Deweloperzy nie budują nowych mieszkań

W marcu nie zauważamy poprawy kondycji budownictwa mieszkaniowego. Deweloperzy i inni inwestorzy są mało aktywni. Brak chęci do rozpoczynania nowych budów kontrastuje ze sporą liczbą kończonych inwestycji – pokazują dane GUS.
  • Mieszkania deweloperskie

    W marcu wszyscy gracze rynku mieszkaniowego (inwestorzy indywidualni, deweloperzy, spółdzielnie, budownictwo zakładowe, komunalne i społeczne) rozpoczęli budowę 11 tys. mieszkań. To wynik o 34,6 proc. gorszy niż przed rokiem. Tym razem wyników całego rynku nie polepszała już większa skłonność do rozpoczynania inwestycji wśród osób fizycznych niż deweloperów. Ponadto wszyscy inwestorzy otrzymali w marcu pozwolenia na budowę 11,1 tys. mieszkań, czyli o 21,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

    mzacha

Dokładnie od 10 miesięcy (od czerwca 2102 r.)maleje liczba rozpoczynanych nowych inwestycji przez deweloperów. W marcu tego roku firmy budowlane rozpoczęły budowę 4472 lokali, czyli o 37,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2012 roku.

Jeżeli taki stan będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, to może negatywnie wpłynąć na atrakcyjność oferty deweloperów. Efekt taki jest jednak niepewny i w tym momencie wciąż bardzo odległy. Zgodnie bowiem z szacunkami firmy doradczej REAS w największych miastach sprzedaż obecnie dostępnych w ofercie mieszkań może przy obecnej dynamice sprzedaży zająć około dwóch lat.

Przeczytaj koniecznie: Deweloper odpowiada za błędy popełnione przy budowie budynku 

Neutralny dla rynku poziom to podaż równa rocznej sprzedaży mieszkań. Dane GUS za marzec pokazują ponadto, że liczba oddawanych do użytkowania mieszkań wciąż pozostaje na wysokim poziomie. Jednak stan, w którym deweloperzy będą mieli w ofercie coraz więcej mieszkań gotowych, może negatywnie odbijać się na kosztach stałych w ich bilansach (utrzymanie gotowych mieszkań niemało kosztuje). 

Kończy się więcej budów niż zaczyna

Po raz kolejny mamy do czynienia ze spadkiem liczby rozpoczynanych przez deweloperów projektów – pokazują marcowe dane GUS. W marcu rozpoczęto budowę 4,5 tys. mieszkań deweloperskich. Niewiele lepiej jest w zakresie danych o liczbie mieszkań, na których budowę wydano deweloperom pozwolenia. W marcu było ich o 35,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W trzecim miesiącu 2013 roku wydano pozwolenia na budowę 3,6 tysięcy mieszkań. 

Znacznie lepsze wyniki odnotowujemy w kwestii liczby mieszkań oddawanych przez deweloperów do użytkowania. Choć marcowa zmiana wskazuje niewielki regres, to i tak trzeba pamiętać, że obserwowane dziś liczby są wynikiem trendu wzrostowego trwającego już półtora roku. W marcu br. oddano do użytkowania 4,9 tys. mieszkań deweloperskich. To o 3 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem, ale wciąż wyniki pozostają na wysokim poziomie. 

Autor: Bartosz Turek, Analityk rynku nieruchomości - Home Broker
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Jeszcze zanim ta załamka odbije się na rynku. Mniej mieszkań to obniżona podaż co przy popycie utrzymanym na co najmniej tym samym poziomie a prawdopodobnie zwiększonym większą dostępnością kredytów:
http://regiodom.pl/portal/wiadomosci/zmiany-w-prawie/nowa-rekomendacja-s...
oznacza koniec spadków cen. Jestem tego pewien na 100%.
zainteresowany, 22.04.2013, 13:29
Rynek sie sam reguluje.
Podpuszczanie ludzi jakie robia na rynku handlarze nieruchomosciami i agenci wczesniej czy pozniej sie na nich zemsci bo zdechna z glodu. Dlaczego ? Poniewaz ludzie im zeby powybijaja za te podpuchy.
rechotnik, 22.04.2013, 15:21
"Dokładnie od 10 miesięcy (od czerwca 2102 r.) maleje liczba..."
ania, 22.04.2013, 20:59
ludzie kto tu bedzie kupowal jak nie ma pracy socialu i brak perspektyw poco nam
karicton, 25.04.2013, 08:23
gdzie mieszkam tez nie widac sporego rozrostu osiedli, choc pojawily sie nowe osiedla to jednak wciaz malo
noico, 05.05.2013, 14:54
widzialem przejazdem te nowe osiedla w myslowicach, zwlaszcza w jedno musieli wladowac kupe kasy, bo prezentuje sie rewelacyjnie, chopina park czy jakos tak
fajfer54, 25.05.2013, 19:52
Park Chopina jesli juz cos....ekskluzywne, choc niekoniecznie dla bogatych
antek, 25.06.2013, 19:43