Ceny mieszkań dla studentów 2018. Ile zapłacisz za wynajem mieszkania studenckiego?

Lato to dla studenta najlepsza pora, by rozpocząć poszukiwania mieszania do wynajęcia. Jakie ceny mieszkań dla studentów można spotkać w tym roku w miastach wojewódzkich?
  • Ceny mieszkań dla studentów 2018

    Jeśli chodzi o ceny mieszkań dla studentów, najdrożej jest między innymi w Krakowie i Wrocławiu.

    WALDEMAR WYLEGALSKI

Sezon na rynku wynajmu rozpoczyna się już na przełomie czerwca i lipca. Tym samym jest to najlepszy okres, by rozpocząć poszukiwania mieszkania do wynajęcia na nowy rok akademicki. Przyjrzeliśmy się danym serwisu Gratka.pl, by ustalić, na jakie ceny mieszkań dla studentów można liczyć w największych miastach Polski.

Jakie ceny mieszkań dla studentów w miastach wojewódzkich?

Dla szukających mieszkania studentów najważniejszym kryterium jest cena – im niższa, tym lepiej. Nie decyduje ona jednak o wszystkim, bowiem studenci coraz częściej przykładają dużą wagę do lokalizacji oraz standardu mieszkania do wynajęcia. Wielu woli odrobinę dopłacić, by móc szybko dotrzeć na uczelnię i mieszkać w komfortowych warunkach. Na zaniedbane lokale bez pralki i dostępu do internetu decydują się dziś już tylko zdesperowani.

Przeczytaj: Mieszkania substandardowe to poważny problem dla lokatorów

Jeśli chodzi o ceny mieszkań dla studentów, według danych serwisu Gratka.pl w maju 2018 do najtańszych miast w kraju należały Białystok, Kielce, Olsztyn, Opole i Zielona Góra. Za wynajem mieszkania dwupokojowego trzeba w tych lokalizacjach zapłacić średnio 1200–1450 zł, co przy dzieleniu kosztów ze znajomym czy znajomą pozwala mieszkać wygodnie za średnio 600–725 zł miesięcznie. Do czynszu trzeba jeszcze oczywiście doliczyć opłaty za media (woda, prąd, gaz itp.).

Ceny mieszkań na wynajem studencki

Przejrzyj oferty: Tanie mieszkania dla studentów

Najdroższa była jak zawsze stolica – dwupokojowe mieszkanie dla studenta w Warszawie oznacza wydatek rzędu 2980 zł, czyli 1490 zł na osobę. Mieszkanie trzypokojowe to już koszt średnio 4720 zł, a zatem na każdego lokatora przypadają 1573 zł czynszu. Do miast, gdzie ceny mieszkań dla studentów są wyjątkowo wysokie, zaliczają się również Gdańsk (2320 zł za lokal dwupokojowy), Wrocław (2100 zł za dwa pokoje) oraz Kraków (2000 zł za mieszkanie z dwoma pokojami).

Mieszkanie dla studenta nie musi być drogie

Podane średnie czynsze najmu nie oznaczają oczywiście, że student nie może zamieszkać taniej. Ceny mieszkań dla studentów wahają się w zależności od wybranej lokalizacji, standardu lokalu mieszkalnego oraz innych czynników, m.in. skomunikowania danej dzielnicy z centrum. Od czasu do czasu można też trafić na prawdziwe okazje cenowe, które z reguły znikają z serwisów ogłoszeniowych błyskawicznie – warto zatem często przeglądać oferty mieszkaniowe. Dobrym pomysłem jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie poszukiwań, najlepiej już w lipcu.

– Liczna grupa uczniów i studentów po uporaniu się z egzaminami zwalnia wynajmowane mieszkania oraz udaje się na zasłużone wakacje lub do swoich rodzinnych stron. Dzięki temu to też dobry moment na rozpoczęcie poszukiwania lokum na kolejny rok akademicki lub na okres wakacji – oferta będzie wtedy znacznie większa, a atmosfera nie tak gorączkowa, jak w sierpniu czy wrześniu – radzą specjaliści Gratki.

Zobacz też: Mieszkanie studenckie – jak wynajmować bezpiecznie

Z obserwacji rynku najmu wynika, że największym zainteresowaniem studentów cieszą się mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe. Kawalerki z racji stosunkowo wysokich stawek najmu są zdecydowanie mniej popularne, choć i na nie część studentów się decyduje. Wiele osób interesują też stancje, czyli pokoje do wynajęcia.

Autor: Przemysław Zańko
0komentarzy