Jak wybrać dobrego fachowca do robót wykończeniowych. Poradnik

Kiedy planujemy remont mieszkania lub w wybudowanym domu pozostało już tylko wykończenie wnętrza, musimy dokonać wyboru fachowców. Jak się okazuje, to nie lada frasunek, bo dobry robotnik jest dziś na wagę złota.
 • fachowiec

  Wybór dobrego fachowca nie jest rzeczą prostą. Łatwo pogubić się wśród tylu ofert. Zanim jednak rozpoczniemy poszukiwania powinniśmy zastanowić się czego będziemy oczekiwać od wybranego fachowca.

  Ytong Multipor

Prace wykończeniowe wymagają wielu godzin precyzyjnej pracy. Oczywiście możemy je wykonać sami, jeśli mamy czas i smykałkę do tego typu prac. Często jednak bywa tak, że nawet jeśli zaczynamy sami wykańczać wnętrze mieszkania, po pewnym czasie ciąg dalszy i tak zlecamy fachowcom. I wtedy pojawia się problem, bo stajemy przed wyborem firmy remontowej. Sen z powiek spędza nam metoda wyłonienia tej właściwej firmy wśród tylu ofert.

Doradzimy ci, jak znaleźć solidnych robotników i czym kierować się przy wyborze ekipy remontowej.

Gdzie szukać ekipy remontowo-wykończeniowej?

Jest kilka sposobów na znalezienie prawdziwych fachowców z branży remontowej. Każdy sposób może zakończyć się sukcesem, jeśli tylko będziemy ostrożni w podejmowaniu decyzji. A więc dobrej ekipy remontowej szukać możemy przez internet choć ta metoda, niestety, bywa zawodna. Często pozytywne komentarze korzystających z usług firmy, okazują się tylko pustymi słowami. Przecież opinię w sieci może napisać każdy, nawet właściciel firmy. Musimy być bardzo ostrożni, a przede wszystkim nie podejmować decyzji pochopnie.

Przeglądając oferty pamiętajmy, że właściciele firm nie zawsze podają prawdziwe informacje. Liczyć należy się także z tym, że robotnicy nazywani w sieci „fachowcami" mogą okazać się zwykłymi oszustami. Dlatego ostrożny – zawsze ubezpieczony.

Firmę wybieramy też z polecenia rodziny lub znajomych. Ten sposób poszukiwań jest bardziej praktyczny i wiarygodny niż poprzedni. Oczywiste jest, że bliscy znajomi nie polecą nam firmy, której wykonana praca to fuszerka. Ale uwaga! Ten sposób bywa zawodny, bowiem to, co wydaje się dla jednych ludzi wykonane bardzo dobrze może okazać się fuszerką w oczach innych. Mamy tę przewagę, że przed wyborem możemy odwiedzić znajomych i przekonać się na własne oczy, jak fachowiec wykonał swoją pracę. To najlepszy sposób.

Wybrać firmę możemy także z ogłoszeń zamieszczonych w mediach lokalnych: prasie, radiu czy w telewizji. Ten sposób wyboru może okazać się bardzo dobry. Ale jak zwykle warto dowiedzieć się najpierw o wybranej ekipie remontowej jak najwięcej, a tym bardziej nie zatrudniać nikogo w ciemno.

 Dowiedz się: Brygadę remontową zatrudnić z fakturą czy bez faktury

O co zapytać właściciela firmy remontowej podczas pierwszego spotkania?

Kiedy w końcu trafimy na firmę remontową, spełniającą początkowo nasze oczekiwania i dojdzie do spotkania z jej właścicielem lub przedstawicielami, oprócz negocjacji ceny, przede wszystkim w pierwszym etapie powinniśmy zapytać:

 • Jak długo firma istnieje na rynku? Zawsze bezpieczniej zatrudnić firmę renomowaną o utartej pozycji na rynku. Choć wtedy musimy liczyć się najczęściej z wyższą ceną.
 • Jakie i gdzie były przeprowadzone przez firmę dotychczasowe remonty? Po odpowiedzi na to pytanie będziemy mogli stwierdzić, czy firma zatrudniana była do remontów mieszkań, biur czy może innych pomieszczeń. Ponadto warto zobaczyć wybraną realizację.
 • Jaki jest zakres umiejętności pracowników, ich specjalizacje, praktyka? Czy firma lub jej pracownicy uzyskali jakieś certyfikaty? To świadczyć będzie o jakości wykonanej pracy.
 • Jakie jest wykształcenie pracowników oraz ich kwalifikacje?
 • Czy firma ma referencje? Opinie wystawiane firmie są bardzo ważnym elementem w jej funkcjonowaniu. Jeśli przy tym pytaniu pojawi się jakakolwiek wątpliwość, nie brnijmy w kontrakt dalej.
 • Przybliżona cena wykonania dzieła. Często to ona decyduje o tym, czy zatrudnimy daną firmę czy nie.

