Ceny domów w Polsce – sierpień 2018. Ile kosztują domy wolnostojące w największych miastach?

W lipcu i sierpniu ceny domów utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie. Sprawdziliśmy, ile kosztowały domy na sprzedaż w największych miastach kraju.
 • Ceny domów w Polsce

  Ceny domów nie rosną aż tak szybko jak ceny mieszkań, nadal jednak trzeba przygotować się na spore wydatki.

  Alexandra Gorn (Unsplash.com)

Ceny domów w Polsce utrzymywały się tego lata na stosunkowo przystępnym poziomie – wynika z danych ofertowych przeanalizowanych przez serwis Gratka.pl. Podsumowanie cen z lipca pokazuje, że tradycyjnie najdroższe były największe ośrodki miejskie z Warszawą na czele. Z kolei niskich cen trzeba szukać na Opolszczyźnie, Podkarpaciu i Podlasiu. Ile kosztowały domy na sprzedaż?

Ceny domów w Polsce – największe miasta

Jeśli chodzi o sprzedaż domów, rynek nieruchomości ma swój naturalny rytm – najwięcej tych nieruchomości sprzedaje się wiosną i jesienią. Latem liczba transakcji też jest spora, choć atmosfera wakacyjnego lenistwa sprawia, że wiele osób decyduje się odłożyć zakup na później. Jednak już we wrześniu i październiku domy na sprzedaż staną się towarem poszukiwanym, warto więc trzymać rękę na pulsie.

Chcesz kupić dom? Zobacz oferty: domy na sprzedaż

Na mapce przedstawiono średnie ceny domów wolnostojących w największych miastach kraju według danych ofertowych z lipca 2018 r. Wszystkie przeanalizowane oferty pochodzą z serwisu Gratka.pl.

Ceny domów na sprzedaż w Polsce

Jeśli chodzi o najdroższe miasta w Polsce, zaskoczeń w zasadzie brak. Najwyższe ceny domów odnotowano w tych lokalizacjach:

 • Warszawa – 2 102 179 zł,
 • Gdańsk – 1 337 312 zł,
 • Kraków – 1 317 608 zł,
 • Szczecin – 1 185 546 zł,
 • Poznań – 1 155 445 zł.

Przeczytaj: Ceny mieszkań w Polsce. Ile płacimy za mieszkania?

Najniższe ceny domów odnotowano z kolei w nieco mniejszych miastach. Najtańsze okazały się kolejno:

 • Opole – 623 777 zł,
 • Kielce – 635 882 zł,
 • Białystok – 655 176 zł,
 • Rzeszów – 663 159 zł,
 • Gorzów Wielkopolski – 690 176 zł.

Warto zauważyć, że popyt na domy wolnostojące – ogólnie niższy niż popyt na mieszkania – jest zróżnicowany w zależności od województwa. Zainteresowanie domami na sprzedaż jest szczególnie wysokie np. w województwach warmińsko-mazurskim, podkarpackim i podlaskim.

Jakie domy sprzedają się najlepiej?

Na polskim rynku nieruchomości największą popularnością cieszą się mniejsze domy wolnostojące – preferowany jest metraż do ok. 150–160 mkw. Poza powierzchnią klienci zwracają największą uwagę na cenę oraz lokalizację. Bardzo istotna jest odpowiednia infrastruktura w okolicy budynku, począwszy od dróg dojazdowych, a skończywszy na szkołach, sklepach i punktach usługowych. W największych miastach szczególnie popularne są tzw. dzielnice willowe.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny: czy warto go wcześniej spłacić?

Jeśli chodzi o same budynki, klienci najchętniej kupują domy parterowe z użytkowym poddaszem, o praktycznym, tradycyjnym układzie pomieszczeń. Najmniejszy jest popyt na tak niegdyś popularne duże domy wielorodzinne – głównie z uwagi na ceny i wysokie koszty utrzymania takich nieruchomości. 

Autor: Przemysław Zańko
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Stefan, 06.09.2018, 19:49
To ciekawe ile kosztują mieszkania we Wrocławiu!?
anna uniejewska, 07.09.2018, 18:00
To ciekawe ile kosztują mieszkania we Wrocławiu!?
anna , 07.09.2018, 18:01
Można to sprawdzić tutaj: http://regiodom.pl/portal/wiadomosci/analizy-raporty/ceny-mieszkan-w-pol...
Przemo, 10.09.2018, 11:19
Nawet w Opolu drożej... tyle tylko że:
Pod Wrocławiem nie ma nic, ani sklepów, ani szkół. Za to są korki, korki i jeszcze raz korki. Także nie chcesz być dalej od centrum niż 4 kilometry a i tak dojazd zajmie ci minumum 40 minut. W innych miastach oddalone osiedla są wyposażone w infrastruktuję miejską, tyle w temacie.
Wrocławianin, 07.09.2018, 19:53
Jeśli chodzi o sprzedanie czy też kupowanie domów to ja polecam stronę Portalenieruchomosci.pl. Dużo ofert - można znaleźć coś w sam raz dla siebie.
Gasiorowski, 28.05.2019, 13:43