2019 na rynku nieruchomości – prognozy ekspertów. Ceny mieszkań spadną, kredyty hipoteczne będą tanie, a Mieszkanie Plus przyspieszy

2019 na rynku nieruchomości może przynieść wiele korzystnych zmian. Sprawdź, jak zdaniem ekspertów będzie kształtować się w tym roku sytuacja na rynku mieszkaniowym.
 • 2019 na rynku mieszkaniowym

  2019 na rynku mieszkaniowym zapowiada się ciekawie – jeśli wierzyć ekspertom.

  pxhere.com

Jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy, 2019 rok zapowiada się bardzo ciekawie – prognozują w najnowszym raporcie eksperci Home Brokera. Spodziewane zmiany powinny ucieszyć zarówno tych, którzy rozważają kupno mieszkania na własne potrzeby, jak i osoby myślące o inwestycji w mieszkania na wynajem. Na lepsze ma się też zmienić program Mieszkanie Plus dzięki uruchomieniu dopłat w ramach programu Mieszkanie na start. Na co warto się nastawiać?

2019 – prognozy. Ceny mieszkań wreszcie zaczną spadać?

Ostatnie lata nie były łaskawe dla kupujących nieruchomości. W największych miastach Polski ceny mieszkań systematycznie pięły się w górę, a i wiele mniejszych miejscowości dotknęły zauważalne wzrosty kosztów zakupu lokalu. W niektórych miastach ceny zbliżyły się już do poziomu sprzed kryzysu w 2008 roku lub nawet go przekroczyły, co w części obserwatorów rynku budzi obawę, że narasta właśnie kolejna bańka mieszkaniowa. 

Ceny mieszkań

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego. Źródło: opracowanie własne na podstawie danych NBP

Sprawdź: Bańka mieszkaniowa znów nam grozi? Ceny mieszkań wysokie jak przed dekadą

Ekspert Home Brokera uważa jednak, że w 2019 doczekamy się wreszcie spadków cen.

– Spodziewam się w najbliższych miesiącach okresu „wypłaszczenia", a potem obniżek – mówi Marcin Krasoń. – Ze względu na dość silne czynniki wpływające na to, że mieszkania są drogie, spadki nie będą jednak spektakularne. Trudno spodziewać się, by przy niskich stopach procentowych i w dobrej sytuacji gospodarczej ceny mieszkań poleciały na łeb na szyję. Chyba, że wydarzy się coś nieprzewidzianego...

Wśród czynników wpływających na wysokie ceny mieszkań wymienia się na ogół rosnące koszty materiałów i robót budowlanych, a także kurczący się zasób deweloperskich działek pod zabudowę. Szczególnie latem i jesienią 2018 roku wzrost cen na rynku pierwotnym był bardzo dynamiczny – stawka za metr kwadratowy podskoczyła gdzieniegdzie nawet o 10 proc. w ciągu pół roku. Eksperci zwracają jednak uwagę, że kieszenie Polaków nie są bez dna. Z powodu drożyzny coraz więcej osób rezygnuje z zakupu mieszkania lub odkłada go na później. Gdy deweloperzy odczują ten spadek popytu, nie będą mieli wyboru – wzrost cen zostanie wyhamowany.

Kredyty hipoteczne bez zmian, bo stoją stopy procentowe

Kolejny dobry rok ma czekać kredytobiorców. Na swoim ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała, że rekordowo niskie stopy procentowe ponownie nie zostaną podniesione. Oznacza to, że rozpoczęty w marcu 2015 roku korzystny okres dla spłacających kredyty mieszkaniowe będzie trwał nadal. Co więcej, analitycy banku centralnego spodziewają się, że również najbliższe lata upłyną pod znakiem taniej raty.

– W określonych warunkach nie widzę powodu, by w 2019 r. stopy procentowe były podnoszone – ogłosił w grudniu 2018 r. prezes RPP Adam Glapiński. – Co do 2020 r. (...) jest prawdopodobne, że nie będą rosły, ale nie jest to już tak wysokie prawdopodobieństwo.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub pobierz aplikację Gratki

Decyzja RPP była pewnym zaskoczeniem – w obliczu wzrostu inflacji o 1,5 pkt proc. i podniesienia stóp procentowych w USA wielu ekspertów spodziewało się zmiany stóp również w Polsce. Tymczasem jednak raty kredytów pozostaną niskie, kredyty hipoteczne łatwo dostępne, a popyt na mieszkania powinien utrzymać się na wysokim poziomie.

