Ceny mieszkań na rynku pierwotnym po I kwartale 2014

Czy w porównaniu do końca 2013 r. ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów uległy zauważalnej zmianie? Gdzie mieliśmy do czynienia ze wzrostem, a gdzie ze spadkiem średniej ceny?
  • Drożej lub co najwyżej bez zmian. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym po I kw. 2014 r.

    Łukasz Zarzycki
  • Drożej lub co najwyżej bez zmian. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym po I kw. 2014 r.

    Jarosław Mikołaj Skoczeń/Emmerson Realty S.A.

Najsilniejszy wzrost w ujęciu kwartalnym odnotowany został w Krakowie. Na przestrzeni trzech miesięcy średnia cena mieszkań dostępnych na tamtejszym rynku pierwotnym wzrosła o 2,5%. Tym samym na dobre przełamana została długookresowa tendencja spadkowa średniej ceny. Warto dodać, iż wspomniany wzrost jest najwyższym w ostatnich kilku latach, dzięki czemu jej poziom powrócił do wartości odnotowywanych ostatnio dwa lata temu. 

Zobacz również: Pierwszy kwartał 2014 r. to udany okres dla deweloperów mieszkaniowych 

Na koniec I kw. 2014 r. analizowana wielkość sięgała nieco ponad 6,8 tys. zł za m.kw. Do wyraźnego wzrostu poziomu średniej ceny przyczyniły się nowe inwestycje, droższe od dotychczasowej oferty oraz śmielsze podwyżki w projektach, których dotyczył wzmożony popyt. Wyższy poziom średniej ceny od notowanego w ostatnich dniach 2013 r. stwierdzono także w Poznaniu i Warszawie. W pierwszym przypadku wzrost badanej wartości sięgnął 1,7%, a w stolicy wyniósł 1,2% kw/kw. Poszukujący mieszkania we Wrocławiu i w Gdańsku mogli w I kw. 2014 r. liczyć na stabilne ceny.

Czytaj też: Kolejne sprawy przesiedleńców w sądzie. Czy Polacy stracą nieruchomości? 

W najbliższych miesiącach kontynuację tendencji wzrostowej wspierać będą obecne, wyższe limity w programie "Mieszkanie dla Młodych", coraz mniejsza dostępna podaż oraz poprawiająca się sytuacja gospodarcza. Jedyną nadzieją dla kupujących na niższe ceny mogłaby stać się duża pula mieszkań z nowo wprowadzanych na rynek inwestycji. Deweloperzy liczą jednak na wyższe ceny w niedalekiej przyszłości.

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Jarosław Mikołaj Skoczeń/Emmerson Realty S.A.
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Ja pytole, jak drogo o.O
jo, 12.05.2014, 20:45