Deweloperzy i spółdzielnie budują dużo mniej mieszkań

Najmocniej budowy nowych mieszkań ograniczyły spółdzielnie mieszkaniowe i samorządy. Ale deweloperzy też inwestują mniej.
  • Rozwój budownictwa na obrzeżach miast to tzw. eksurbanizacja miast

    Rozwój budownictwa na obrzeżach miast to tzw. eksurbanizacja miast

    fot. sxc.hu

Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszej połowie tego roku deweloperzy oddali o około 25 procent mieszkań mniej, niż w tym samym okresie zeszłego roku.

Mieszkań mniej

Jak podaje GUS, zmalała też liczba rozpoczynanych przez nich inwestycji. Nie powinien być to jednak długotrwały spadek. A to dlatego, że o 24 procent wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę. Nadal mało budują spółdzielnie i samorządy, których zaangażowanie inwestycyjne spadło odpowiednio o 60 oraz 50 procent.

Więcej domów jednorodzinnych

Spółdzielnie i samorządy stawiają mniej bloków. Przybywa za to domów jednorodzinnych, które są budowane przez inwestorów indywidualnych. W ciągu pierwszego półrocza 2011 roku oddali do użytku ponad 33 tysięcy mieszkań. Było to ponad 60 procent wszystkich zrealizowanych w tym okresie inwestycji.

Wynik ten stanowi wzrost w stosunku do ubiegłego roku o ok. 3,5 proc. W tym samym czasie wzrosła o 7,5 proc. liczba rozpoczynanych budów.

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy