Długi Polaków stale rosną. Winne są między innymi kredyty mieszkaniowe

Łączne zadłużenie Polaków wynosi już niemal 71 mld zł. Sprawdź, w których województwach problem z zadłużeniem jest największy.
 • Długi Polaków coraz większe

  W ciągu zaledwie trzech miesięcy długi Polaków wzrosły o 5,25 mld zł.

  123RF

W drugim kwartale tego roku zadłużenie Polaków wzrosło aż o 5,25 mld zł – donoszą analitycy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej. Łącznie długi Polaków sięgnęły zawrotnej kwoty blisko 71 mld zł. Największy udział w zadłużeniu miały kredyty, w tym kredyty hipoteczne. W których województwach zadłużenie rośnie najsilniej?

Długi Polaków to wina kredytów?

Wzrost zadłużenia aż o 5,25 mld zł, a zatem o 8 proc., to niepokojące zjawisko – dla porównania w pierwszym kwartale tego roku wzrosło ono tylko o 1,24 mld zł. Tak silny wzrost od marca do czerwca wynikał przede wszystkim z zobowiązań kredytowych, które zwiększyły się łącznie o 3,74 mld zł. Pewnym pocieszeniem jest jedynie fakt, że lekko zmalała liczba dłużników kredytowych – obecnie jest ich nieco ponad 1,19 mln.

Zobacz: Kredyt hipoteczny. Czy warto spłacić go wcześniej?

Jeśli chodzi o zadłużenie kredytowe, dużą rolę odgrywają tu oczywiście kredyty mieszkaniowe.

– Po wzroście od poprzedniego kwartału o 28 760 zł, czyli ponad 20 proc., średni przeterminowanych kredyt mieszkaniowy to obecnie 168 875 zł – podsumowują eksperci. – O niemal 10 proc. (1 854 zł) do 21 313 zł wzrosła też średnia kwota opóźnianego w spłacie kredytu konsumpcyjnego.

Jeśli chodzi o zaległe kredyty, największe kwoty mają do zapłacenia osoby w wieku 45–54 lata. Ta grupa ma również największe długi ogółem. Jeśli chodzi o wzrost liczby dłużników, najszybciej przybywa tych najmłodszych (18–24 lata). Pomijając kredyty na zakup nieruchomości, kredyty konsumpcyjne i karty kredytowe, Polacy mają największy problem ze spłatą alimentów (średnio 37 483 zł na osobę) oraz wierzytelności windykowanych (średnio 11 441 zł na osobę).

Zadłużenie w Polsce – gdzie problem jest największy?

Długi Polaków coraz większe

 

Źródło: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i baza Biura Informacji Kredytowej

 

Przejrzyj oferty nieruchomości na sprzedaż na stronie albo w aplikacji Gratki

Zdaniem ekspertów w stosunku do pierwszego kwartału liczba osób zadłużonych zwiększyła się we wszystkich województwach kraju. Najwięcej osób zadłużonych odnotowano w województwach:

 • śląskim (381,4 tys. osób),
 • mazowieckim (350 tys. osób),
 • dolnośląskim (270 tys. osób).

Sprawdź: Kredyty hipoteczne są coraz trudniejsze do spłacenia

Najmniej osób z zaległymi zobowiązaniami było w województwie podlaskim (59,3 tys. osób). Z kolei wzrost liczby nierzetelnych dłużników najsilniejszy był w województwach:

 • podlaskim (o 2,3 proc.),
 • świętokrzyskim (o 2,2 proc.),
 • podkarpackim (o 2,1 proc.).

Jeśli chodzi o łączną wartość zadłużenia, w niechlubnym rankingu przodują Mazowsze (12,33 mld zł), Śląsk (9,39 mld zł) i Dolny Śląsk (6,60 mld zł).

Długi przyciągają długi

Na koniec warto wspomnieć, że według analityków BIK i BIG InfoMonitor polscy dłużnicy często borykają się z więcej niż jednym rodzajem zadłużenia. Na 2,73 mln Polaków z zaległymi zobowiązaniami aż co piąty spóźnia się jednocześnie ze spłatą kredytu oraz spłatą zobowiązania pozakredytowego (alimentów, pożyczek, rachunków itd.). Nie trzeba dodawać, że taka sytuacja znacząco utrudnia tym osobom wyjście na finansową prostą.

Przeczytaj też: Rejestry nierzetelnych najemców i dłużników. Jak działają?

Autor: Przemysław Zańko
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Dlatego tak ważne jest by pilnować wydatków i nie ulegać pokusom. A kredyty brać na miarę swoich możliwości. Do tego dobrze jest się czasem sprawdzić w KRD, by mieć pewność że jeśli coś spłacamy to w terminie.
domi, 19.10.2018, 13:45