Czynsze najmu w Polsce – nie rosną, chociaż rosną

Równie ciekawie przedstawiać się ma w 2019 roku sytuacja na rynku najmu. Podobnie jak ceny mieszkań na sprzedaż, czynsze najmu również w ostatnich latach rosły, szczególnie w największych miastach kraju. Eksperci spodziewają się jednak, że w tym roku dojdzie do paradoksalnej sytuacji: średnie czynsze w poszczególnych lokalizacjach będą nadal rosnąć, jednak czynsze za konkretne lokale będą stały w miejscu.

Skąd tak zaskakująca prognoza? Eksperci wyjaśniają, że oczekiwany wzrost średnich stawek czynszu najmu będzie się wiązał ze zmieniającą się strukturą zasobu mieszkań na wynajem. Mówiąc wprost, na rynku najmu dzięki aktywności deweloperów każdego roku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Te zaś z racji wyższego standardu mają też wyższe koszty wynajmu, co powoduje wzrost średnich stawek w danym mieście. Starsze mieszkania do wynajęcia powinny jednak pozostać cenowo na obecnym poziomie.

Wynajem mieszkań

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu

Przeczytaj: Wynajem w Polsce nie jest popularny. Wybiera go tylko 15,8 proc. ludzi

Jako ciekawostkę warto dodać, że według statystyk wynajem mieszkań jest w Polsce dużo mniej popularny, niż mogłoby się wydawać. Jak wskazuje Eurostat, w 2017 roku lokale mieszkalne (mieszkania i domy) wynajmowało tylko 15,8 proc. mieszkańców naszego kraju. To bardzo niski odsetek w skali europejskiej – dla porównania w Niemczech wynajmuje 48,6 proc. populacji, w Holandii 30,6 proc., a w Czechach 21,5 proc.

Mieszkania na sprzedaż – będzie ich mniej niż przed rokiem

Utrzymujące się wysokie ceny mieszkań, jak wspomniano, nie pozostały bez wpływu na popyt. W II i III kwartale 2018 roku deweloperzy sprzedali mniej mieszkań niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Co więcej, spadła również liczba mieszkań oddanych do użytkowania – jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w ubiegłym roku ustabilizowała się ona na poziomie 108–111 tys. lokali rocznie. Teraz eksperci Home Brokera spodziewają się, że w 2019 roku wartość ta zacznie spadać – nowych mieszkań będzie przybywało na rynku coraz mniej.

Trudno na razie oceniać, jak ta sytuacja wpłynie na rozpoczynanie przez deweloperów nowych inwestycji budowlanych, tym bardziej, że problemy z działkami pod zabudowę i drogimi materiałami budowlanymi wciąż się utrzymują. Na pewno jednak ogólnie należy się spodziewać wyhamowania sektora budowlanego – przez kilka ostatnich lat przeżywał on rekordowy boom, ten zaś nie może przecież trwać wiecznie.

Mieszkanie Plus 2019 szybsze dzięki programowi Mieszkanie na start?

Program Mieszkanie Plus, który miał poszerzyć dostępną w Polsce ofertę taniego wynajmu, okazał się w ubiegłych latach spektakularną klapą. Z zapowiadanych 100 tysięcy mieszkań do końca 2018 roku oddano do użytku zaledwie kilkaset. Co gorsza, część z tych lokali z powodu błędów projektowych i niskiej jakości wykonania sprawia lokatorom problemy, np. z grzybem. Rząd wycofał się również z pierwotnego planu utrzymywania czynszów w programie Mieszkanie Plus na bardzo niskim poziomie, ponieważ okazało się to zwyczajnie nierealne.

Obecnie w ramach Mieszkania Plus trwa budowa mieszkań w następujących lokalizacjach:

 • Gdynia (172 mieszkania, planowany termin realizacji: II kwartał 2019 roku),
 • Jarocin (108 mieszkań, planowany termin realizacji: I kwartał 2019 roku),
 • Katowice (509 mieszkań, planowany termin realizacji: III kwartał 2020 roku),
 • Kępice (41 mieszkań, planowany termin realizacji: III kwartał 2019 roku),
 • Wałbrzych (215 mieszkań, planowany termin realizacji: I kwartał 2019 roku).

