Wykończenia wnętrz – na co warto wydać więcej pieniędzy, a na czym można zaoszczędzić w mieszkaniu. Przykładowe ceny

Planujesz remont mieszkania albo właśnie kupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim. Teraz czas na wykończenie wnętrz. Możesz zrobić to w wersji tańszej lub droższej. Czasem jednak warto zainwestować więcej, żeby potem dłużej cieszyć się efektem.
  • Wykończenie mieszkania

    Wykończenie mieszkania to dla nas nie tylko sporo pracy, ale też konkretne wydatki, dlatego muszą być przemyślane.

    MonumentFund

Na wykończenie wnętrz czasem wydajemy połowę tego, co zapłaciliśmy, kupując mieszkanie lub dom. Na niektórych wydatkach poniesionych na prace wykończeniowe można jednak zaoszczędzić. I nie chodzi tutaj o to, aby wybierać niższą jakość materiałów. Przedstawiamy pomysły, jak zaoszczędzić z głową i podajemy przykładowe ceny.

Drzwi wejściowe do mieszkania

Drzwi wejściowe można kupić za 5 tysięcy złotych, ale dostępne są też modele za 500 złotych. Nie musisz wydawać pierwszej kwoty, ale na pewno nie decyduj się na zakup w tym dolnym pułapie cenowym. Jaka jakość, taka cena – w tym przypadku ta zasada pewnie się sprawdzi. Płyta, z której są wykonane drzwi, może być niskiej jakości. To wiąże się z niską ich wytrzymałością oraz słabymi parametrami antywłamaniowymi. Po kilku tygodniach czy miesiącach może być już widać uszkodzenia. Montaż drzwi również można pozostawiać wiele do życzenia, to sprawi, że będą one nieszczelne. Wtedy będąc w domu, będziesz słyszeć niemal każdy odgłos z klatki schodowej. 

Dowiedz sięIle kosztuje remont mieszkania 

Na tablicach ogłoszeń na klatkach schodowych pojawiają się reklamy firm, które proponują zakup i montaż drzwi wejściowych np. za 700 złotych łącznie. Cena wydaje się atrakcyjna, lecz trzeba uważać. Te firmy często nie mają stałej siedziby firmy, a po jakimś czasie telefonu nikt z firmy nie odbiera, kontakt się urywa, więc w razie ewentualnych usterek, klient nie ma do kogo zwrócić się w sprawie reklamacji.

Podłogi w mieszkaniu

Na materiałach podłogowych nie warto oszczędzać. Mają bowiem wystarczyć nie na rok, a na lata. Decydując się na zakup paneli laminowanych (są najpopularniejsze), należy zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności. Nie trzeba natomiast wybierać do mieszkania paneli o bardzo wysokiej odporności na ścieranie (np. AC5), ponieważ te posiadają inne przeznaczenie. Przeważnie stosuje się je do intensywnie użytkowanych budynków użyteczności publicznej. Do domu wystarczą panele o symbolu AC3. Njatańsze kosztują ok. 23 złote za metr kwadratowy. Panele AC1 – chociaż bardzo rzadko – bywają jeszcze w sprzedaży, ale odradzamy ich montaż w mieszkaniu (nadają się jedynie do pomieszczeń o bardzo niskim natężeniu ruchu i mają zastosowanie najwyżej w sypialni, po której chodzi się boso).

Zobacz poradnik: Panele podłogowe dostępne na rynku – rodzaje i kategorie 

Jeśli nie chcemy paneli, możemy zainwestować w droższe rozwiązanie (m.in. podłogi drewniane) albo tańsze, np. wykładziny podłogowe. Producenci oferują dwa rodzaje takich wykładzin: do użytku domowego oraz do użytku publicznego. Ceny podłóg z PVC zaczynają się od 23 złotych za metr kwadratowy (przykładowa szerokość: 4 metry). Za jeszcze mniejszą kwotę, bo za ok. 20 złotych za mkw., można nabyć wykładzinę dywanową.

Dla porównania: podłoga drewniana np. dębowa to zazwyczaj wydatek rzędu minimum 80 złotych za mkw. Równie dobrze można na podłogę położyć płytki imitujące drewno. Cena za 1 m kw. kształtuje się na poziomie 40 złotych, a to i tak jedna z najniższych cen.

