Altana w ogródku to jej dom, ale bez meldunku

Trafiła na działkę, bo mieszkanie straciła za długi. Jest sama. Mąż zmarł, a córka wyjechała za granicę. Kobieta żyje w biedzie. - Ośrodek opieki przyznał tylko darmowe obiady. Stwierdzili, że jestem za bogata na inną pomoc - mówi pani Maria.
  • Mieszkanie na działce

    Pani Maria mieszka w altanie sama. Chciałaby dostać tu meldunek.

    Jarosław Pruss

Działka na Szwederowie, a na tej działce murowana altana. W altanie mieszka pani Maria. Trzeci rok żyje w tym miejscu. - Wcześniej mieliśmy normalne mieszkanie. Mieliśmy, bo byliśmy wtedy we troje: córka, mąż i ja - opowiada 61-latka. - Straciłam pracę, mąż był na rencie. Popijał mocno. Na leczenie odwykowe nie chciał się zgodzić. Długi rosły. Zostaliśmy eksmitowani.

Po eksmisji trafili na działkę

Nie mieli wyboru. Przeprowadzili się na działkę. Teraz jednak kobieta mieszka na niej sama. Tzn. z psem, małym grubaskiem. Córka wyjechała za granicę. Tam wyszła za mąż. Spodziewa się dziecka. Może kiedyś wróci do Polski.

Zobacz też: Mieli eksmitować 84-latkę na bruk. Zrobią to? 

Mąż pani Marii zmarł cztery miesiące temu. Wdowa dostaje po nim rentę, 700 złotych na rękę. - Za sam prąd płacę około 300 złotych. W domku zimno. Ważne, że światło jest - dodaje kobieta.

Toaleta w domu nieczynna

Nie ma jednak bieżącej wody. Z wc też nie wolno korzystać. - Rury się zapchały, a nie ma mi kto tego naprawić - wyjaśnia pani Maria. Ładny ten jej domek, najwyżej kilkuletni. W piwnicy jest kuchnia połączona z pokojem. Na parterze - sypialnia. Z zewnątrz nowa elewacja, wokół zadbany ogrodzony ogród. W środku nowoczesne meble w zabudowie, eleganckie lampy, firany modnie upięte, wygodne łóżka. Wszystkie meble, sprzęty i wystrój pozostały po poprzednich właścicielach.

Suknia ślubna wisi przy wejściu

Na szafkach, półkach i stole jedzenie, kartoniki, puszki i inne opakowania. Naczynia i garnki. Na wieszaku wisi suknia ślubna córki pani Marii. Część ciuchów leży na podłodze. Podłoga nieumyta. - Nie może pani posprzątać? - pytam.
- Posprzątam, jak się ociepli - odpowiada lokatorka. W pojedynkę trudno jej zapanować nad tym wszystkim. - Nie mam proszku. Inne środki czystości też by mi się przydały - przyznaje kobieta. Buty też powinna mieć nowe, bo kozaki już się rozlatują. Chciałaby sobie dorobić. - Ale kto mnie zatrudni? - pyta. Nie marzy nawet o pracy w swoim zawodzie, jako introligator. Pracy jednak nie ma.

Niektórzy sąsiedzi z działek pomagają kobiecie

Wczoraj ktoś położył przy wejściu do jej ogródka chleb w reklamówce. Przed świętami w tym samym miejscu był bigos. - Miłe to - ocenia kobieta. Ale darowane jedzenie to za mało. Kobieta starała się o wsparcie w ośrodku pomocy społecznej. - Uznali, że jestem za bogata, tzn. mam za wysoki dochód. Przyznali mi jedynie darmowe posiłki w stołówce - kontynuuje pani Maria.

Mieli dylemat: Miasto załatwiło im lokum po remoncie, a oni nie wiedzą, czy je wziąć 

Oficjalnie jest bezdomna, ponieważ nie może się zameldować na działce. Jest jednak szansa, że jeżeli zarząd działkowców zgodzi się na to, pani Maria zostanie zameldowana na swojej działce. Po naszej wizycie u pani Marii, miała przyjść do niej też pracownica ośrodka pomocy społecznej. 

Autor: Katarzyna Piojda
16komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (16)