 Warto wiedziećMalowanie mieszkania: jak chronić powierzchnie przed brudem i uszkodzeniami 

Jeśli pierwszy etap rozmów przebiegnie pomyślnie, w drugim etapie pytaj o:

 • Czas w jakim firma powinna się zmieścić z wykonaniem dzieła
 • System pracy robotników, np. czy pracują w soboty, ile godzin dziennie
 • Kto sprawuje nadzór nad pracownikami firmy
 • Zakupienie materiałów. Często bywa tak, że firma dostarcza wiele materiałów lub oferuje usługi pomocy w ich wyborze

Na rynku w branży remontowej pojawia się wielu pseudofachowców, którzy potrafią co nieco, ale ostatecznie okazuje się, że praca nie jest wykonana dostatecznie dobrze. Jeśli wcześniej dowiemy się więcej o firmie, którą chcielibyśmy zatrudnić, może się to okazać dla nas zbawienne.

Dobry fachowiec – czyli jaki?

Przede wszystkim posiadający odpowiednie wykształcenie, a co za tym idzie kwalifikacje do wykonywania zawodu. Dobrze, jeśli potwierdzone będą certyfikatem lub dyplomem ukończenia kursów czy szkoły. Ważne też, jeśli posiada praktykę w zawodzie, dzięki temu będziemy wiedzieć, że nie zatrudniamy nowicjusza. Fachowiec powinien być człowiekiem otwartym, z którym łatwo możemy się komunikować, zgłaszać mu swoje uwagi i oczekiwać od niego propozycji rozwiązań.

Bywa, że w czasie remontu wiele spraw nie przebiega zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Wtedy fachowiec powinien zgłaszać wszystko zleceniodawcy. Dobry pracownik firmy remontowo-wykończeniowej powinien posiadać wiadomości teoretyczne i praktyczne, znać najnowsze rozwiązania w budownictwie i nie bać się ich stosować. Jest jeszcze jedna, ostatnia cecha, którą powinien posiadać dobry fachowiec - ta cecha to solidność. Solidny robotnik wykona swoją pracę zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, a przede wszystkim wykona ją tak, jakby remontował swoje własne mieszkanie.

 Spójrz to ważne: Zakup mieszkania do remontu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę 

Kilka porad, które warto wykorzystać zanim podpiszesz umowę z firmą remontową

 • Sprawdź dokładny adres firmy, numer regon, dane teleadresowe, możesz również sprawdzić czy firma posiada stronę internetową, gdzie jeszcze się ogłasza, jakie krążą w sieci komentarze dotyczące ekipy.
 • Unikaj firm, które zbyt szybko podadzą dokładną wycenę wykonania dzieła. Nie jest to od razu możliwe, gdyż wiele spraw pojawia się dopiero w trakcie pracy. Dodatkowe koszta, materiały a nawet zmiana koncepcji.
 • Wybierz firmę specjalizującą się w jakiejś dziedzinie, bo firmy od wszystkie, to firmy do niczego
 • Pochopnie nie wpłacaj żadnych zaliczek. Jeśli firma remontowa zażąda uprzedniej wpłaty na rzecz wykonywanej pracy, nie będziemy mieć pewności, że pojawi się jeszcze na budowie. 

