Białystok: nowe mieszkania socjalne będą nowoczesne i wygodne

Ruszyła budowa dwóch bloków socjalnych. Będzie w nich sześćdziesiąt mieszkań o powierzchni od 25 do 50 metrów kwadratowych. Każdy lokal będzie miał oddzielne wejście. Zamieszkają w nich białostoczanie z wyrokami eksmisji. Takich rodzin jest w tej chwili około 400.
Budowa mieszkań socjalnych
Każde z mieszkań będzie miało oddzielne wejście. W budynkach nie będzie tzw. części wspólnych.

fot. Andrzej Zgiet

Budowa bloków socjalnych już ruszyła. Wykonawca wykonał fundamenty, a w górę pną się ściany. Budynki znajdują się przy ul. Klepackiej w Białymstoku. Obiekty będą bardzo nowoczesne.

– Nie będzie tutaj części wspólnych – zapowiada Andrzej Ostrowski, dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku, który prowadzi inwestycję. – Do każdego mieszkania zaplanowano oddzielne wejście. Lokatorzy sami będą więc musieli dbać o czystość. Dotąd to my odpowiadaliśmy za sprzątanie klatek schodowych, za co były pobierane opłaty.

Lokatorzy sami też będą zawierać umowy na dostawę prądu i wody. Ogrzewanie w budynkach ma być elektryczne, co jednak nie musi oznaczać, że kosztowne.
– Specjalne izolacje ścian sprawią, że bloki będą ciepłe. W efekcie koszty ogrzewania prądem powinny być na poziomie tych przy ogrzewaniu z miejskiej sieci - wyjaśnia dyrektor Ostrowski.
W dwóch blokach będzie w sumie 60 mieszkań. Trzy z nich mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kto zamieszka w nowo wybudowanych mieszkaniach socjalnych?

Pierwszeństwo będą miały osoby z wyrokami eksmisyjnymi. Jest ich w Białymstoku około 400.
– Budowa bloków powinna się zakończyć jeszcze w tym roku – przewiduje dyrektor ZMK. – Jak tylko otrzymamy zgodę na użytkowanie budynku, zaczniemy przydzielać mieszkania lokatorom.

Długa jest także kolejka czekających na wynajem lokalu socjalnego. Zapisało się na niej 268 osób. Niewielkie są jednak szanse, by ktoś z tej listy miał możliwość zamieszkać we wspomnianych blokach.

Inwestycja kosztować ma 4,5 mln zł. Miastu udało się uzyskać około 1,5 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Z tego powodu jednak rozpoczęcie budowy nieco się opóźniło.
– Wykonawcę wyłoniliśmy już w tamtym roku, ale z uwagi na wniosek o dofinansowanie czekał on na rozpoczęcie prac – opowiada Andrzej Ostrowski.
Zielone światło miał już w styczniu, ale w robotach przeszkadzała zima. Na dobre ruszyły więc dopiero w kwietniu i teraz przebiegają bez przeszkód.

Przeczytaj o instytucji eksmisji w Polsce: Zasady panujące podczas eksmisji i działania komornika 

Autor: (jsz)
Podziel się:
Wersja do drukuWersja do druku
23komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (23)