Zobacz: Mieszkanie Plus. Gdzie już powstały i gdzie powstaną nowe lokale?

2019 może być jednak rokiem przyspieszenia realizacji Mieszkania Plus. Na ten rok zapowiadana jest nowelizacja ustawy, która m.in. wprowadzi zachęty do przekazywania Mieszkaniu Plus gruntów pod zabudowę oraz ustanowi w wynajmowanych mieszkaniach czynsze na poziomie rynkowym. Wszystko to powinno zachęcić inwestorów do stawiania budynków mieszkalnych w ramach programu.

Sytuację osób chętnych na wynajem mieszkań w Mieszkaniu Plus ma z kolei poprawić program Mieszkanie na start, nadzorowany przez PFR Nieruchomości. Ma to być program dopłat do czynszów, dzięki którym rodziny o niewysokich dochodach będą w stanie wynajmować mieszkania po cenach rynkowych. Średnia dopłata dla 4-osobowej rodziny ma wynieść ok. 450 zł miesięcznie. Według Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju planowane stawki w wybranych miastach wyniosą:

 • Gdańsk – 507 zł,
 • Katowice – 423 zł,
 • Kraków – 473 zł,
 • Łódź – 375 zł,
 • Opole – 374 zł,
 • Wrocław – 471 zł,
 • Warszawa – 561 zł,
 • Zielona Góra – 395 zł.

FINN-y, czyli polskie REIT-y – gratka dla inwestorów

Na koniec warto wspomnieć, że w tym roku powinna również wejść w życie ustawa o FINN-ach, czyli Firmach Inwestujących w Najem Nieruchomości (ang. REIT). Sprawi ona, że spółki będą mogły łatwiej inwestować w mieszkania i domy na wynajem (dzięki m.in. preferencjom podatkowym). Dodatkowo FINN-y będą notowane na giełdzie, co umożliwi kupowanie dość przystępnych cenowo akcji spółki (a więc i udział w zyskach) przeciętnemu Polakowi. Będzie to zatem okazja dla wszystkich tych, którzy chcieliby zarabiać na wynajmie, ale nie mogą sobie pozwolić na kupno mieszkania pod wynajem. 

Autor: Przemysław Zańko
53komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (53)