Przeczytaj równieżKoszt remont mieszkania

Autor: Agata Kaźmierczak
21komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (21)

Fachowiec z zUkrainy lat 41,posiadający mnóstwo zadowolonych klientów zajmuje sie remontami domów lub mieszkan.Oferowane usługi:usuwanie lub kładzenie płytek,drobna hydraulika,malowanie,ukladanie paneli,wynoszenie gruzu,podwieszane sufity,płyty g/k,gładz gipsowa.tel:603-716-256
Aleks, 27.05.2013, 17:04
Polecam firmę Perfect Construction. Trudno znaleźć dobrą ekipę rementowo budowlaną w Warszawie, dlatego tym bardziej polecam firme. Wzięłam się przed wakacjami ze remont. I ze skromnych planow wyszedł remont całego mieszkania!
Nowalska, 26.07.2018, 09:49
mój mąż ogłasza się na https://efachowo.pl/ i ma sporo zleceń, spróbuj tutaj ludzie cały czas szukają
Kinga, 06.08.2018, 15:30
Komentarz został usunięty.
Na początek zadaję pytanie ile czasu mu zajmie wykonanie prac. Uzgadniamy, ze tylko pracuje u mnie aż do dokończenia zlecenia. Nie zgadzam się na inne jego prace u innego klienta w tym samym czasie. Ustalamy cenę. Płacę po wykonaniu zlecenia.
Konieczny, 23.07.2014, 17:54
Przed wyborem ekipy jak najwięcej czytaj np porady portalu domid
Tomasz, 06.01.2015, 19:05
Witam. Ja polecam firme Li-BUD ,tel. 691-153-957. Firma bardzo fachowa, właściciel super ugodowy. Mieszkanie zrobili mi bardzo szybko i super nowocześnie. Polecam
ola, 25.05.2015, 20:04
Komentarz został usunięty.
Ostrzegam przed korzystaniem z Usług Pana Marka Bełki zamieszkałego w Bydgoszczy przy ulicy Podchorążych 29/51
Karygodne wykonanie usługi.
Pan Marek Bełka wykonywał usługę (wykończenie mieszkania w Warszawie w terminie 14.06.2015 – 26.07.2015r) za którą otrzymał wynagrodzenie 7300 zł netto.
Doprowadzenie mieszkania do stanu użytkowania po wykonaniu prac Pana Marka przewyższyły koszty samego remontu (wszystko co można było źle zrobić/zniszczyć zostało źle wykonane/ zniszczone).
Ten Pan nie ma żadnego pojęcia o budowlance.
Interesuje go tylko pieniądze, których ciągle jest mu mało.
Ostrzegam przed korzystaniem z usług tego Pana a wszystkim oszukanym sugeruję założyć sprawę w sądzie.
Pan Marek Bełka zawsze po wykonaniu usługi zmienia nr. telefonu oraz nie odbiera żadnej korespondencji do niego kierowanej.
Marek Bełka, 04.10.2015, 08:16
Komentarz został usunięty.
Ja korzystałem z usług firmy Complete Home z Warszawy i jestem bardzo zadowolony. W sumie to nie musiałem szukać, bo firmę polecił mi kolega. Tak więc w moim przypadku obyło się bez problemów:)
Tolak, 15.11.2016, 13:23
Witam,
jako właściciel firmy wykończeniowej i po przeczytaniu kilku komentarzy odnoszę wrażenie, że inwestorzy sami proszą się o takie ryzyko płacenia dwu-, trzykrotnie za wykończenie mieszkania/domu. Wybieracie przypadkowe firmy/ludzi, którzy swoje wyceny opierają na fusach z kawy i zaczyna się powolny dramat. Bez praktyki, kompetencji i sprzętu a często również brat bratu, rodzinni fachowcy. Z przykrością stwierdzam, iż takich inwestorów, którzy nie myślą i tym samym niemają poszanowania dla pracy fizycznej, nie żałuję - róbcie tak dalej to będziecie później solidnym firmom płacić 2 lub 3 razy tyle co wyszłoby na początku bo żaden szanujący się fachowiec nie będzie za darmo poprawiał partaniny. pozdrawiam i zapraszam na mojego FB: facebook.com/pulawscy
Puławscy.com, 08.04.2017, 12:10