a może tych z eksmisji dać do mniej nowoczesnych warunków (za karę) a te mieszkania dać naprawdę potrzebującym
gość, 24.05.2013, 07:54
Prawdziwy chrześcijanin, miłosierny, kochający bliźniego jak siebie samego.
buba, 24.05.2013, 08:41
wszystko dla tych alkoholików i podziarganych dresiarzy z łysymi głowami. Przecież to bezsens będą mieszkać i się mnożyć i hodować patologiczne pokolenie złodziei i nierobów.
roko, 24.05.2013, 08:12
Zacznij pić, załóż dres... Zajmij się hodowlą tumanków.
Zwiększ swoja populację!!!
buba, 24.05.2013, 08:38
Zacznij pić, załóż dres... Zajmij się hodowlą tumanków.
Zwiększ swoja populację!!!
buba, 24.05.2013, 08:38
Zacznij pić, załóż dres... Zajmij się hodowlą tumanków.
Zwiększ swoja populację!!!
buba, 24.05.2013, 08:39
POgłowie elementu sPOłecznego wyciągającego łapy po pieniądze reszty społeczeństwa! Nierobie komunalny!!!
Mariusz, 24.05.2013, 10:02
poco pracowac ? jak bezrobotni sa nagradzani na kazdym kroku za swoja postawe. a to zasiłki a to mieszkania . a ty łosiu bierz kredyt na całe zycie ...
wawruszko tomasz, 24.05.2013, 08:22
Rzuć robotę, nie bądź łosiem, dostaniesz mieszkanie.
P.s. Poco (ą) to się nogi nocą.
buba, 24.05.2013, 08:35
co ty wiesz człowieku , wynajmij stancję za 1200 bo tańszych nie ma , to zobaczysz jak dlugo pociągniesz , sam wychowuj dzieci , pójdziesz do pracy?> a kto ci dzieci popilnuje? 1200 moze zarobisz a opiekunka wyniesie 900 , bilety kanapki, poryty kraj ze się tylko tyle zarabia !!! zmuszają nas do nędzy nie oszukujmy się !!!
jajaaa, 24.05.2013, 08:54
Bezrobotny nie dostanie mieszkania puknijcie sie w glowe...zeby dostac mieszkanie socjalne trzeba miec ponad 700 zl na osobe w rodzinie temu z 400 osob eksmitowanych dostanie tylko 60, na mieszkanie komunalne trzeba miec 900 zl na osbo wiec to samo co na kredyt ale nie kazdy ma mozliwosc wziecia kredytu sa rozne sytuacje zyciowe wiec sie zastanowcie co piszecie wejdzcie na strone zmk i poczytajcie jakie sa czynsze i jakie sa zasady przyznawania a potem sie wypowiadajcie
........., 24.05.2013, 10:32
Buduje ktoś mieszkania nienowoczesne i niewygodne ??.
buba, 24.05.2013, 08:31
nie rozumiem jak można mieć zadlużenie pry opłatach rzędu 600zł, ja jako samotna matka 3 dzieci jestem zmuszana do oplacania 1300zł za stancje co miesiąć i kuwa nie zalegam, a chcą mnie wepchnąć do socjalu typu B bo niby mnie nie stać na komunalne - a czynsz w komunalnych po obniżce tyle samo
jajaaa, 24.05.2013, 08:52
Zimne bloczki silikatowe, murowane na grubą zaprawę (mostki cieplne) i najtańsze okna. Jezeli chce sie oddac ciepły do to Ytong 60cm i 40 cm styropianu plus superoszczedne okna z górnej półki 0.3 K przenikalnosci cieplnej i najwyższej klasy wykończenie ciepłochronne.....
gość, 24.05.2013, 08:52
Beton komórkowy + styropian 15 cm , wystarczająco A że nie Ytong? Po prostu nie zarobisz na pośrednictwie
boby, 24.05.2013, 10:40
wszyscy mieszkancy białegostoku i okolic znaja opinię o klepackiej/dojnowskiej. za rok te mieszkania nie beda nadawaly sie do niczego.
jan, 24.05.2013, 10:21
a w urzedzie miejskim wpierają ze to nie jest zła dzielnica - tylko ze ostatnio policja od nich na lawecie wyjeżdżała - " bardzo mile osiedle,normalni ludzie" czynsze ? tyle samo co po obniżce i dofinansowaniu komunalnych- to jawna dyskryminacja ludzi na tle finansowym, wpychają tam matki z dziećmi w wylęgarnię patologii i twierdzą ze tam nie dzieje się nic złego- moze by sie tą dyskryminacją prokuratura zajęla??
jajaaa, 24.05.2013, 13:36
Liczba mieszkań - 60 Oby więcej takich budynków powstało w mieście. Zapotrzebowanie na nie na "zielonej wyspie" rośnie w zastraszającym tempie. Polska to nie Afryka, KAŻDY powinien mieć zapewniony dach nad głową. To powinien być priorytet władz : budynki socjalne i komunalne, wolny rynek problemu mieszkań nie załatwi
boby, 24.05.2013, 10:44
Witam. Tym przykładem widać ile zarabiaja devloperzy. Skoro miasto wyda 4.5 mln to srednia cena mieszkania wynosić bedzie 75 tysiecy złotych. Skoro miasto które nie wybieraa najtanszych wykonawców potrafi wybudowac metr mieszkania za około 3 tysiace to zobaczcie ile biorą inne firmy.
Pozdrawiam.
gkgrzesio, 24.05.2013, 11:07
parter i piętro. Dodatkowo każde mieszkanie ma oddzielne wejście czyli klatkę schodową. I to wszystko za 75 tys. za mieszkanie
boby, 24.05.2013, 12:15
A CZY W BIAŁYMSTOKU PRZYBĘDZIE MIEJSC PRACY, BO OSTATNIO DO OPERY NIE CHCIELI MNIE PRZYJĄĆ, MIMO ŻE PO KILKU GŁĘBSZYCH ODŚPIEWAŁEM IM ARIĘ , NA STOJĄCO.
BAS, 24.05.2013, 11:22
no tak pijacy maja zawsze pierszenstwo ja jestem somotna matka z 2 dzieci i musze czekac atulam sie z dziecmi po interwencjach ale jak prezydent sam powiedzial sa ludzie w gorszej sytuacji do telewizji na nich dla pijakow daja a inni nie maja gdzie mieszkac