Budujemy coraz więcej domów na własną rękę

Tagi:
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ostatnich latach widoczny jest dynamiczny wzrost liczby domów jednorodzinnych oddawanych do użytku. Co sprawia, że coraz więcej domów budujemy na własną rękę?
  • Budowa domu systemem gospodarczym

    Proces budowy domu przez inwestora indywidualnego trwa obecnie w Polsce około 5 lat.

    mk

Inwestorzy indywidualni oddali do użytku w 2012 roku ponad 81 200 domów jednorodzinnych. Porównując to z 2011 r., to odnotowano wzrost o 10% w tym zakresie. Wynik z 2012 roku był tylko o 2 tysiące domów niższy niż najwyższy od czasów wejścia Polski do Unii Europejskiej – rezultat osiągnięty w 2008 r. 

Liczba domów oddanych do użytkowania przez inwestorów indywidualnych 

 Źródło: Opracowanie Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego

Co sprawia, że Polacy coraz więcej domów budują na własną rękę?

Podstawową przyczyną są zapewne finanse. Szacuje się, że koszty budowy domu systemem gospodarczym powinny być niższe od kilku do prawie 20 procent, choć te zależą od wielu czynników. Należą do nich m.in.: projekt domu, użyte materiały budowlane, wynegocjowane stawki z wykonawcami.

Ceną, jaką płacimy za finansowe oszczędności przy systemie gospodarczym, jest poświęcony czas oraz odpowiedzialność. Na naszą głowę spada nie tylko załatwienie wszystkich formalności i pozwoleń ale przede wszystkim koordynowanie całego procesu budowy.

Warto wiedzieć: Wymarzony dom: wybudować samemu, czy kupić od dewelopera?

Kupując dom od dewelopera musimy podpisać umowę na wykonanie nowego bądź sprzedaż już gotowego domu. Z drugiej strony budując dom na własną rękę będziemy w stanie zrealizować wszystkie swoje indywidualne preferencje i zamierzenia. A w przypadku domu kupowanego od dewelopera nie zawsze będzie to możliwe.

Z danych wynika jednak, że budowa domów jednorodzinnych trwa w Polsce zdecydowanie dłużej niż ma to miejsce w przypadku budownictwa wielorodzinnego. Obecne statystyki są odzwierciedleniem decyzji inwestycyjnych sprzed co najmniej kilku lat. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego cały proces inwestycyjny trwa około 60 miesięcy, czyli pięć lat. W ostatnich latach widoczna była tendencja skracania czasu budowy. W 2004 roku średni okres wynosił 77,3 miesiąca, czyli prawie 6,5 roku.

Budowa domu metodą gospodarczą jest nie lada wyzwaniem dla gospodarstwa domowego, zarówno organizacyjnym jak i finansowym. Nierzadko zdarza się, że poszczególne etapy budowy realizowane są przez inną firmę, a między etapami występują długie przestoje.

Ostatnia przyczyna jest najbardziej prozaiczna. Inwestorom prywatnym nie spieszy się aż tak bardzo jak deweloperom czy spółdzielniom, aby poinformować nadzór budowlany o zakończeniu budowy.

Pomocne porady: Fachowcy nie poradzili sobie z remontem? Sprawdź, co możesz zrobić 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Emmerson S.A.
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

Gdybym tylko miał mozliwość finansową wybudowania własnego domu, to mógłbym się i poświęcić i zrobic to metodą gospodarczą
marzyciel, 29.01.2013, 11:55
ze w kraju bieda jak nigdy dotychczas....
natalia, 29.01.2013, 14:29
Na jaką własną rękę większość domów budują firmy budowlane które nie wstawiają faktury i to jest właśnie ten gospodarczy sposób!
bhjddccd, 29.01.2013, 17:13
Normalne jest to, że coraz więcej ludzi buduje domy. Cena metra kwadratowego w stanie deweloperskim (systemem gospodarczym) wychodzi około 2tys.zł. Licząc z zakupem działki nie przekroczy 3tys.zł/m.kw. Pozostaje pytanie skąd tak wysokie ceny mieszkań?!
as, 29.01.2013, 19:06
Niestety przepisy budowlane już zostały tak skomplikowane,że o budowie na własną rękę nie może być mowy a jedynie o budowie w systemie gospodarczym i tu też jest bardzo dużo utrudnień i kar o których nie można zapominać,bo może okazać się również rozbiórka i kara.
maniek, 31.01.2013, 21:49
Sam zostalem dewelopmerem i zaoszczedzilem 30% wedlug kosztow z kosztorysu. Mialem najwyzszej jakosci materialy a nie jak firma ktora wciska pozaklasowej jakosci materialy. Gdy kontraktor byl kiepskim fachowcem wygonilem dziada na zbity pysk z budowy i poszukalem nastepnego ktory dokonczyl budowe. Trwalo to kilka tygodni dluzej ale koszty spadly o 30% jak napisalem.
mieszkaniec zza torow, 01.02.2013, 08:05
ja właśnie wybudowałam dom metodą gospodarczą jest to dużo tańsze niż zakup od dewelopera i przynajmniej wiem z czego jak mam wybudowane !!!
aga, 01.02.2013, 11:56
A prawo budowlane dalej nie ułatwia budownictwa indywidualnego,tylko" rzuca kłody pod nogi"chcącym się budować!Projekty ustaw leżą w dalszym ciągu w "zamrażarce" u Kopaczowej!Biurokracja urzędnicza podnosi koszty budowy o 1/3 wartości inwestycji!
Obserwator, 01.02.2013, 14:01
Jak to powiedział były minister sportu Miro cytuję, "Polska chory kraj", pozdrawiam
dom, 01.02.2013, 19:31
Miro będąc już za oceanem powiedział, że Polska to dziki kraj. Miał rację.
pablo, 06.02.2013, 07:53