Architekt wnętrz – ile bierze za usługi, przykładowe ceny

Chcesz mieć nietuzinkowy projekt mieszkania, jego umeblowanie i wystrój, to możesz skorzystać z porad architekta. Piszemy, ile takiemu fachowcowi trzeba zapłacić za pomysł na nietuzinkowość wnętrz.
  • Architekt wnętrz

    Bywa, że architekt wnętrz spędzi nad projektem ponad 30 godzin, aby klient był zadowolony z efektu.

    Kaboompics (Pixabay.com)

Dobry architekt się ceni. Nie oznacza to jednak, że musi być drogi. Jedni eksperci od aranżacji wnętrz ustalają ceny indywidualnie i nie chcą rozmawiać o przykładowych stawkach. Inni podają cenniki, jak na dłoni. Przedstawiamy przykładowe kwoty.

 Polecamy e-aranżacje: Galerie zdjęć z projektami wnętrz i nie tylko

Architekt wnętrz i architekt budowlany

Uwaga: architekt wnętrz to nie ten sam ekspert, co architekt budowy. Pierwszy zajmuje się kompleksową aranżacją pomieszczeń, a drugi – tworzy projekty domów od podstaw, zanim zostaną one zbudowane.

Porada architekta wnętrz na dobry początek

Już pierwsze spotkanie z architektem wnętrz może nas kosztować i to kilkaset złotych. Niektórzy fachowcy za wstępną konsultację nie biorą ani złotówki. Inni – chociaż klient nie zdecyduje się na dalszą współpracę – i tak kasują za pierwszą poradę. Przypuśćmy, że ta trwa około pół godziny. Specjalista wyceni ją zazwyczaj na 50–150 złotych.

Gdy zechcemy współpracować z projektantem wnętrz, trzeba na wstępie orientować się, jakiej wysokości mogą to być koszty. Oczywiście, stawki mogą ulegać zmianom w trakcie prowadzenia prac. My wiemy, jak ma wyglądać w naszym domu, ale nie mamy konkretnego pomysłu. Współpraca zaczyna się od podpisania umowy przez strony.

Rysunki, rzuty, szkice

Być może już na pierwszym spotkaniu architekt zaproponuje projekt, czyli rysunki, rzuty, szkice. Za ten pierwszy, wstępny, wyświetlony na ekranie komputera, trzeba będzie zapłacić minimum 100 złotych. Taka cena dotyczy przeważnie pojedynczego pomieszczenia. Bywa natomiast, że w tej cenie fachowiec pokaże nam projekt całego mieszkania. Im więcej pomieszczeń i kondygnacji, tym wyższa cena. Zdarza się, że już za wstępny projekt aranżacji 200-metrowego domu, posiadającego parter i piętro, w sumie 6 pokoi, kuchnię, 2 łazienki, taras oraz balkon, trzeba dać 400 złotych u jednego architekta. Drugi za podobny projekt, dotyczący podobnego zamówienia, zażyczy sobie 200 złotych, a kolejny – grubo ponad 1000 zł.

 Polecamy też: Jak znaleźć dobrego architekta wnętrz 

Projekt koncepcyjny w prostej wersji uwzględni m.in. przestawianie ścian działowych, dobór materiałów na podłogi i ściany, ustawienie poszczególnych mebli i armatury, dobór oświetlenia oraz dekoracji. Rozwiązanie zaproponowane w wersji szczegółowej obejmie ponadto rysunki techniczne, budowlane, instalacyjne, siatki glazurnicze, projekty mebli czy oświetlenia.

Spotkania z projektantem wnętrz

Na jednej wizycie zwykle się nie kończy. Zanim klient ostatecznie zaakceptuje propozycje, spotka się z architektem 3-4 razy, aby omówić zmiany i wprowadzić poprawki. To standard. Jedni specjaliści od wnętrz za poprawki w projektach koncepcyjnych nie wezmą ani grosza. Inni – dopiero, jak klient zechce zmian na etapie, gdy projekt został wcześniej przez niego zaakceptowany. Wybrani żądają ekstra opłaty za dokonanie poprawek, jeśli minie powyżej 30 dni od zaproponowania projektu wstępnego. Istnieją jednak projektanci (na szczęście nieliczna grupa), którzy od razu za każdą poprawkę do projektu żądają dodatkowej opłaty. To przeważnie niewielkie kwoty, przykładowo 10–15 złotych za wprowadzenie każdej poprawki, ale zawsze to podnosi ogólną cenę usługi.