hej hej
to sporo zależy od miasta. Jestem z gdańska gdzie się sporo buduje i nie widać szans na zastój, Mieszkania schodzą jak ciepłe bułeczki. Najlepszym i najsprawniejszym deweloperem jest robyg.
Romek, 31.01.2019, 20:17
poczytaj nt. ANTYROBYG, jesli nie wiesz, co reklamujesz
fąfara, 25.02.2019, 15:17
Jesteś z 3Miasta? Chyba nie, bo inaczej byś wiedział że w Gdańsku ten deweloper ma naprawdę dobre inwestycje
Rybczynski, 08.03.2019, 12:20
Success Story #3 - Here's a little more mokdest profits.
Not all of them worthwhile there are several bad blog. Blogs support a lot of creativity.
Being visible will be the first crucial thing. My web-site 3win8 slot
XM, 04.08.2019, 15:31
Matt Schaub didn't turn the ball over and went a 22 of 31 for 261 as well
touchdown. He did badly underthrow Johnson on purchasers drive on would in order to an easy touchdown, but overall, he played far better. Atlanta Falcons - The Falcons remain a six-livemobile
3win8 but Matt Ryan threw a touchdown pass on his single throw guidelines
that reason alone we move the Falcons up this day. Feel good story for the whole team with 1 week one win in front of house crowd. Philadelphia - This team will look a lot different without McNabb
and Westbrook. Will Kolb handle the pressure in Philly?
McNabb was always called out for his play, despite being pretty fantastic the greater degree and those
fans aren't patient. Andy Reid [b]must[/b] balance the offense
more and run the ball with McCoy and Weaver. Miami at Tennessee - Two from the AFC's playoff squads crew late within the season and a lot should be on the line,
potentially even seeding for the upcoming postseason. Minnesota Vikings - The Vikings failed their first
test in the season however for the greater degree hung
at a time Packers in Green Clean. If not dealt with . special teams magic from the Pack this may have been an upset for the Vikes.
QB Tarvaris Jackson has perform better for Minnesota for considered a contender.
Adrian Peterson looked great as well as the defense performed well during the no so frozen tundra. Elsewhere, have been two AFC playoff spots to be determined.
The Patriots won earlier ultimately day and were now patiently waiting as their fate was slowly revealed to items. Note: Is not flex schedule of Sunday night games later a
season, it's possible that any of the games mentioned above could end up moved
to Sunday nighttime. As of press time on April 14, the
games mentioned above are scheduled to be played on Sunday afternoons. http://fre.shwat.e.rj.f.z.z@shella.Barksdale@e.xped.it.io.n.eg.d.g@burto...
sicbo chips unlimited free, 04.10.2019, 07:21
Hello colleagues, how is all, and what you desire to say
regarding this piece of writing, in my view its genuinely awesome designed
for church halls near me.
CA, 06.09.2020, 02:31
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored material stylish.
nonetheless, you command get bought an shakiness
over that you wish be delivering Latest Job/vacancies across the world following.
unwell unquestionably come further formerly again since exactly the
same nearly a lot often inside case you shield this hike.
WN, 22.09.2020, 22:48
You could definitely see your skills in the article
you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren't afraid shipping from china to iran say how they believe.
At all times follow your heart.
ZI, 26.09.2020, 16:26
This article will help the internet viewers buy facebook likes for business page creating new webpage or even a weblog from start to end.
ZK, 01.10.2020, 20:17
This text is worth everyone's attention. When can I find out more? My site; Red Leather Jacket
QE, 03.10.2020, 23:33
I like the helpful information you provide in your articles.
I will bookmark your weblog and check again here frequently.
I am quite sure I will learn many new stuff right here!
Good luck for the next! My homepage :: http://www.acayplastik.com/maske-teli-ve-klips-uretimi-urunlerimiz-4.html
ND, 07.10.2020, 13:30
If you are going for most excellent contents like me,
simply pay a visit this web page all the time since it
gives feature contents, thanks My web page :: Rentals
EJ, 11.10.2020, 12:30
Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I
am going through troubles with your RSS.
I don't understand the reason why I am unable to subscribe to it.
Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond?
Thanks!! My homepage: kursy angielskiego
MP, 12.10.2020, 08:45
Hello! This is kind of off topic but I need some help from
an established blog. Is it difficult to set up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast.
I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where to start.
Do you have any tips or suggestions? Appreciate
it My web page; australia
EY, 22.10.2020, 03:21
Generally I don't read post on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do it!
Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice article. https://moverslosangeles.co
los angeles moving company, 05.11.2020, 00:43
I do consider all of the ideas you've offered to your post. They're really convincing and can definitely work. Still, the posts are very short for beginners. May just you please lengthen them a little from subsequent time? Thank you for the post.|
camouflage phone case http://www.arama.kr/board_GgOA19/4474501
camouflage phone case, 16.12.2020, 23:03
My spouse and I stumbled over here different web page and thought I might check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to going over your web page again.|
