Ceny mieszkań w czerwcu znowu wzrosły. Mieszkania na sprzedaż drożeją zwłaszcza na zachodzie kraju

Po majowych wzrostach ceny mieszkań w największych miastach kraju w czerwcu ponownie poszły w górę. Według danych serwisu Gratka.pl podwyżki sięgnęły gdzieniegdzie nawet 8 proc. w skali miesiąca.
  • Ceny mieszkań w Polsce - czerwiec 2018

    Jeśli chodzi o ceny mieszkań, najdroższa tradycyjnie okazała się Warszawa, ale wzrost cen najsilniejszy był w Zielonej Górze.

    KAROLINA MISZTAL

Ceny mieszkań w całej Polsce nadal pną się w górę – donoszą eksperci serwisu Gratka.pl. Z analizy danych ofertowych wynika, że wzrosty w skali miesiąca najczęściej nie były duże – przykładowo w Warszawie wyniosły one 0,5–1 proc. W kilku miastach zaobserwowano jednak skoki cenowe sięgające nawet 6–8 proc. Jednocześnie w całym kraju na rynku pierwotnym i wtórnym utrzymywał się rekordowo wysoki popyt na mieszkania na sprzedaż.

Ceny mieszkań w Polsce – czerwiec 2018

Czerwcowy wzrost cen nie był zaskoczeniem dla nikogo, kto w ostatnim czasie śledził doniesienia z rynku nieruchomości i sektora budownictwa mieszkaniowego. Utrzymujący się wysoki popyt na mieszkania, połączony z niedostateczną podażą lokali, już od dawna wpływał na umacnianie pozycji deweloperów i właścicieli mieszkań, dzięki czemu mogli oni swobodnie podnosić ceny. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na podwyżki są rosnące koszty realizacji inwestycji mieszkaniowych, skłaniające deweloperów do przerzucania części tych kosztów na klienta.

Zobacz oferty: Mieszkania na sprzedaż w Warszawie

 

Źródło: Gratka.pl

Według danych serwisu Gratka.pl ceny mieszkań rosły w czerwcu zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Wzrosty w stosunku do maja 2018 r. zaobserwowano w większości dużych miast, z czego największe w Zielonej Górze (o 6–8 proc.), Szczecinie (o 2–7 proc.), Bydgoszczy (o 2–3 proc.) i Opolu (o 1–3 proc.) Jeśli chodzi o samą wysokość cen, najdroższa była oczywiście stolica.

Najwyższe średnie ceny ofertowe mieszkań, a więc takie, które pokazują preferencje sprzedających, są w Warszawie – od 8842 zł/mkw. w mieszkaniach trzypokojowych, 9219 zł/mkw. w mieszkaniach dwupokojowych i 9420 zł/mkw. w mieszkaniach jednopokojowych – wyliczają eksperci Gratki.

Przeczytaj też: Mieszkania w Polsce są za małe. 40 procent ludzi mieszka w ciasnocie

Co ciekawe, mimo najsilniejszego wzrostu cen Zielona Góra była zarazem miastem, w którym cena metra kwadratowego okazała się najniższa spośród wszystkich miast wojewódzkich. Za kawalerkę trzeba tu było w czerwcu 2018 r. zapłacić średnio 4725 zł/mkw., mieszkanie dwupokojowe kosztowało 4682 zł/mkw., a trzypokojowe – 4147 zł/mkw.

Rekordowy popyt, rekordowe kwoty

Rosnące ceny mieszkań na sprzedaż nie powstrzymują kupujących. Tylko w pierwszym kwartale 2018 roku Polacy wydali na mieszkania w siedmiu największych miastach prawie pięć mld zł. Co ciekawe, aż 71 proc. spośród wszystkich transakcji sfinansowano nie przy wsparciu kredytu hipotecznego, a w całości gotówką. Pozwala to przypuszczać, że najwięcej mieszkań wykupili inwestorzy, szukający zyskownego sposobu na zainwestowanie zgromadzonych oszczędności.

Zobacz też: Inwestycje mieszkaniowe przynoszą w Polsce coraz większe zyski

Poza chęcią zysku ze strony inwestorów popyt na mieszkania na sprzedaż w Polsce napędzają przede wszystkim rekordowo niskie stopy procentowe oraz tanie kredyty mieszkaniowe. Warto przypomnieć, że według danych Narodowego Banku Polskiego zainteresowanie kredytami przekroczyło w pierwszym kwartale tego roku wszelkie oczekiwania, osiągając poziom niespotykany od połowy 2007 roku.

Zdaniem ekspertów za taki stan rzeczy odpowiadało przede wszystkim wypłacenie w styczniu ostatniej puli środków w ramach „Mieszkania dla Młodych" – specjaliści sądzą jednak, że chętnych do zaciągnięcia kredytu i kupna mieszkania nadal będzie przybywać nawet mimo zakończenia programu. Jeżeli wysoki popyt faktycznie się utrzyma, dalsze wzrosty cen mieszkań są w zasadzie pewne. 

Autor: Przemysław Zańko
0komentarzy