Za całość albo za metr kwadratowy

Niektórzy architekci wyceniają swoje usługi zależnie od danego pomieszczenia albo od metra kwadratowego. I tak: projekt sypialni kosztuje np. 350 złotych za całość lub – w drugim przypadku – 55 złotych za metra kwadratowy, a przedpokój – 300 złotych za cały projekt albo 48 złotych za mkw. To, która opcja bardziej się opłaca, zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczenia. Kuchnia może nas kosztować 400 złotych (cały projekt), a gdy stawka jest za mkw. – 58 złotych. Zdarza się, że jeśli dom czy mieszkanie mają więcej niż 100 metrów kwadratowych, cena w przeliczeniu na powierzchnię jest niższa. Bywa również, że architekt stosuje jednakową stawkę, niezależnie od pomieszczenia. Przygotuje zatem projekt, licząc sobie 100 złotych za każdy metr kwadratowy.

Kombinacje w projektach również są uwzględniane. Przykładowo: Projekt koncepcyjny kuchni połączonej z salonem jest wart średnio 700 złotych (wizualizacje 3D, bez rysunków technicznych i projektu przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych).

Stawki za usługi dodatkowe

Klient może zamówić u architekta tzw. wirtualny spacer po mieszkaniu. Taka realizacja kosztuje minimum 80 złotych. Propozycja mebli kuchennych w 3 wariantach (od różnych producentów) to dodatkowe 100 złotych albo więcej. Za samo zamówienie mebli w wybranym przez klienta sklepie trzeba zapłacić projektantowi przynajmniej 100 złotych. To tyle samo, jeśli fachowiec zamówi też w imieniu klienta sprzęt agd czy rtv. Architekt może też nadzorować prace, polegające na realizacji przez ekipę remontową tego, co wcześniej zaprojektował. Sam nadzór stanowi wydatek rzędu 200–500 złotych.

 Przeczytaj równieżArchitekt wnętrz, czyli jak rozpoznać fachowca 

Architekt wnętrz online

Nie trzeba się fatygować do biura architekta, ani prosić, żeby projektant nas odwiedził. Dostępne są usługi online. Zamówienie składa się przez internet (dołączając szkic z rozmieszczeniem i wymiarami pomieszczeń). Tą samą drogą prowadzone są konsultacje w sprawie poprawek oraz otrzyma się propozycje od specjalisty. Za projekt koncepcyjny jednego pomieszczenia weźmie on około 250 złotych, a za całego mieszkania o powierzchni np. do 60 metrów kwadratwocyh – 700 złotych. W przypadku większego mieszkania czy domu, trzeba będzie zapłacić fachowcowi online mniej więcej 900 złotych. 

