Remont domu lub mieszkania - jak i o czym rozmawiać z wykonawcą prac remontowych

Remont domu lub mieszkania to spore przedsięwzięcie. Zanim do niego przystąpimy, dobrze wybierzmy fachowca. Pamiętajmy również, żeby odpowiedni się z nim porozumieć. Radzimy, jak to zrobić.
  • Prace remontowe

    123RF

Jak szukamy fachowca lub ekipy, która wyremontuje nas dom lub mieszkanie? Najczęściej przeglądamy ogłoszenia usługodawców, korzystamy z poleceń rodziny lub znajomych, sprawdzamy internetowe bazy prezentujących się w nich wykonawców. Jednak na tym nie powinniśmy zaprzestać. Zanim fachowiec rozpocznie prace remontowe, zadajmy mu jeszcze kilka pytań dotyczących przebiegu naszej współpracy.

Dogadamy się...

Ustalenie kosztów, czasu trwania prac, przedmiotu i zakresu planowanych robót czy wybór potrzebnych materiałów, to minimum, które musi być dogadane przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współpracy. Niektórzy nadają tym decyzjom formalne ramy podpisując umowę z wykonawcą, inni wybierają tzw. dogadanie się. Nie wchodząc w podatkowe i prawne aspekty charakteru zawieranych umów, warto przypomnieć dość oczywistą zasadę: im więcej mamy na piśmie, tym więcej możemy wymagać i tym mniejsze ryzyko wystąpienia konfliktu.

Więcej na temat: Jak wybrać dobrego fachowca do robót wykończeniowych 

Najlepiej, gdy na wstępie dogramy wszystkie niezbędne szczegóły, również te dotyczące skutków niewywiązania się z założonych terminów czy spowodowania szkód na miejscu pracy. Często spotykamy się z sytuacjami, gdy nasi czytelnicy tygodniami mieszkają w "rozgrzebanym" lokum, bo wykonawca przepadł, a znalezienie kolejnego, który będzie kontynuował pracę nastręcza kłopotów. Znane są nam również przypadki, że fachowiec uszkodził nowo zakupiony sprzęt - np. źle podłączył płytę indukcyjną i ją spalił. W takie sytuacji nie ma większego problemu, gdy trafiliśmy a uczciwego wykonawcę, który umie przyznać się do błędu. Gorzej, gdy nie mamy spisanej umowy, a fachowiec nie poczuwa się do winy.

Z tych względów zachęcamy do znalezienia stosownych szablonów dokumentów. Warto zawsze dostosować je do swojej sytuacji i potrzeb, by podpisać dokument w wykonawcą robót remontowych. Sama rozmowa wprowadzająca z wykonawcą może i powinna wyjaśnić jeszcze rozmaite, nieuwzględnione w umowie, kwestie robocze.

Polecamy wideo: Kobieta budowlaniec - o remoncie mieszkania robionym kobiecą ręką 

Kto pracuje przy remoncie naszego lokum?

Nie chodzi o to, by laik egzaminował wynajętego specjalistę. Ewentualne sprawdzenie jego kwalifikacji powinno odbywać się na etapie poszukiwań (możemy np. zobaczyć portfolio dotychczasowych realizacji). Oczywiście zawsze warto być czujnym i zwracać uwagę na niepokojące nas sygnały, które mogą wskazywać, że wybór był nietrafiony. Zakładając jednak, że wykonawca zna się na swoim fachu, możemy uściślić jeszcze np., czy to rzeczywiście on będzie odpowiedzialny za całe przedsięwzięcie. Aby uniknąć nieporozumień, gdy prace remontowe będą już w toku, dowiedzmy się od wykonawcy, czy ma on pomocników lub zleca część zadań podwykonawcom. Ta druga sytuacja może się zdarzyć, gdy osoba zatrudniona do ogólnych robót wykończeniowych, potrzebuje fachowego wsparcia w zakresie instalacji gazowych, elektrycznych itp.

Z czego korzysta fachowiec?

Zaglądanie do torby z narzędziami to może nie jest najlepszy sposób na początek znajomości. Przyjmujemy więc, że jest ona wyposażona we właściwy sprzęt. W naszym interesie jest natomiast precyzyjne określenie, jakie materiały zostaną użyte w trakcie remontu.

Dowiedz się: Jak złożyć reklamację na źle wykonane usługi budowlane 

Jeśli nie kupujemy materiałów samodzielnie, ustalmy z wykonawcą przede wszystkim – co, w jakich ilościach, gdzie i dlaczego zostanie nabyte. Oczywiście korzystajmy z jego porad, ale wyrażajmy też jasno swoje oczekiwania. Specjaliści mają własne przyzwyczajenia, ulubione marki produktów, rabaty w hurtowniach. I bardzo dobrze – dopóki nie oznaczają one decyzji zakupowych niekorzystnych dla nas.

– Szczególną czujność należy zachowywać przy pracach wymagających zastosowania rozwiązań systemowych, czyli złożonych ze specjalnie skompletowanych produktów – podkreśla Marek Zając z firmy Bolix. – Jest to bardzo istotne choćby przy wykańczaniu elewacji, gdzie przypadkowe zestawienie styropianu, zapraw klejowych, tynków etc., których parametry nie zostały zbadane pod kątem kompatybilności ze sobą, może skutkować obniżeniem jakości i trwałości całej realizacji. Co więcej, może to być podstawa do utraty gwarancji u producentów poszczególnych materiałów. Jeśli nie było tego w umowie, warto też każdorazowo określać widełki kosztów kolejnych nabywanych produktów. Pamiętajmy jednak, że ich ceny bywają zmienne i nie możemy też oczekiwać od fachowca podróżowania od hurtowni do hurtowni w poszukiwaniu promocji.

Plan działania usprawni prace remontowe i ma wpływ na efekt końcowy 

Oczywiście trudno sobie wyobrazić przystąpienie do prac remontowych bez projektu lub przynajmniej najważniejszych założeń takiego przedsięwzięcia. Zdarza się jednak, że wstępne ustalenia są dość ogólne i wymagają bieżącej weryfikacji. Jeśli o to nie zadbamy, może okazać się, że kabel lodówki nie sięga do gniazdka, bateria prysznicowa jest zamontowana na niewłaściwej ścianie, a elewacja domu wita gości farbą zamiast tynkiem...

Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, wykonawca też człowiek i ma swoją wizję, którą może wprowadzić w życie tam, gdzie nie było konkretnych ustaleń. A po drugie – specyfika remontu domu polega na pojawianiu się nieoczekiwanych sytuacji, które czasem zmieniają początkowe założenia. W każdym przypadku powinniśmy jednak mieć kontrolę nad takimi zmianami. Świadomość własnych potrzeba to podstawa do rozmów na każdym etapie relacji z osobą, w której ręce oddajemy miejsce, gdzie będziemy żyć. I nie chodzi o to, by zachować się jak uciążliwy klient, który bez przerwy wtyka nos w każdy kąt. Wystarczy określić oczekiwania i... je egzekwować. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Bolix
0komentarzy