Białystok: jak kształtują się ceny najmu mieszkań

Na białostockim rynku nieruchomości do wynajęcia panuje duży rozstrzał cen. Wynajem kawalerki może kosztować tyle, co mieszkania dwu- lub trzypokojowego.

Podczas, gdy ceny pokoi do wynajęcia znacząco spadły, to ceny wynajmu mieszkań poszły w górę w porównaniu z cenami z ubiegłego roku. Obecnie wynajęcie metra kwadratowego mieszkania w Białymstoku waha się w bardzo szerokim zakresie – od 14 do nawet 37 złotych.

Co mają do wyboru wracający z wakacji studenci i w jakich cenach?

Przede wszystkim różnica w cenie między lokalami 2-pokojowymi, a 3-pokojowymi, jest nieznaczna. A ceny kawalerek są odrobinę niższe niż mieszkań 2-pokojowych lub nawet większych.

W 2012 roku w okresie wakacyjnym można było znaleźć 2-pokojowe mieszkanie za 900 zł ze wszystkim. W dalszych częściach miasta i w starszych blokach można było wynająć lokum jeszcze taniej. Dziś za taką cenę przy odrobinie szczęścia znajdziemy najwyżej kawalerkę.

Dowiedz się: Jakie prawa i obowiązki ma wynajmujący i najemca

Najtańsze mieszkania do wynajęcia znajdziemy na osiedlach Piasta czy też w starym budownictwie Wysokiego Stoczku. Tutaj ceny wahają się od 850–950 zł + opłaty. A z wysokością opłat jest różnie. Niektórzy właściciele wliczają czynsz, inni tylko liczniki. Dlatego przed podpisaniem umowy najmu warto się upewnić, co do kwoty końcowej miesięcznych opłat.

Za wyższy standard mieszkań trzeba płacić więcej

Najdroższe lokale są tam, gdzie standard jest najwyższy. Czyli w mieszkaniach znajdujących się w nowych blokach, w cichej okolicy. Dlatego za komfort mieszkania na nowej części Wysokiego Stoczku zapłacimy nawet 1500 zł, w Ignatkach i Kleosinie od 1200–1300 zł, niewiele bliżej na Pogodnej i Wiejskiej od 1200 zł do 1300 zł czy chociażby w okolicach Zwierzyńca – 1300 zł.

W okolicach 1000–1200 zł zapłacimy też w Centrum, przy ul. Waszyngtona, na Bacieczkach TBS czy też Zielonych Wzgórzach.

Na rynku jest mało kawalerek do wynajęcia. Za takie lokum zapłacimy od 900–1000 zł. Czyli jak za niektóre mieszkania o większym metrażu. 

Cenna wiedza: Jak wynająć mieszkanie i nie dać się wpuścić w maliny 

Autor: Kamil Gopaniuk
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

"... Najdroższe lokale są tam, gdzie standard jest najwyższy. Czyli w mieszkaniach znajdujących się w nowych blokach, w cichej okolicy ..."
"... za komfort mieszkania ,... zapłacimy ... w Ignatkach i Kleosinie od 1200–1300 zł ...." To już niedorozwój albo desperat będzie płacił za mieszkanie na wygwizdowie w Ignatkach 1200 zł za wynajem mieszkania
polo, 12.09.2013, 07:42
Nie wiem co jarają albo dają w żyłę ci co to piszą; ale busi być dobreee i bardzo mocne.
Paplanina typu "woda jest mokra" albo "słonce jest wysoko" to chyba tylko dla obłąkanych z choroszczy...
ddd, 12.09.2013, 16:41