Czy życie w domu jednorodzinnym jest droższe od życia w mieszkaniu?

Od kilku lat obserwuje się wzrost zainteresowania nieruchomościami jednorodzinnymi. W ciągu ostatnich dziesięciu lat odsetek Polaków mieszkających w domach wzrósł z 49,7 do 57,4 procent. Zobacz, jak wygląda porównanie kosztów życia w domu i w mieszkaniu.
  • Koszty utrzymania mieszkania i domu

    Koszty utrzymania mieszkania wbrew pozorom nie są dużo niższe od kosztów utrzymania domu o większym metrażu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku domu sumę kosztów utrzymania nieruchomości często znacząco podnoszą koszty jej ogrzania. Wysokość wydatków za ogrzewanie jest ściśle uzależniona od metrażu i stopnia termoizolacji budynku.

    Magdalena Kmita-Kulesza

Jeśli chodzi o spełnienie marzenia mieszkania w domu, to wielu Polaków zadaje sobie dwa zasadnicze pytania. Po pierwsze, czy za cenę mieszkania w centrum miasta można wybudować dom, a jeśli tak, to gdzie? Po drugie, jak wyglądają koszty utrzymania domu względem kosztów utrzymania mieszkania. 

Zobacz wideo: Wybudowali dom w cenie mieszkania. Jak im się to udało? 

W mieszkaniu najwyższy koszt utrzymania to czynsz, który w przypadku mieszkania o powierzchni 80 mkw. w Warszawie wynosi 600 złotych. Do tego należy doliczyć opłaty licznikowe i wychodzi kwota około 900–950 złotych miesięcznie. W przypadku domu odpada czynsz, ale najwyższy koszt ponosimy za to na ogrzewanie nieruchomości (jest on odczuwalny przez około 7 miesięcy w roku). Ekspert szacuje, że średnie miesięczne utrzymanie domu należy szacować na poziomie 1300 złotych. Choć decydując się na dobrze zaizolowany dom, z energooszczędnym źródłem ciepła utrzymanie 100-metrowego domu będzie dużo niższe. Nie możemy jednak zapominać, że mieszkanie poza miastem wiąże się z wysokimi kosztami transportu. A do tego w przypadku rodzin z dziećmi istnieje duże ryzyko, że rodzice staną się szoferami własnych pociech, które najczęściej ochoczo biorą udział w dodatkowych zajęciach.

Zobacz: Domy na sprzedaż na stronie lub w aplikacji mobilnej Gratki

Maciej Mindak, ekspert rynku nieruchomości, uważa, że w większości polskich miast jest pewna prawidłowość: za cenę 80-metrowego mieszkania w centrum miasta można wybudować dom o powierzchni około 100 metrów kwadratowych na działce oddalonej o 20–30 kilometrów od miasta.

Zobacz, co mówi ekspert o tym, ile kosztuje życie w domu jednorodzinnym i czy jest droższe od życia w mieszkaniu oraz co należy sprawdzić przed decyzją o przeprowadzce poza miasto.


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dowiesz się: Jak korzystać z kalkulatora budowlanego i kalkulatora kosztów remontu 

Autor: redakcja.regiodom
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

no wlasnie mowi o duzym miescie a co w mniejszych miastach a moze autobus
ja, 03.10.2017, 10:53
Korki są wszędzie, a najmniejsze...poza miastem:) Dodatkowo, czynsz płaci się cały rok a ogrzewa dom...6 miesięcy w roku:).
porto, 03.10.2017, 15:39
Musze sie wam pochwalic w koncu zrzucilam wage - 9 kilo. Przewalilam chyba caly polski internet zeby znalezc cos na odchudzanie i znalazlam. Wpiszcie sobie w google: ranking srodkow odchudzajacych xxally
Mirellka2V, 25.10.2017, 12:51
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin Amoxicillin 500mg Capsules cza.miyg.regiodom.pl.lod.nm http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
uhamujiwiqi, 08.05.2019, 22:34
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin Online hud.mtum.regiodom.pl.pom.ns http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
upiuqejae, 08.05.2019, 23:06