Tynkarze na szczudłach

Tynkarze pracujący na szczudłach to w Polsce widok niezwykły. W Wielkiej Brytanii podobno nikogo specjalnie to nie dziwi.
  • Tynkarz na szczudłach

    Dobrze chodzić na szczudłach można nauczyć się w kilka miesięcy. Żeby pracować jak Maciej Górski, potrzeba roku.

    bart

– Gdy zaczynam pracować, zwykle wszyscy reagują tak samo – mówi Maciej Górski. – Szukają aparatu fotograficznego, żeby zrobić zdjęcie, bo czegoś takiego jeszcze nie widzieli.

Pomysł wykorzystania szczudeł w pracach tynkarskich podsunął właścicielowi firmy kolega, który na jednym ze szkoleń, jako ciekawostkę, pokazał film instruktażowy. – Po rozmowie z pracownikami, którzy stwierdzili, że chętnie nauczą się czegoś nowego, kupiłem dwa komplety szczudeł monterskich/budowlanych, stworzonych dla branży remontowo-wykończeniowej – wspomina Jerzy Franke z Mukrza.

Jak przekonuje szef, nowatorskie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu, jaki trzeba by przeznaczyć na: przewożenie, rozstawianie i przesuwanie tradycyjnego rusztowania.  – Jest tylko jeden problem – zauważa. – Trzeba mieć ludzi, którzy opanują sztukę swobodnego poruszani się w ten sposób. Kilka razy próbowałem, ale nic z tego nie wychodziło. Aby posiąść umiejętność chodzenia na szczudłach, potrzeba kilku miesięcy ćwiczeń.

Korzystając ze szczudeł można również wykonywać inne prace budowlane, np. aplikować tapety natryskowe.

Zobacz film na temat malowania natryskowego robionego na szczudłach

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: bart
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

na szczudłach - w sumie ciekawy pomysł; przestawianie drabiny jest irytujące, a tu proszę
:), 18.11.2011, 13:25
wszystko jest ok.tylko co na to inspekcja pracy?
OCENIOWSKI, 20.11.2011, 11:51
to się uczy na drabinie chodzić, równie proste i do opanowania w 3-4 godziny maks a jak się już wprawy nabierze to można zapierdzielać równo
gudowlaniec, 22.11.2011, 15:05
DOKLADNIE TAK W UK TO STANDARD , BARDZO DOBRE ROZWIAZANIE , SAM PRACOWALEM , POLECAM .
waldi, 18.11.2011, 14:09
W Polsce nierealne, kto normalny po pijaku wejdzie na szczudły
ivan667, 18.11.2011, 14:39
no właśnie pic polega na tym, że w Polsce po pijaku każdy robotnik skory jest do ekstrawaganckich zachowań - szczudła się sprawdzą :) no tylko efekt prac może być opłakany ;)
leo, 18.11.2011, 15:05
szczudła budowlane można kupić w sklepie Elmaxnarzędzia ul.Wycockiego 1A
www.makitabialystok.pl POLECAM !!!
ELMAX, 21.11.2011, 10:25
..z tą kilkumiesięczną nauką chodzenia na szczudłach,to chyba lekka przesada,choć pewnie zależy to od predspozycji.Ja zdołalem nauczyć się pracy z tym narzędziem w..dwa dni.Pzrez dwa kolejne dnia za pomoca natrysku poszpachlowaliśmy 700m.kw. sufitu(jednak warstawa,tzw ogniowe),z czego ja cały czas na szczudłach.Później miałem okazję pouczyć dwóch kolegów-i jeden tego samego dnia bardzo dobrze sobie radził.Drugi zwyczejnie nie polubił takiej pracy:)Krótko mówiąc,by sie nauczyć trzeba się dobrze poprzypinać,przenosić ciężar ciała na pięty.Z początku,dla bezpieczeństwa,pracować wzdłuż ścian.I bardzo uważać na czystość podłoża-żadnych wkrętów,kabli itp.Później można tańczyć,biegać po schodach i z góry patrzeć na resztę:)Szczudłą są idealne do szpachlowania sufitów,"obcinania" sufitów i scian,do pracy z automatyczną lub manualną Bazooką.Drabiny do chodzenia nie używałem,jednak wydaje mi się,że praca na szczudłach jest dużo szybsza.Co do tapety natryskowej,trudno mi się wypowiedzieć,ale..Nie można było na pistolet zalożyć przedłużki i natryskiwać z podłogi,zamiast używać szczudeł?:)Pozdrawiam!..:)
Czytelnik, 28.03.2013, 17:59
Ja używam takich szczudeł ponad rok i kładę z nich instalacje elektryczne. 2h i już można w nich biegać prosta sprawa;p
Majster Udi, 28.03.2013, 23:33
Ja osobiście używałem tych szczudeł: http://pitosz.pl/szczudla-budowlane-montersko-malarskie-61-101-cm.html
Super wygodne
Budowlaniec, 02.03.2018, 09:23