Sprzątanie grobów – ile kosztuje ta usługa

Kto nie ma czasu, żeby pofatygować się na cmentarz, wyczyścić groby swoich bliskich i posprzątać wokół nagrobków, może zlecić to komuś. Piszemy, ile trzeba zapłacić za tego rodzaju usługi.
  • Cmentarz

    Nie każdy jest w stanie posprzątać groby swoich bliskich. Z pomocą przychodzą firmy specjalizujące się w opiece nad grobami.

    Tomasz Czachorowski

Jedni się oburzają, gdy słyszą o sprzątaniu grobów za pieniądze. Drudzy uważają, że w zarabianiu na takich usługach nie ma nic złego, a jeszcze się to przydaje. O tym, że zainteresowanie jest duże, świadczy fakt: niektóre firmy sprzątające groby co roku, od połowy października nie mają już wolnych terminów na kolejne zlecenia. Inne klientów mają tylu, że już pod koniec września wszystkie terminy były zarezerwowane. Przyglądamy się stawkom usług wykonywanych jednorazowo, tuż przed Dniem Zmarłych, przypadającym 1 listopada, oraz zleceniom wykupionym w formie abonamentu. Wówczas firma będzie sprzątała grób raz na miesiąc przez rok.

Przeczytaj również: Jak samemu umyć groby bliskich 

Uwaga: ceny obejmują sprzątanie na nagrobku i w jego najbliższym otoczeniu (ścieżki), a różnią się w zależności od lokalizacji, wielkości nagrobka oraz stopnia jego zabrudzenia. Cena we wszystkich przypadkach obejmuje usunięcie liści, igliwia, starych zniczy i kwiatów, umycie grobu, zagrabienie liści i pozbieranie śmieci zielonych czy innych wokół nagrobka, a na koniec – ewentualnie zapalenie znicza.

Sprzątanie grobu pojedynczego

Za jednorazowe posprzątanie nagrobka pojedynczego wykonanego z granitu trzeba zapłacić od 30 złotych wzwyż. Jeśli grób jest z lastryka, należy dać minimum 40 złotych. Gdy klient zdecyduje się na skorzystanie z abonamentu rocznego, w przypadku nagrobka granitowego należy wydać przynajmniej 300 złotych, a tego z lastryka – 420 złotych.

Zobacz: Jak samemu zrobić wieniec na Wszystkich Świętych

Mycie grobu podwójnego 

Gdy podwójny grób jest z granitu, jednorazowa usługa kosztuje od 45 złotych w górę, a jeśli jest z lastryka, koszt wyniesie 55 złotych lub więcej. Jeżeli to abonament roczny, klient musi zapłacić minimum 500 złotych (grób z granitu) albo 580 złotych (wykonany z lastryka).

Czyszczenie grobowca

Ceny za posprzątanie granitowego grobowca, w którym spoczywają trzy osoby lub więcej zmarłych, zaczynają się od 75 złotych, natomiast opłata abonamentowa (usługa realizowana raz w miesiącu) wynosi przynajmniej 680 złotych na rok. Ten sam grobowiec, ale z lastryka, wyjdzie drożej. Usługa jednorazowa to wydatek około 80 złotych, a w abonamencie za posprzątanie należy dać 720 złotych.

Warto zobaczyć: Jakie sztuczne kwiaty wybrać na cmentarz (ZDJĘCIA) 

Im większe „zamówienie", tym na większy swojego rodzaju rabat można liczyć. Jeżeli klient zleci wykonanie usługi kompleksowej i firma będzie miała za zadanie jednorazowo doprowadzić do porządku kilka grobów pojedynczych, kilka grobów podwójnych lub grobowców, zleceniodawca będzie miał wydatek rzędu o 10–15 procent mniejszy od ceny wyjściowej.

Usługi dodatkowe

Bardzo zaniedbana mogiła musi zostać zdezynfekowana. Dezynfekcja (chemiczna lub tzw. ekologiczna, bez użycia środków chemicznych) polega przede wszystkim na usunięciu mchu, porostów, glonów, plam z wosku i innych zanieczyszczeń. Stawka zaczyna się od 130 złotych – ta dotyczy grobu pojedynczego. Samo woskowanie pojedynczego nagrobka to wydatek od 37 złotych wzwyż. Renowacja liter kosztuje odzłotówki za literę. Na odnowienie krzyża na nagrobku trzeba przeznaczyć przynajmniej 32 złote. Za uformowanie mogiły ziemnej należy zapłacić od 28 złotych w górę. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Wiecej szacunku rodacy, skoro byl tam cmentarz to nalezy ekshumowac. Troche glupio grac w pilke na grobach. Tez bym nie chcial , zeby na grobach moich przodków wybudowali boisko. --- https://www.facebook.com/andrzej.pisula.kazimierzdolny/
LorenAstef, 02.09.2018, 19:31