04.01.2016, 16:54
To ja płaciłem tyle lat bez potrzeby a niektórzy wogóle nie płacą to ma być dobrze. Ja również poczekam i w 2016 nie zapłacę.
Sowik, 14.01.2016, 10:22
Witam. Wszyscy zapłacą,prędzej czy później.Mnie wszedł na emeryturę Urząd Skarbowy i to w 2 ratach po około 800 zł,nie było żadnych szans dyskusji,ale mam z głowy obecnie płacę na bieżąco,więcej nie dam się namówić do nie płacenia,szkoda zdrowia,Pozdrawiam ! Płaćcie i płaczcie :)
emeryt, 20.01.2016, 16:05
Masz chłopie rację.Ale dziennikarze muszą pisać to,co im każą.ZERO swojego myślenia i dochodzenia prawdy.Zwłaszcza wśród dziennikarzy z "ED".
Aktywista, 04.06.2015, 13:31
Komentarz został usunięty.
płaci jeszcze ktoś za kupno prawa oglądania tego samego w kółko ? Kloss, Karolak, Mostowiak, Mroczki i inne "gwiazdki" tvp, po co komu one ?
Moje nazwisko jest moje, 04.06.2015, 23:31
To skandal. To oni powinni płacić za oglądanie tego czegoś między reklamami.
Brando, 05.06.2015, 02:50
bo nie bede placil jeszcze wiekszych bezsensownych oplat
hah, 05.06.2015, 13:08
Istnieje sposób na skuteczną odmowę, zgodną z prawem, zapłaty zaległego abonamentu RTV oraz kar i odsetek z tym związanych - donosi "Dziennik Zachodni".
Na ten pomysł wraz z grupą przyjaciół wpadł Czesław Starosta, radny Orzesza.
Nie nawołuje do odstąpienia od płacenia podatków, mandatów, kar i grzywien, o ile są one zgodne z obowiązującym prawem. Nie mogę jednak zgadzać się na sytuację, w której poczta nie ustaje w próbach wyłudzeń rzekomo zaległego abonamentu RTV - powiedział Starosta.
Okazało się, że po otrzymaniu upomnienia¬-we¬zwa¬nia jedna z mieszkanek Orzesza poprosiła pocztę, zgodnie z art. 73 k.p.a., o wydanie z akt sprawy uwierzytel¬nio¬nych odpisów dokumentów, na podstawie których wysunięto wobec niej roszczenia.
W odpowiedzi otrzymała informację, że po ponownej analizie sprawy upomnienie o zaległościach w opłatach abonamentowych "nie ma uzasadnienia".
Poczta zmieniła zdanie gdyż nie wywiązała się z obowiązku wynikającego z Rozporządzenia Ministra Transportu z 25 września 2007 r. Zgodnie z nim, wszystkie dowody zarejestro¬wa¬nia odbiorników RTV straciły ważność w listopadzie 2008 r., a operator publiczny do tego momentu miał obowiązek nadać posiadaczom odbiorników nowe numery identyfika¬cyj¬ne i ... powiadomić ich o tym.
Dowody wskazują, że poczta nie wywiązała się z powierzonego jej przez ówczesnego ministra zadania - pisze gazeta.
orm, 05.06.2015, 14:54
Nie o taką Polskę walczymy !!!!! Najpierw dają szmiry w TVP a póxniej każą za to płacić haracz !!!! Nadają głupoty: kłócących się polityków, seriale szmierowate polskie typu M jak miłość czy inne !!!!!
CZAS REZYGNOWAĆ Z OGLĄDANIA TVP I NIE PŁACIĆ HARACZU !!!!!
