Cudzoziemcy chętni na nieruchomości w Polsce. Najwięcej lokali kupują Ukraińcy, Niemcy i Białorusini

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało raport na temat sprzedaży polskich nieruchomości obcokrajowcom. Okazuje się, że w 2018 r. cudzoziemcy jeszcze chętniej niż w poprzednich latach kupowali u nas budynki i grunty.
 • Cudzoziemcy kupują nieruchomości

  Spośród cudzoziemców polskie nieruchomości najchętniej nabywają nasi sąsiedzi.

  123RF.com

W 2018 r. cudzoziemcy przeprowadzili w Polsce 16 531 transakcji zakupu nieruchomości – poinformowało w czerwcu 2019 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Były to zarówno nieruchomości gruntowe, jak i wszelkiego rodzaju lokale. Jeśli chodzi o narodowość kupujących, najwięcej z nich pochodziło z krajów sąsiadujących z Polską, a na pierwszym miejscu w przypadku lokali znaleźli się Ukraińcy.

Cudzoziemcy kupują coraz więcej nieruchomości

W porównaniu z latami poprzednimi obcokrajowcy byli bardziej zainteresowani polskimi nieruchomościami. Największy skok liczby transakcji odnotowano między 2017 a 2018 rokiem. Dwa lata temu cudzoziemcy nabyli w naszym kraju 5464 nieruchomości gruntowe (działki) oraz 6385 lokali (mieszkalnych i użytkowych). W zeszłym roku było to już 7334 działek i 9197 lokali. Warto zauważyć, że nawet po tym wzroście transakcje dokonywane przez cudzoziemców wciąż stanowią niewielki odsetek ogółu transakcji zakupu nieruchomości w Polsce.

Zobacz atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż na stronie albo w aplikacji Gratki

W ramach corocznego sprawozdania na temat zakupu lokali i gruntów przez obcokrajowców MSWiA wskazało też, w których regionach kraju dokonywano tych transakcji. Lokale mieszkalne i lokale użytkowe najchętniej nabywano w dużych miastach. Prym wiodły Warszawa (2951 lokali), Kraków (1262 lokali) oraz Wrocław (987 lokali). Jeśli chodzi o grunty, nabywano je najchętniej w województwach śląskim, mazowieckim i łódzkim.

Mieszkania najchętniej nabywają Ukraińcy, Niemcy i Białorusini

Resort spraw wewnętrznych przyjrzał się również temu, skąd pochodzili nabywcy polskich nieruchomości. W przypadku gruntów wśród osób fizycznych dominowali kolejno Niemcy, Austriacy i Francuzi. Gdy chodziło o zakupy dokonywane przez zagraniczne firmy, były to głównie przedsiębiorstwa z przewagą kapitału holenderskiego, niemieckiego i luksemburskiego. Łącznie obcokrajowcy zakupili 5035,51 ha gruntów, z czego 798,91 ha działek rolnych i leśnych.

Sprawdź: Kredyty hipoteczne coraz droższe, a mieszkania coraz mniejsze. Co to oznacza dla kupujących?

Nieco inaczej było w przypadku lokali mieszkalnych. Tu najwięcej nabyli:

 • Ukraińcy – łącznie 109,6 tys. mkw. powierzchni,
 • Niemcy – łącznie 50,3 tys. mkw. powierzchni,
 • Białorusini – łącznie blisko 20 tys. mkw. powierzchni.

Zezwolenia łatwe do uzyskania

Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem cudzoziemcy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Unia Europejska, Islandia, Liechtenstein, Norwegia) oraz Szwajcarii muszą na ogół uzyskać zezwolenie, żeby nabyć położoną w Polsce nieruchomość. Żeby otrzymać zezwolenie, cudzoziemiec musi spełnić określone w ustawie przesłanki, m.in. wykazać swoje trwałe więzi z Polską, uzasadniające chęć zakupu nieruchomości.

Zobacz: Zmiany w obrocie ziemią rolną. Od teraz łatwiej będzie zamieszkać na wsi

Jak wynika z informacji MSWiA, w 2018 r. wydano łącznie 241 takich zezwoleń. Dotyczyły one głównie zakupu nieruchomości w województwach:

 • dolnośląskim,
 • małopolskim,
 • mazowieckim,
 • pomorskim,
 • śląskim.

Ponadto wydano 8 decyzji odmownych, uniemożliwiających wnioskodawcom z zagranicy zakup mieszkań, domów, lokali, działek, gruntów czy akcji i udziałów w spółkach. 

Przeczytaj: Oszuści mieszkaniowi na rynku sprzedaży. Na co uważać?

Autor: Przemysław Zańko
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Polacy też kupują za granicą mieszkania,ale to nie znaczy,że kupując mieszkanie uzyskujesz obywatelstwo, albo jakieś prawa obywateli danego kraju,kiedy ie spełniłeś warunków wymaganych podczas pobytu,to zostaniesz wydalony,nawet bez prawa powrotu,a mieszkanie będzie stało puste i zamrożone.
Kowalec, 30.06.2019, 06:47