Drożeje utrzymanie mieszkania. Raport

Dwuosobowa rodzina na mieszkanie wydaje rekordową kwotę około 550 zł miesięcznie. Na ten cel wydajemy więc co czwartą złotówkę – szacują eksperci z Open Finance.
  • Koszty prowadzenia

    GUS pokazuje statystyki dotyczące zmian cen dóbr i usług, z których korzysta statystyczny obywatel. Te niestety od kilku miesięcy rosną.

    ginasanders (123RF)

Z danych GUS wynika, że po błogim okresie deflacji koszty „dachu nad głową" rosną już od 7 miesięcy.

Zasada jest taka, że utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu drożeją szybciej niż ogólny poziom cen (inflacja). Trudno się więc dziwić, że koszty związane z utrzymaniem mieszkania znowu zaczęły rosnąć, skoro rok 2017 przyniósł stanowczy powrót inflacji.

Warto przeczytaćCzy czynszówki z Mieszkania Plus są zagrożeniem dla TBS

Gdyby tego było mało, nawet w tak niedawnym okresie deflacji, czyli spadku ogólnego poziomu cen, dobra i usługi związane z domami i mieszkaniami i tak przeważnie drożały. Okres „mieszkaniowej deflacji" trwał krócej niż rok. Jest to o tyle ważne, że wydatki na utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu pochłaniają ponad 25% wydatków statystycznego obywatela. Pod tym względem znajdujemy się w europejskiej czołówce zajmując piąte miejsce w gronie krajów, w których na mieszkanie obywatele wydają największą część swoich dochodów. 

Jakie wydatki kryją się w kosztach utrzymania mieszkania

Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie uwzględniają kosztów kredytowych. A warto podkreślić, że dla wielu rodzin miesięczna rata pochłania sporą część domowego budżetu.
GUS w bardzo ograniczonym stopniu uwzględnia również zmiany cen za wynajem mieszkań, bo wielkość tego rynku jest w naszym kraju niewielka.

Cenna wiedza: Jak dostać kredyt hipoteczny, gdy prowadzisz działalność gospodarczą

Statystyki uwzględniają natomiast koszty ogrzewania i nośników energii (odpowiadają one za 40 proc. kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania) oraz m.in. wydatki na dostarczenie mediów, odprowadzenie nieczystości, zakup mebli, sprzętu AGD i środków czystości oraz koszty remontów.

Zestawienie tych danych pokazuje, że od 7 miesięcy przeciętny koszt związany z prowadzeniem gospodarstwa domowego znowu zaczął rosnąć. W tym czasie wydatki per capita wzrosły z poziomu 271,6 zł do 275 zł – ustanawiając historyczny rekord.

W ostatnim miesiącu wyraźnie podrożały nośniki energii (ustanowiono nowe taryfy dla energii elektrycznej i usług jej dystrybucji). Do tego więcej płacono za opał, gaz, energię cieplną, kanalizację, najem, wywóz śmieci, wodę czy towary i usługi związane z wyposażeniem i prowadzeniem gospodarstwa domowego – wynika z najnowszej publikacji GUS. 

Szacunkowe koszty utrzymania, wyposażenia i prowadzenia domu [w złotych na osobę] 

Koszty utrzymania domu na osobę


Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Bartosz Turek, analityk Open Finance
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Mieszkania w blokach są horrendalnie drogie czynsze idą w górę bo trzeba podnieść pensje prezesom. Najwyższy czas zreformować spółdzielnie i zmienić prawo spółdzielcze. Czynsz to w 60 metrowym mieszkaniu 600-700 zł do tego media i mamy 1300 -1500 zł za mieszkanie w małym mieszkaniu. W Spółdzielni RUTA prezes zarabia ok 20000 tyś to chore.Czas na szybkie zmiany. Czynsze powinny być zlikwidowanie koniec z utrzymywaniem prezesa i jego kolesi w spółdzielniach rodem z PRL-u.
tomi, 16.02.2017, 13:42
1500zł to chyba wynajem calego mieszkania. Chyba się lekko zagalopowałeś. Nie znam osob które płacą wiecej niz 700zł, ale 700zł to juz za konkretny metraż typu 89m2.
Tomek, 16.02.2017, 14:35
Ja płacę 740 PLN za mieszkanie 73 m2
Kindgan, 16.02.2017, 15:47
Razem czynsz za 57m2 -około 620 zł z tym że mowa o mieszkaniu własnościowym z wyodrębnioną nieruchomością . Spółdzielnia nie płaci za takich podatku tylko UM mieszkańcy co roku płacą do UM, podatku jeszcze nie wysłali więc trzeba się liczyć z podwyżką.
Natomiast Spółdzielnia podnosi czynsz z podwyżką na eksploatację, na remonty oraz ścieki i kanalizację. Udało im się wprowadzić podatek śmieciowy to w przyszłości jeszcze od czyszczenia rur, podobnie jak Dystrybutor Tauron o przesyłów.
Dlaczego w Niemczech wykupując mieszkanie na własność nie ma czegoś takiego jak w czynszsie opłata za eksploatacje.
Ale Radzie Nadzorczej nie przyjdzie do głowy , że w mieszkaniach komunalnych i blokach spółdzielczych żyją osoby mniej zamożne.
to skromni ludzie.
elka, 17.02.2017, 14:57
Każdy blok powinien być rozliczany oddzielnie za media. Powinna być wystawiona faktura na blok, aby można było się zapoznać a nie w ciemno robić opłaty. Podzielniki nie mierzą ciepła nie podlegają legalizacji. W bloku opłata za centralne ogrzewanie bez podzielników niższa od bloku z podzielnikami.
Teresa, 18.02.2017, 19:20
tylko ktoś kto wynajmuje mieszkanie płaci czynsz. mam płacić komukolwiek za pozwolenie mieszkania we własnym M ? inna inszość, że patologia jest, bo skoro sąsiad mieszkający w komunalnym płaci tyle samo za takie samo mieszkanie to albo on nie płaci czynszu albo ten drugi płaci za "wynajem" sobie własnego mieszkania.
hipotecznik, 16.02.2017, 19:49
A dlaczego te mądrale w artykule nie podadzą dlaczego rośnie czynsz ? Nie tylko prezes chce wyższej pensji . Dudu podkręca cenę wody , mimo że zużycie spada ( tłumaczą że rośnie więc trzeba je zahamować poprzez podwyżki cen wody ) . Do tego nielogiczne i niesprawiedliwe wyliczenia za ścieki . Tauron dostaje zgodę na podwyżki i jedynie gazownia jakoś się trzyma .
Kowalski, 17.02.2017, 10:11
A dlaczego te mądrale w artykule nie podadzą dlaczego rośnie czynsz ? Nie tylko prezes chce wyższej pensji . Dudu podkręca cenę wody , mimo że zużycie spada ( tłumaczą że rośnie więc trzeba je zahamować poprzez podwyżki cen wody ) . Do tego nielogiczne i niesprawiedliwe wyliczenia za ścieki . Tauron dostaje zgodę na podwyżki i jedynie gazownia jakoś się trzyma .
Kowalski, 17.02.2017, 10:11

Polecamy