Bydgoszcz: co siódma rodzina chce płacić niższy czynsz

O obniżkę opłat za mieszkanie wystąpiła co siódma rodzina. To efekt 40-procentowej podwyżki czynszu wprowadzonej przez Administrację Domów Miejskich. Prawie wszyscy wnioskodawcy płacą teraz mniej.
Miniosiedle ADM w Fordonie
ADM wprowadziła 40-procentowe podwyżki we wrześniu. Było 5,8 złotych za metr kwadratowy. Teraz jest 7,5

fot. www.adm.com.pl

Mama, tata i dwoje dzieci mieszkają na 35 metrach w bloku należącym do ADM. Dochód - w przeliczeniu na osobę – wynosi 590 złotych na rękę. Rodzina, po podwyżce wprowadzonej przez administrację, starała się o obniżkę czynszu. I ją dostała. Przed zmianami opłata wynosiła 194 złote. Teraz, uwzględniając 50-procentową bonifikatę, rodzina płaci co miesiąc 97 złotych czynszu.

Socjalni lokatorzy bez prawa do obniżki

W zasobach administracji znajduje się około 11 tysięcy mieszkań komunalnych. Tylko ich lokatorzy (a nie lokali socjalnych) mogą się starać o obniżkę czynszu. Z podobnej opcji nie mają prawa też skorzystać lokatorzy, którym gmina zamierza wypowiedzieć umowy najmu. A – przypomnijmy – statystycznie codziennie zarządca wypowiada jedną umowę najemcom.

Przeczytaj też: Duże różnice w wysokości czynszu za lokal komunalny i socjalny 

ADM wprowadziła 40-procentowe podwyżki we wrześniu. Było 5,8 złotych za metr kwadratowy. Teraz jest 7,5. Administracja jednocześnie umożliwiła swoim najemcom staranie się o niższe opłaty za mieszkania.

Można dostać nawet 50 procent rabatu

Dotyczy to osób samotnych i rodzin, których dochody są niskie. Rabat do czynszu za lokum komunalne może wynosić 20, 30 procent albo nawet połowę tej kwoty. Liczy się dochód i to, ile osób żyje w rodzinie. Po roku bydgoszczanie, aby utrzymać bonifikatę, muszą ponownie wykazać, w jakiej sytuacji materialnej się znajdują.

Więcej informacji: Ponad 500 rodzin z ADM ma wyroki eksmisyjne 

Zainteresowanie jest ogromne. – Do tej pory wpłynęły do nas wnioski od prawie 1550 rodzin starających się o niższy czynsz – mówi Krzysztof Nurkiewicz z ADM. To statystycznie co siódma rodzina zamieszkująca w zasobach gminy. – Z tego w ponad 1300 przypadkach zgodziliśmy się na obniżkę – dodaje Nurkiewicz. Ponad 50 spraw czeka na decyzję.

W sumie mieszkańcy zalegają 65 milionów złotych

Wzrosły stawki czynszu, ale dla najuboższych lokatorów mieszkań komunalnych wprowadzono rabaty. Jaki jest bilans? Niestety, ujemny. 10 miesięcy temu ogólne zadłużenie lokatorów wobec miejskiej spółki wynosiło około 60 milionów złotych. To rekordowa kwota w Bydgoszczy. – Obecnie kształtuje się na poziomie 65 milionów złotych – informuje Krzysztof Nurkiewicz. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy

Komentarze (1)

Czynsz 190 PLN - 4 osobowa rodzina... HA HA HA. Ciekawe, czy używają wody, gazu, korzystają ze śmietnika.
Coś mi się wierzyć nie chce.
Osoby, które znam, które mają mieszkania od ADM płacą prawie 1000 PLN! Piszcie trochę rzetelniej, podajcie więcej szczegółów!
Ziutkowski, 18.01.2013, 15:51