Edgar, 12.06.2015, 18:33
ZAŁOZMY STOWARZYSZENIE PRZECIWKO SZMIZE TELEWIZYJNEJ POWAGA JAK PATRZE NA SERIAL RODZINKA TO WIDZE JAK KAROLAK GOTUJE Z GESLER
ilcewicz stanisław, 08.08.2015, 15:00
jeszce kilka takich podwyżek i zostanie tylko może sto płacących, ale po sto tysięcy, gratuluję frajerom
BUL komorowskij, 13.06.2015, 00:35
zaco mam placic???? stare programy, MAM UTRZYMYWAC CHYLINSKO?? EGUROLLE?? I NNYCH DARMOZJADÓW,NIECH SUE DO ROBOTY WEZMO NIECH EGUROLLA WRACA NA KUBE A CHYLINSKA ZACZNIE SPIEWAC,LUDZIE PROGRAMY MACIE Z KILKU LAT GORZEJ NIZ ZA KOMUNY
ilcewicz stanisław, 08.08.2015, 14:51
Chyba więcej rolników będzie szukać żon...
były telewidz TVP, 30.08.2015, 13:17
Gratuluje miało niebyc abonamentu a tu podwyżka rtv
Starzec , 23.11.2015, 22:22
Dlaczego siedmioprocentowa podwyżka została określona jako symboliczna? Przy deflacji?
Wp, 15.12.2015, 14:22
mam dosyć płacenia coraz to wyższego abonamentu tym bardziej że wokół ludzi nie płaci a wiadomo że w tych czasach telewizor prawie każdy posiada i teraz trzeba sobie odbić straty na durniach tych co płacą ps.przepraszam tych co uraziłam ale tak właśnie myślę .Spróbuję wyrejestrować zobaczę czy mi się uda4
majka, 27.12.2015, 12:58
kiedy PIS wraz z Kaczyńskim się za to zabierze bo to jest hańba dla wszystkich
rządów ........................wstyd
pis, 31.12.2015, 11:36
kiedy PIS wraz z Kaczyńskim się za to zabierze bo to jest hańba dla wszystkich
rządów ........................wstyd
pis Szydło, 31.12.2015, 11:37
Zwykłe naciaganie ludzi na droższy abonament i po co być uczciwym i płacić?
Abonament, 04.01.2016, 14:41
Zwykłe naciaganie ludzi na droższy abonament i po co być uczciwym i płacić?
krysta, 04.01.2016, 14:42
Abonament RTV - Wysokość opłat abonamentowych rtv w 2016 roku | rtv.poczta-polska.pl jest 245,15 zł za rok. Kto ma błąd?
Abonament2016, 05.01.2016, 16:52
błąd jest na tej stronie
kubski, 11.01.2016, 10:55
22,70 na stronie KRRiT jest nowy cennik, wg którego opłata za 1 m-c rtv wynosi 22,70 zł
MB, 05.01.2016, 20:10
A czy nikomu nie przychodzi do głowy źe zwykła uczciwość nakazuje zapłacić abonament RTV wszystkim bez wyjątku- to nie zabory czy PRL gdzie kantowanie państwa było "zaszczytem" . Inna sprawa to obiektywizm TV i PR, z tym nie jest najlepiej Np czy w którymkolwiek kraju zachodniej demokracji jest do pomyślenia by w publicznych RTV wszyscy poza jednym dziennikarzem tylko krytykowali Rząd, Prezydenta i Parlament, tylko dlatego że władza należy do nieprawomyślnej partii ....??
Szym, 06.01.2016, 14:52
A czy nikomu nie przychodzi do głowy źe zwykła uczciwość nakazuje zapłacić abonament RTV wszystkim bez wyjątku- to nie zabory czy PRL gdzie kantowanie państwa było "zaszczytem" . Inna sprawa to obiektywizm TV i PR, z tym nie jest najlepiej Np czy w którymkolwiek kraju zachodniej demokracji jest do pomyślenia by w publicznych RTV wszyscy poza jednym dziennikarzem tylko krytykowali Rząd, Prezydenta i Parlament, tylko dlatego że władza należy do nieprawomyślnej partii ....??
