Apartament czy mieszkanie? Jaka jest różnica na którą nabierają nas deweloperzy

Hasło "apartament" coraz częściej pojawia się w ofertach proponowanych przez deweloperów. Jednak czy każde mieszkanie zasługuje na to miano?
  • Czym apartament różni się od mieszkania?

    archiwum/materiały prasowe
  • Gdzie jest najwięcej apartamentów?

    materiały prasowe

W samej Warszawie 2/3 nieruchomości jest ogłaszanych jako apartamenty, jednak czy mieszkanie w wielkiej płycie na blokowisku można tak nazwać? Wciąż brakuje definicji apartamentu, co wykorzystują nieuczciwi deweloperzy i pośrednicy.

Zobacz: Luksusowy apartament - inwestycja, która zwróci się z upływem czasu 

Do najważniejszych cech jakie taki lokal powinien mieć należy na pewno powierzchnia. Minimalne wymiary apartamentu to 100 metrów kwadratowych. Wysokość nie powinna być niższa niż trzy metry. Już to jedno kryterium eliminuje z ogłoszeń 45% nieruchomości nazywanych apartamentami.

Kolejnym czynnikiem jest lokalizacja. Ma być prestiżowa i wywołująca jednoznaczne skojarzenia. Nie może również zabraknąć odpowiedniej infrastruktury zarówno drogowej jak i usługowej. Ważny jest też widok z okna. Sąsiedztwo ruchliwej drogi czy wysypiska, na pewno ujmie prestiżu.

Sam budynek w którym znajduje się apartament powinien być wybudowany z wysokiej jakości materiałów np. cegły, szkła czy drewna. Powinien posiadać windę, lobby, klimatyzację i ochronę. Najdroższe apartamentowce oferują również takie udogodnienia jak taras widokowy czy klub fitness. Przykładem może być budynek Złota 44, gdzie lokatorzy do dyspozycji mają kino czy piwniczkę na wino. Standardowo apartament powinien mieć kilka łazienek, garderobę i wysokiej jakości sprzęt.

Czytaj: Apartament wellness za 50 mln dolarów (WIDEO) 

Najwięcej apartamentów znajduje się w stolicy. Następny jest Kraków, gdzie stanowią one dwa procent promowanych mieszkań, podobnie jest we Wrocławiu. Jedynie jeden procent nieruchomości o statusie apartamentu znajduje się w Poznaniu i Gdańsku.

Apartament na pewno różni się ceną do zwykłego mieszkania. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie średnia kwota wynosi 12 tysięcy 600 złotych za metr kwadratowy, a potrafi sięgnąć nawet do 65 tysięcy złotych za metr. W Krakowie za luksusowe wnętrze zapłacimy średnio 10 tysięcy za metr kwadratowy, nie mniej w Gdańsku.

Eksperci prognozują, że w wyniku bogacenia się społeczeństwa będzie powstawać coraz więcej apartamentów. Jednak zawsze należy zastanowić się, czy nieruchomość nazywana apartamentem na pewno zasłużyła na swoją nazwę.

Autor: Zuza Gunia
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Co to znaczy "Wysokość nie powinna być niższa niż trzy metry kwadratowe"? Od kiedy wysokość podajemy w m2?
xyz, 31.03.2014, 18:55
Od chwili,kiedy życiorysy nazwano CV ,w których wypisuje różne wyfantazjowane umiejętności na podbudowie PŁATNYCH studiów, stanowiace przepustkę na objęcie posadki .
Inną jednostką wymiaru jest POZIOM,a położeniu w terenie -WYSOKOŚĆ
(cytuję : " na wysokości ... miejscowości "
uważny, 31.03.2014, 20:22
So, why not let your shirt do all the talking anyone
personally? You love them both, what wish would likely make
peacefulness. Try and rekindle the romance in your married whole life. My web-site; scr 888
ZD, 28.04.2019, 06:50
Chochlik został poprawiony, dziękuję za czujność!
Zuza Gunia, 01.04.2014, 09:31
jak dla mnie Złota 44 jest.. przereklamowana. Gdybym chciał wydać kilkadziesiąt klocków za m2 w Warszawie na luksusowy apartament to poszukał bym czegoś kameralnego na Mokotowie, najlepiej okolice Krasickiego, Naruszewicza itd. raczej bliżej zieleni, ambasad niż totalnego sąsiedztwa dworca centralnego i całego zgiełku, na biuro może i tak, ale nie na miejsce do życia
malinowski, 08.10.2017, 23:50
Nie ma różnic w znaczeniu słów "apartament" i "mieszkanie", oba są synonimem oznaczającym po prostu mieszkanie w budynku, w którym jest ich wiele, tak samo jak każdy blok, to apartamentowiec. Cała ta otoczka, to marketingowy bełkot, bo "zagraniczne brzmi lepiej", a polskie jest "stare i zacofane". Polecam naukę języków obcych.
Srutu Tutu, 04.10.2019, 10:17