Od kiedy w Polsce wolno na dzialkach budowac domy mieszkalne z kuchniami, sypailaniami, kanalizacja i nazywac to NIWINNIE altanami ?
ciekawy, 07.04.2013, 02:30
Od kiedy w Polsce wolno na dzialkach budowac domy mieszkalne z kuchniami, sypailaniami, kanalizacja i nazywac to NIEWINNIE altanami ?
ciekawy, 07.04.2013, 02:31
Od momentu w którym zaczęło obowiązywać coś co nazywane jest prawem - czytaj: legalnym złodziejstwem realizowanym przez państwo tuska. Udowodnij, ze w altance nie wolno mieszkać. A skoro wolno to i meldunek tam można mieć. W końcu to altanka to też mieszkanie. Wolno przebywać w nim właścicielowi przez okrągły rok. Ciekawe co teraz rządowe żydy wymyślą ?
Z, 07.04.2013, 13:58
Meldunek ?
Przeciez dzialke mozna odebrac w kazdej chwili. Tak mowi prawo.
Na dzialkach nie wolno budowac stalych budynkow mieszakalnych. To sa tylko miesca gdzie mozna sie schronic w trakcie pobytu na dzialce i przetrzymywac narzedzia do uprawy ziemi, a nie zamieszkiwac.
To jest w statucie dzialkowicza. Doprowadzenie energi elektrycznej do takich obiektow to juz jest przekroczenie przepisow !
robol z miasta, 08.04.2013, 09:53
Od kiedy w Polsce wolno na dzialkach budowac domy mieszkalne z kuchniami, sypialniami, kanalizacja i nazywac to NIEWINNIE altanami ?
ciekawy, 07.04.2013, 02:32
Jeszcze nie stara kobieta, a taka gnojara, posprzatac sie nawet nie chce, niejedna chcialaby miec takie warunki i zyc spokojnie zwlaszcza majac rente, tylko brudas i len.
Donek Tusk, 07.04.2013, 07:07
.....którzy żyją za mniej, ale w domach czysto, ciuchy poskładane, głowy podniesione.61lat i taki bałagan? Kobieto! Niechlujna byłaś i jesteś . I tyle w temacie
kowal, 07.04.2013, 10:44
Nie oceniaj nikogo jak byś znalazł się jeden z drugim w takiej sytuacji i twoja psychika siadła to inaczej byś patrzył.Ta kobieta potrzebuje wsparcia nie tylko finansowego ale i psychicznego. Jacy wszyscy rzeczoznawcy tematu to dzieje się obok ciebie co zrobiłeś żeby pomóc nic krytyka to potraficie najlepiej.
Amelia, 07.04.2013, 13:42
Kazdy potrzebuje wsparcia. Jak bys zobaczyl jaki balagan u mojego sasiada to bys mu oddal caly sejf bankowy. Brudas i balaganiarz jakiego swiat nie widzial, a pzry tym pije to zanczy ze ma potrzeby.
Powinienes mu oddac swoje pobory bo on jest potrzebujacy !!
robol z miasta, 08.04.2013, 02:03
"Nie oceniaj nikogo jak byś znalazł się jeden z drugim w takiej sytuacji i twoja psychika siadła"
Jakbym się znalazła w takiej luksusowej sytuacji, żeby mieć własny domek na działce i gwarantowany dochód 700 zł, to... Po co śnić, i tak mi się takie szczęście nie zdarzy. "to dzieje się obok ciebie co zrobiłeś żeby pomóc"
Wiem, że obok mnie są bogatsi ode mnie, oczywiście nie zamierzam nic zrobić, żeby "pomóc" - sami sobie poradzą ze swoim bogactwem.
rylf, 20.04.2013, 16:14
ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ W 100%. BRUDAS, KTÓRY CHCE PASOŻYTOWAĆ NA BIEDNYCH LUDZIACH, KTÓRYM ZAPOMOGA NAPRAWDĘ SIĘ NALEŻY. 61 LAT I TAKI BAŁAGAN W DOMU. 700 ZŁ. TO WCALE NIE MAŁO NA JEDNĄ OSOBĘ. GNOJARZ Z NIEJ NIE DO POMYŚLENIA. NA WIOSNĘ POSPRZĄTA HA! HA!
MMM, 08.04.2013, 16:06
poszla by zamiatac ulice i by miała 1800zł ale nie bo leniwa brudaska pewnie nieumyta świnia kibel zapchany... ojej to wez druta wsadz i kręć ja tak zrobilam tylko chciec trzeba albo wez hydraulika za 200zł stać ja. Zreszta taka brudaska to sie nie dziwie ze kibel zapchany:/ fuj
denka, 24.10.2013, 18:44
300 zł za prad ? to co ona tam robi ? mam 200 metrowy dom i tyle nie place :P
Enzoo, 07.04.2013, 23:20
Jestem w szoku, kobieto!! taki burdel i syf mieć w domu i jeszcze się użalać! Toż to hańba i wstyd, tak trudno zabrać się za sprzątanie?? ale nie, trzeba biadolić i czekać na pomoc, niech dają/przecież mi się należy. Do roboty weź się kobieto!!!! Tak na marginesie to widać w tym bałaganie całkiem markowe słodycze i inne smakołyki, więc jest całkiem dobrze, ja pracując nie mogę sobie pozwolić na taką rozpustę, ale opłacam czynsz i media i jakoś wiążę koniec z końcem żyjąc skromnie od pierwszego do trzydziestego każdego miesiąca.
wkurzalska, 08.10.2013, 15:12
Jak ma rentę po męzu 700zł to poszłaby do pracy na pół etatu zarobi 600 razem bedzie mieć 1300... ja tyle nie mam i zyję. A jakby poszła na cały etat tyle co wszyscy miałaby co najmniej 1800zł! We wrocławiu są kawalerki za 1000zł/mies z opłatami!! To zostaje jej 800zł na jedzenie i ubranko! Ale trzeba ZAKASAĆ RĘKAWY i do roboty! a nie biadolić! Bo coś widzę że ona leniwa, w domku chlew, pewnie lubi też sobie golnąc wódeczki. Niestety na to już nie ma rady... Najłatwiej biadolić i do gazety biec... ja tez pochodze z biedy ale dorabiam sie bo jestem pracowita oszczedzam nie pije a w domu mam PORZADEK.pozdr