Materiały do remontu: jak je wybrać z głową

Odpowiednie farby, tynki czy tapety to połowa sukcesu. Radzimy, jak wybrać materiały do remontu mieszkania czy domu.
  • Zakupy w salonie wnętrzarskim

    Na takie zakupy należy się przygotować: wymierzyć powierzchnie, wybrać konkretne materiały, sprawdzić opinie o markach tych materiałów oraz obowiązujące promocje.

    Strefa Zamieszkania
  • Wnętrze na ekspozycji sklepowej

    Podczas zakupów materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz wyposażenia dobrze jest skorzystać z porad sprzedawców. Powinni oni znać się na rzeczy.

    Strefa Zamieszkania

Nawet drobny remont wymaga przemyślanych decyzji. Inaczej to, co zaplanowaliśmy, może się nie udać. Co i w jakim stopniu będziemy zmieniać w domu czy mieszkaniu, to główne pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć. 

Trzeba określić zakres prac, rozplanować budżet i zdecydować, czy wynająć ekipę remontową. O ile sami możemy stworzyć pomysł na aranżację, kupić farby, tynki dekoracyjne, tapety lub nawet armaturę, o tyle trudno samemu wybrać choćby instalacje. Dobrze poprosić o opinię osoby znające się na montażu poszczególnych elementów. Czy z doradcą czy bez, powinniśmy wiedzieć, jakiego rodzaju wyposażenie wybieramy do domu.

No to ruszamy do salonu wnętrzarskiego

Do zakupów trzeba się przygotować. W tym celu musimy wymierzyć remontowane powierzchnie, rozeznać się w dostępnych materiałach, sprawdzić opinie o markach i aktualne promocje cenowe. Mając nawet bardzo podstawową wiedzę, możemy w sklepie uzyskać więcej informacji od obsługi, a tym samym wybrać odpowiedni towar.
  Rozwiązania potrzebne do kolejnych etapów remontu warto dobierać w sposób komplementarny, by w jednym miejscu otrzymać możliwie pełny zestaw produktów – radzi Angelika Wiewióra ze studia wyposażenia wnętrz Strefa Zamieszkania. – Jeżeli nie mamy jeszcze ostatecznej wizji wystroju lub brakuje nam pewności, jaki efekt wizualny wywoła określony wyrób, pomocne mogą okazać się grafiki, wzorniki oraz ekspozycje wystawione w dużych sklepach.

Przeczytaj również: Jak wybrać dobrego fachowca do robót wykończeniowych 

Wizyta w sklepie może spowodować, że zmieni się nam koncepcja. Choćby aranżacje w oparciu o niebanalne motywy dekoracyjne. Na ścianach są to np. pokrycia nawiązujące do rozmaitych stylów i technik, m.in. antyczne, modernistyczne itp. Na podłogach są deski lub panele, których barwę i fakturę można dopasować do reszty pomieszczenia, sporządzając jeszcze w sklepie wstępną wizualizację. Wizyta w sklepie być może sprawi, że zwrócimy uwagę również na materiały, o których do tej pory nie słyszeliśmy, a spodobają się nam. Wtedy być może zdecydujemy się na podłogę korkową lub posadzkę żywiczną.

Warto korzystać z dodatkowych usług 

Wybierając się po materiały i narzędzia, możemy skorzystać z dodatkowych usług oferowanych przez sklepy. Najczęściej pracujący w nich personel to doradcy z wiedzą techniczną w danej branży. Wyjaśnią niejasności i podpowiedzą rozwiązania.
– Ważna jest też możliwość otrzymania praktycznego wsparcia bezpośrednio przy pracach pomiarowych, transportowych czy instalacyjnych – dodaje Angelika Wiewióra. Specjaliści dysponują sprzętem i znają specyfikę danych marek.

Więcej informacji o: Układaniu glazury, czyli jak robić to z wyobraźnią 

A czasem niby proste czynności, np. montaż paneli podłogowych, mogą przysporzyć nam wielu problemów.

Uwaga! Gotowość na nieprzewidziane sytuacje jest jednym z ważniejszych elementów sztuki wykańczania domu. Bierzmy więc pod uwagę rezerwę finansową, która w razie czego pozwoli kontynuować roboty. Bezproblemowa realizacja prac spowoduje, że koniec remontu będzie szybszy. 

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Strefa Zamieszkania
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

no ja wszystkie materiały zawsze w Home Concept, kiedyś to było ttw. Już 20 lat minęło od pierwszej wizyty i człowiek się nigdy nie zawiódł, co najwyżej miło zaskoczył
Jasiński, 21.11.2018, 21:59
Jeśli mowa o majsterkowaniu to polecam market Arsen. Szeroki wybór i dobre ceny, także warto tam zajrzeć
Michał, 14.01.2019, 12:57
Dobrymi materiałami do remontu elektroinstalacji będą z pewnością produkty od Ospela. Sam ostatnio wymieniałem i jestem bardzo zadowolony z jakości, funkcjonalności oraz cen.
Tomasz Brojda, 16.08.2019, 10:23