Ceny nowych mieszkań pójdą w górę? Haitong Bank prognozuje wzrosty nawet o 10 procent

Haitong Bank podwyższa swoje poprzednie prognozy. Zdaniem analityków ceny nowych mieszkań będą w latach 2018–2019 wzrastać nawet o 10 proc. rocznie, a podaż lokali spadnie.
 • Ceny nowych mieszkań wzrosną

  Zdaniem Haitong Bank ceny nowych mieszkań przestaną rosnąć najwcześniej około 2020 roku.

  MACIEJ JEZIOREK

Analiza bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym skłoniła analityków Haitong Bank do zmiany wcześniejszych prognoz na lata 2018–2019. Według podanych przez ISBNews najnowszych przewidywań w tym roku ceny nowych mieszkań wzrosną w stosunku do 2017 r. o 5–10 proc. Na przyszły rok przewidywany jest wzrost cen mieszkań o 2–4 proc., a stabilizacja cen może zdaniem ekspertów nadejść najwcześniej w 2020 roku.

Ceny nowych mieszkań w górę, podaż w dół

Nowe prognozy ekspertów Haitong Bank odzwierciedlają utrzymującą się w tym roku znakomitą kondycję rynku mieszkaniowego. Poprzednio analitycy zakładali, że po kilku latach hossy rynek zacznie wyhamowywać – spodziewano się słabszej sprzedaży mieszkań, przede wszystkim z uwagi na zakończenie programu Mieszkanie dla Młodych. Dopuszczano też, że wzrosną stopy procentowe. W oparciu o te założenia analitycy Haitong Bank przewidywali wcześniej, że ceny nowych mieszkań wzrosną w 2018 roku o ok. 2–3 proc., a w 2019 pozostaną bez zmian.

Warto zobaczyć oferty: Mieszkania na sprzedaż

Analiza najnowszych danych skłoniła jednak ekspertów do zmiany wcześniejszych prognoz. Zwrócili oni uwagę, że coraz niższa dostępność działek budowlanych, przedłużające się formalności oraz problemy z dostępnością siły roboczej wpłyną w tym roku negatywnie na podaż mieszkań. W obliczu wciąż wysokiego popytu sprawi to, że ceny nowych mieszkań wzrosną bardziej, niż pierwotnie zakładano – nawet o 10 proc. w 2018 roku. To dobre wieści dla deweloperów, ale niezbyt optymistyczny scenariusz dla tych, którzy planują kupno mieszkania.

Haitong Bank: rynek pierwotny czekają zmiany

Prognozy analityków objęły także inne aspekty rynku nieruchomości. Przewidywane zmiany na rynku pierwotnym obejmują również m.in. koszty budowlane deweloperów, przedsprzedaż mieszkań oraz konkurencję ze strony rynku najmu. Ujmując rzecz w skrócie, eksperci Haitong Bank prognozują następujące zmiany:

 • Ceny nowych mieszkań wzrosną w 2018 r. o 5–10 proc., a w 2019 r. o 2–4 proc.,
 • Podaż mieszkań spadnie, a popyt utrzyma się na wysokim poziomie,
 • Dynamika przedsprzedaży mieszkań nie zmieni się lub lekko spadnie,
 • Koszty budowlane w sektorze mieszkaniowym wzrosną o 10–15 proc.,
 • Zwiększy się konkurencja w segmencie mieszkań na wynajem,
 • Najwięksi deweloperzy mieszkaniowi (LC Corp, Dom Development) będą dalej zwiększać swój udział w rynku, wypierając mniejsze firmy,
 • Program Mieszkanie Plus nie wpłynie znacząco na rynek mieszkaniowy.

Zobacz: Mieszkanie Plus – powstaną nowe mieszkania w 8 miastach

Na uwagę zasługuje szczególnie ten ostatni punkt. Choć Haitong Bank przewiduje, że konkurencja ze strony mieszkań na wynajem będzie coraz silniej oddziaływać na ceny nowych mieszkań, zdaniem ekspertów rządowy program taniego wynajmu nie wpłynie negatywnie na popyt na rynku pierwotnym w krótkim i średnim terminie. Założenie to wydaje się uzasadnione – warto zauważyć, że program Mieszkanie Plus z założenia ma być przeznaczony właśnie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na mieszkania na sprzedaż.

Rynek mieszkaniowy zaskoczył na plus

Jak wspomniano, zmiana prognoz Haitong Bank wynika przede wszystkim z lepszej niż oczekiwana kondycji rynku mieszkaniowego. Wśród czynników, które wpłynęły na zmianę oceny sytuacji rynkowej, eksperci wymienili m.in. silniejszy niż zakładano wzrost płac w Polsce, wzrost łącznego wolumenu przedsprzedaży mieszkań w pierwszym kwartale 2018 r. oraz oddalenie się widma wzrostu stóp procentowych. Uwzględniono także fakt, że deweloperom coraz trudniej kupić atrakcyjnie położone działki budowlane, choć analitycy zauważyli, że problem ten nie dotyczy póki co największych graczy na rynku.

– Nasze założenia wynikają przed wszystkim z szerokich i dobrze zdywersyfikowanych ofert oraz ambitnych planów inwestycyjnych liderów branży. Wpływają na nie także stosunkowo duże zasoby działek, stabilne bilanse oraz lepszy dostęp do zewnętrznego finansowania i podwykonawców – wskazuje Cezary Bernatek z Haitong Bank.

Przeczytaj: Lex Deweloper, czyli co przyniesie ustawa antyurbanistyczna

Eksperci nie uwzględnili natomiast w swoich prognozach rządowych planów stworzenia tzw. specustawy mieszkaniowej, która miałaby ułatwić budownictwo mieszkaniowe. Jako powód pominięcia tego projektu wymieniono związane z nim niejasności. Można przypuszczać, że analitycy zaczną brać specustawę pod uwagę w swoich przewidywaniach dopiero wtedy, gdy na jej temat pojawi się więcej informacji. 

Autor: Przemysław Zańko
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

slyszalem ze maja isc 50% rocznie w gore
anty kredyciarz, 29.05.2018, 21:12