Autor: Sławomir Bobbe
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

Najlepiej samemu urządzić wnętrze. My wykorzystaliśmy kilka pomysłów z Internetu (jak np. zastosowanie Travertino (www.e-travertino.com) do malowania ścian, ale również kilka podpatrzonych u znajomych pomysłów na to, jak fajnie i niebanalnie zadbać o mieszkanie.
Nowakowski, 28.09.2016, 15:05
Podane ceny nie mają najmniejszego odniesienia do rzeczywistości - 700 zł za projekt salonu i kuchni? 1,5 tys - 2 tys to minimum.
anonim, 14.01.2017, 01:30
Dobry cennik z objaśnieniem znalazłam na www.maq-studio.pl a ceny patrząc po stronach są różne... doświadoczony architekt bierze więcej niż świeży po studiach...
KarolinaMurat, 19.08.2017, 17:00
Komentarz został usunięty.
nie wszyscy sa tak kreatywni i wiedza jak sie do tego zabrac, a niektorzy tez po prostu nie maja czasu, mysle ze to swietne ze jest ktos taki kto moze nam pomoc i to w sumie nie jest az tak drogi interes, fajnie napisany artykul, ja przed pierwszym kontaktem z architektem bazowalam na tym: https://www.vivus.pl/moje-finanse/jest-okazja-jest-pozyczka/ile-kosztuje... jest bardzo podobnie, wwyceny sa chyba ciut dokladniejsze...
klisia53, 05.11.2017, 00:41
No to jest zależne od jakosci fachowca, najlepiej poczytać np. tutaj https://www.vivus.pl/moje-finanse/jest-okazja-jest-pozyczka/ile-kosztuje... bo temat jest delikatny i można sie przejechać mocno
roro, 05.11.2017, 22:55
Mi się bardzo podobają realizacje i planowanie przestrzeni przez firmę Artesdesign z Poznania. Bezapelacyjnie najlepiej to się spotkać z takim architektem lub osobą od aranżacji wnętrz. Ta firma sama tworzy niektóre elementy wyposażenia jak oryginalne oświetlenie czy lampy co jest bardzo ciekawym i oryginalnym wyborem. Większość takich spotkań wstępnych roboczych jest przecież bezpłatnych - a na spotkaniu śmiało można zaakcentować że chce się wydać maksymalnie 2000 czy 3000 tys. złotych na dany mebel czy projekt... ja z Poznania korzystam zawsze z http://www.Artesdesign.pl - mają super pomysł i oryginalnie rozplanowują miejsce mebli w pomieszczeniach : ))) - warto z nimi się spotkać i zobaczyć co zaproponują
Adam_Witkowski, 01.02.2018, 22:44
Cóż, artykuł sprzed dwóch lat, to i ceny nieaktualne. Projekt nawet jednego pomieszczenia kosztuje więcej. Moja pani projektantka fajnie to liczyła, elastycznie podeszła do tematu. Jej firma nazywa się Trykowska Studio, dobry architekt, doświadczony i godny polecenia, choć nietani!
Amelia, 22.05.2018, 19:23
Warto korzystać z architekta wnętrz. U nas zrobili całą łazienkę i kto by nie przyszedł to się zachwyca. I co najlepsze bo to mało architektów uwzględnia, zrobili nam cały projekt łącznie z elektroakustyką! Polecam chłopaków z Gentlemans House! www.gentlemanshouse.pl - tam ich znajdziecie!
Zadowolony, 25.05.2018, 13:24
Długo się orientowałem w tym temacie. Ja korzystałam z firmy Perfect Construction. Polecam się skontaktować bo ceny są zdecydowanie najlepsze na rynku i czas realizacji na plus.
Nowalska, 29.06.2018, 09:13
Zaprojektowanie wnętrza to nie jest takie hop siup :) Lepiej zlecić to firmie któa się na tym zna. Ja podjąłem współpracę z Perfect COnstruction i było ok. Jestem zadowolony z tego co dla mnie zrobili. Najważniejsze - wszystko wykonali dobrze i żona i dzieci są zadowolone.
M. Kowalski, 31.07.2018, 11:27
Samodzielne urządzenie wnętrza to nie taka prosta sprawa jak się niektórym wydaje, miałam wiele pomysłów, można powiedzieć, że az za dużo. Postanowiłam w tej sytuacji zgłosić się po Perfect Construction na których wpadłam w sieci, mieli dużo pozytywnych opinii. Cieszę się z tej współpracy bo teraz wiem, że gdybym chciała zrealizować na własną rękę moje wszystkie pomysły wyglądałoby to słabo :)
paula, 29.08.2018, 16:27
ja właśnie projektuje mieszkanie 40m2 z www.homsy.pl i moim zdaniem mają bardzo dobre ceny w stosunku do jakosci zwlaszcza, ze pracuje z ARCHITEKTEM a nie projektantem, to jest roznica jednak. ja place 95 zl/m2 a robią do projektu świetne wizualizacje wiec to sie bardzo oplaca. Wolę zapłacić raz 95/m niz potem placic za błędy
Marlena zamieniecka, 24.03.2019, 11:58