https://www.instagram.com/superbeetsreview/ https://www.instagram.com/superbeetsreview/
https://www.instagram.com/superbeetsreview/, 20.12.2020, 10:31
But, with professional help, you can realize their desire to
get the right technique write publications. This is necessary
because you need to write someone which is important and
yet relevant. https://918kiss.bid/games/3win81
3win8 apk, 04.10.2019, 10:00
Please let me know if you're looking for a author for your site.
You have some really great articles and I believe
I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off,
I'd absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please shoot me an email if interested. Thanks! My blog g
PQ, 17.06.2020, 12:14
That's my top 10 of things hate about internet web marketers.
They reassure the customer that desire for food . is what
it claims in order to become. Installing new brushes will help when you are designing things. My blog post - slot mobile lenovo
QI, 18.07.2019, 17:07
Ceny zależne są od popytu, ale na cenę wpływa również jakość wykonania. Wiem że osiedle classic na Tarchominie budowali z dobrych materiałów dlatego zdecyduję się na zakup od nich mieszkania.
aga wolny, 24.02.2019, 18:20
Bardzo ładne ukryte lokowanie produktu. Będzie premia! Jak jeszcze zaspiewasz piosenke na cześć prezesa będą dwie!
Tomasz, 12.04.2019, 06:50
That way, there is not danger of losing money without even having a fighting possibility of getting it back.
Fact is that video poker was around for a prolonged time may might know. My webpage; rollex11 live game
CN, 26.04.2019, 15:40
Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of.
I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don't know about.
You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people
can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks http://daepoongocm.co.kr/qna/290830
online casino malta, 16.01.2020, 01:18
I read this post completely concerning the difference of most up-to-date and earlier technologies,
it's awesome article. http://golflawson.com/chicken_fried_steak1/
rollex11 promotion, 25.01.2020, 04:50
The widow kept demanding and at last wore the judge down until
he gave her justice. What good for one neighborhood is ideal for the the other. Find a way to deliver what you promised,
or even something close to it. My blog: m rollex11
VR, 29.04.2019, 06:09
Because might use a friend that biased in the seller.
These marks are essentials when referring to assigning a value to a classic coin. So, why not let your shirt
do all the talking a person personally? My homepage ... dj table online game
EM, 15.07.2019, 05:53
You should have precisely described 'H1' tag on most of your
web pages. Here people will visit a lot more aand can give comments recycle online.
I have been working on SEO to have a good 1 1/2 to two years. My blog: live 22
HT, 02.08.2019, 12:35
dużo firm budowlanych powstaje poprzez Urząd Pracy Dotacje na start http://www.bizplanner.pl/
andy, 03.12.2019, 02:09
Cześć wielkie dzięki za wpis ! My homepage Madzia
DJ, 23.03.2020, 09:18
Pozdrowienia w imieniu Jezusa Chrystusa, Udzielamy prawdziwych pożyczek firmom i osobom prywatnym. Możesz ubiegać się o 100 000 USD jako osoba fizyczna i 11500 000 USD jako organ lub firma współpracująca. Nasze usługi są autentyczne i dobrze udokumentowane do celów prawnych. E-mail do kontaktu: ewangelista.hanczaruk@gmail.com Jeszcze raz gratulujemy naszym szanownym klientom, którzy wczoraj otrzymali pożyczki, dziękujemy za zaufanie do naszej oferty? Uzyskaj łatwą pożyczkę z nami już dziś
Tomasz Hanczaruk, 11.08.2020, 16:32
dissertation writing assistance write my thesis paper research proposal chemistry
Jgscbuige, 29.11.2020, 05:27
good thesis statements help with geometry research report
FgsOxype, 30.11.2020, 16:56
cliche college essays homework help biology college level essays
FtghBumma, 30.11.2020, 21:23
student homework portal compare and contrast essay about high school and college essay writing assistance
KwgdMing, 01.12.2020, 12:54
college application essay editing help with science homework bachelor dissertation
DvscOxype, 01.12.2020, 13:27
guidelines in writing a research paper academic cover letter excellent essay writings
FqfBumma, 02.12.2020, 15:14
write my literature review writing good essay ms powerpoint presentation
FnsbBumma, 03.12.2020, 06:31
cialis without prescriptions australia canadian pharmacy cialis cialis online/canada
FgnsOxype, 10.12.2020, 13:38
generic cialis? fed ex overnight delivery cialis buy original cialis online
DvncOxype, 11.12.2020, 08:00
cialis dosage for women cialis on line pharm cialis black
FbsbBumma, 12.12.2020, 11:09
36 hour cialis no prescription best way to take cialis generic cialis (tadalafil) 20mg 30
FqbfBumma, 13.12.2020, 01:50
FwsxBumma, 09.01.2021, 05:58
discount pharmacy card family pharmacy 24 hour pharmacy near me
LokuBumma, 09.01.2021, 18:52
canadian pharmacy cialis save on pharmacy canadian pharmacy
AqwsBumma, 11.01.2021, 04:50
erectile best drugstore mascara mens ed pills
KhthMing, 12.01.2021, 23:32
online pharmacy no prescription indian pharmacy pharmacy open near me
FgvdOxype, 13.01.2021, 09:34
best drug store foundation best drugstore mascara on line pharmacy
Jllobuige, 13.01.2021, 14:48
cialis sell no prescription female cialis cialis generic china http://phrcialiled.com/ - cialis 20mg sell ’
Jvcbxbuige, 22.01.2021, 10:07
cialis 10mg cialis blaack non prescription cialis http://21cialismen.com/ - cialis blog ’
FbdhOxype, 22.01.2021, 11:54