Szukać można w wielu miejscach, jak szukałem w internecie obserwując na stronach firm zdjęcia , odrazy widać które są prawdziwe a które ściągane z sieci , trochę opinii poczytałem - nie do końca trzeba wieżyc opinią , w wielu przypadkach konkurencja oczernia konkurencję . Wybrałem abc remonty oleba zrobili remont i jestem zadowolony a już minęło trochę czasu i wszystko OK . Należy zdać się na własny rozum w poszukiwaniach , wybierać średnie ceny i oryginalne zdjęcia z prac . PS co do wyceny szef firmy wycenił remont dosłownie w 30 minut i ta cena bez względu na jakieś tam dodatkowe robótki została nie zmieniona . Doświadczenie i duża ilość wykonanych prac pozwala na taka wycenę w oparciu o moje sugestie i wymagania.Tak więc polecam abc remonty oleba i proponuje kierować się rozumem przy wyborze wykonawcy
Sobolewski, 12.04.2017, 05:57
Fachowiec to połowa sukcesu - druga to odpowiednie materiały. Ja z reguły wykorzystuje produkty Kosbud i przyznam, że jestem bardzo zadowolony. Co myślicie?
Tokarski, 27.09.2017, 12:31
Myślę, że wciąż najlepszy sposób to po prostu popytać zaufanych znajomych, którzy ewentualnie będą też w stanie pochwalić się efektami wykonanych robót. Jeśli nie mamy takich osób to dobrą opcją jest przejrzenie jakiejś listy z referencjami np. https://oferia.pl/wykonawcy/budowa-remont . Wymaga nieco czasu, ale lepiej tak niż brać kogoś zupełnie w ciemno tylko dlatego, że robi tanio.
Marczak, 23.01.2018, 12:34
Ja przeszedłem piekło z fachowcami od budowlanki. Trafiłem przypadkiem na serwis www.znanyfachowiec.com.pl i oczywiście ze swojego regionu znalazłem fachowca, którego ktoś tam polecał, a ile kasy wcześniej i materiału stracone to masarka, nowy fachowiec nie był zadowolony bo miał sporo pracy po poprzednich kolegach :-(
Stefan, 05.02.2018, 12:48
Super artykuł, mam nadzieję że wyselekcjonuje rynek i nie będziemy już zmuszeni do poprawek po innych. Niestety klienci nie potrafią zrozumieć, że cena idzie z jakością. Mam w firmie bardzo dobrych pracowników, ale ktoś z fachem w ręku nie będzie siedział w firmie, która nie da mu dobrze zarobić. Dlatego też i nasze gaże są wyższe, ale za to praktycznie nasi klienci nie mają zastrzeżeń. Zapraszamy klientów z Bydgoszczy i okolic na www.remonty.bydgoszcz.pl
Waszek, 23.05.2018, 08:40
Polecam poczytać trochę w internecie o firmach wykończeniowych mieszkania i obejrzeć ich dotychczasowe realizacje. Ja długo szukałem dobrej firmy jeżeli chodzi o aranżację i wybrałem ostatecznie Perfect Construction. Jestem zadowolony.
Nowalska, 29.06.2018, 09:10
Też jakiś czas temu byłam postawiona przed tym wyborem.. zaczęłam konsultować się z dwiema firmami i totalna porażka, nie szło się z nimi dogadać jeżeli chodzi o projekt. Dla mnie niezrozumiałe jest takie podejście do klienta.. znajomi polecili mi Perfect Construction i nie zawiodłam się. Umowy podpisane, projekty w realizacji. Szybko i sprawnie.. Nie mogę się doczekać odbioru mieszkania
Nowalska, 18.07.2018, 11:25
Ja ostatnimi czasy korzystam z wyszukiwarek fachowców, taką z potencjałem widziałem ostatnią jedną efachowo.pl. Baza jest w budowie, ale pokazał mi ją mój znajomy hydraulik, który sam ma tam konto i już zdobył przez tę wyszukiwarkę kilku klientów ;)
Wiesiołowski , 24.07.2018, 09:34
Mi cały projekt wykonywali ludzie z Perfect Construction - można powiedzieć kompleksowo :)
M. Kowalski, 31.07.2018, 11:29
Wybór odpowiedniego fachowca nie jest łatwy, warto skorzystać z portali z opiniami, które pomogą nam w doborze odpowiedniego. Jeżeli chodzi o projektantów wnętrz, to czasami warto poszukać inspiracji, które pomogą urządzić wnętrze.
Scandicsofa.pl, 04.09.2018, 11:31
Dokładnie się zgadzam, najlepiej sprawdzona firma przez znajomych, ja spod Warszawy - korzystałem tak z Eland - wreszcie ekipa, kótra nie robi łaski tylko normalnie, pozytywnie nastawieni, bardzo polecam
Kamil Dorek, 22.04.2019, 12:55
My wybraliśmy z żoną pomoc firmy projektowo-remontowej DD Projekt. Zrobili dla nas wnętrza w fajnym stylu, zapłaciliśmy również za wykonawstwo, bo mają sprawdzoną ekipę, co powoduje, że wszystko jest dopilnowane.
Daniel, 25.08.2019, 18:50