Szym, 06.01.2016, 14:53
A czy nikomu nie przychodzi do głowy źe zwykła uczciwość nakazuje zapłacić abonament RTV wszystkim bez wyjątku- to nie zabory czy PRL gdzie kantowanie państwa było "zaszczytem" . Inna sprawa to obiektywizm TV i PR, z tym nie jest najlepiej Np czy w którymkolwiek kraju zachodniej demokracji jest do pomyślenia by w publicznych RTV wszyscy poza jednym dziennikarzem tylko krytykowali Rząd, Prezydenta i Parlament, tylko dlatego że władza należy do nieprawomyślnej partii ....??
Szym, 06.01.2016, 14:54
Jak czytam te wypowiedzi o skuteczności windykacji do mnie diabli biorą, poco któż ma się trudzić i windykować należności skoro dostaje gotowe pieniądze z budżetu państwa. A ja głupi płace regularnie od 1977 r. kiedy na siebie mam pierwszy TV zarejestrowany i to zawsze w styczniu za cały rok. I czytam jak to my Polacy mało płacimy w porównaniu z Niemcami, Francuzami czy Anglikami. I tak robi się nas głupców bo już się nie podaje że tak dużo płacący Niemiec bo o zaledwie 15% zarabia 4 razy więcej od mieszkańca w dorzeczu Odry i Bugu.
Andrzej, 06.01.2016, 15:32
Szanowny Redaktorze, proszę wejść na stronę Poczty Polskiej https://rtv.poczta-polska.pl/?action=Wysokosc_oplat_2016. Wprowadzacie Państwo ludzi w błąd!.
Ewa Rogozińska, 07.01.2016, 08:57
Szanowny Redaktorze, proszę wejść na stronę Poczty Polskiej https://rtv.poczta-polska.pl/?action=Wysokosc_oplat_2016. Wprowadzacie Państwo ludzi w błąd!.
Ewa Rogozińska, 07.01.2016, 08:58
jesteśmy z żoną emerytami,opłacamy za rtv od 30 lat.po ostatnich wyborach prezydenta i parlamentu,który zatwierdził ustawę medialną,która ma doprowadzić do ograniczenia wolności dla społeczności,przestaję opłacać rtv.mam pytanie co mi za to grozi,czy pujdę do więzienia.dodatek za emeryturę w 2016r otrzymamy z żoną około 3 zł.
mistrz, 08.01.2016, 19:01
Przeczytać czy przepisać nie umiecie i wprowadzacie ludzi w błąd. Nie 22,90 a 22,70
Wysokość opłat za używanie odbiorników RTV
Wysokość opłat abonamentowych
za używanie odbiorników RTV w 2016 roku 2016 rok radiofonicznego telewizyjnego lub
telewizyjnego i radiofonicznego
za jeden miesiąc 7,00 zł 22,70 zł
Klimaszko, 09.01.2016, 15:47
Dlaczego na stroni Poczty są inne informacje o opłacie za RTV? - roczna opłata w/g tamtej tabeli wynosi 245,15 - ktoś tu ściemnia!!!
Małgorzata, 10.01.2016, 10:06
Dziennikarzu nie wprowadzaj w błąd, opłata z góry za 12 miesięcy wynosi 245,15 zł a piszesz pierdoły
Norton, 11.01.2016, 15:41
Nie 22,90 a 22,70 zł !!!!!!
ewa, 11.01.2016, 16:38
Jak co roku podwyżki, w opłatach.........
Dama2929, 13.01.2016, 11:06
dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd abonament wynosi 22,70 a nie jak podajecie 22,90
Pinocy, 13.01.2016, 11:29
Tez werejestruje telewizor. Niech teraz płacą ci co nie płacili . Tego co płaci jeszcze się straszy ze jak nie zapłacisz to będzie kara a ten co nie płaci ma spokoj
Tadeus, 14.01.2016, 11:53
Dlaczego tu abonament więcej kosztuje niż na rtv Poczta Polska ?
Stanisław, 14.01.2016, 18:16