Płytki podłogowe i ścienne to najczęściej wybierany materiał wykończeniowy do kuchni oraz łazienek. Można kupić płytki już w cenie około 32 złotych za metr kwadratowy. Na tym materiale jednak nie warto oszczędzać. Ma wystarczyć na lata. Te najtańsze mogą pękać pod wpływem ciężaru, ich powierzchnia może się ścierać, odbarwiać pod wpływem cieczy. Nawet sama jakość wykonania może budzić wątpliwości. Ceny płytek, tych dobrej jakości, solidnych, trwałych, zaczynają się przeważnie od około 50 zł za metr kwadratowy. Niektóre z tych materiałów gwarantują oryginalne efekty dekoracyjne, np. imitują drewno lub beton. 


Płytki kamienne imitujące kamień
Modne płytki podłogowe imitują kamień. Widoczny na zdjęciu gres z wyrazistym rysunkiem i i smugami w odcieniach szarości można kupić za ok. 82 zł/mkw.Fot. Ceramstic

Sufity i ściany

Farba jest najpopularniejszym oraz najtańszym rozwiązaniem (chociaż i tak powierzchnię ściany lub sufitu należy pomalować dwukrotnie, co trzeba uwzględnić przy kosztorysie). Trzeba jednak zwracać uwagę na to, do jakich pomieszczeń ma zastosowanie. Ta, która zalecana jest do salonu czy przedpokoju, nie sprawdzi się w kuchni czy łazience, w których panuje większa wilgotność i jest podwyższona temperatura.

ZobaczKalkulator kosztów remontu – jak z niego korzystać 

Biała farba jest uniwersalna i pasuje niemal do każdego pomieszczenia. Tyle, że nie sprawdzi się w domach, gdzie są małe dzieci. Za najtańsze białe farby do użytku wewnętrznego trzeba dać około 32 złotych za 10-litrowe opakowanie. Są jednak farby do pomieszczeń, kosztujące prawie 300 złotych. Kto decyduje się na kolor na ścianach, zapłaci z reguły 50 złotych lub więcej. Kto decyduje się na zakup farby, a chce, aby ona wystarczyła mu na długo, niech wybierze farby zmywalne, z których łatwo usunąć plamy i inne zabrudzenia – powierzchnia jest odporna na szorowanie. Tutaj jednak ceny niekiedy przewyższają 60 złotych za 1 litr.

Komu z kolei zamarzy się oryginalny kolor farby na ścianach, ma szansę dostać produkt na zamówienie. Wybrane sklepy oferują usługę mieszania farb. Efekt będzie niepowtarzalny (choć cena za litr farby będzie wyższa od kolorów dostępnych na sklepowych półkach), jest jednak minus: tej farby nie może zabraknąć. Jeżeli dojdzie do zalania mieszkania i ściana na tym ucierpi, trzeba będzie naprawić szkodę. To natomiast będzie wiązało się z dodatkowym kosztem zamówienia ponownej usługi wykonania farby na zamówienie.

Tapety są z reguły droższe od farb i wymagają większego nakładu czasu i pracy, aby je położyć. Dodatkowo nie każda tapeta znajdzie zastosowanie do każdego wnętrza: w kuchni oraz łazience sprawdzi się jedynie tapeta do zadań specjalnych, a więc należy zdecydować się na wybór tapet odpornych na wyższą temperaturę i wilgotność powietrza.

Obejrzyj wideoJak odświeżyć starą kuchnię za jedyne 1500 złotych 

Ceny zwykłych tapet (np. do pokoju) zaczynają się od 18 złotych za 10-metrową rolkę, tymczasem za najdroższe trzeba dać 10 razy tyle. Opłaca się być praktycznym: chcąc przedłużyć życie tapety, warto skusić się na tapety zmywalne (m.in. winylowe). Ich najniższe ceny to 40 złotych za 10 metrów w rolce. Można ponadto nabyć tapety do malowania i po jakimś czasie w mig odmienić wnętrze, po prostu malując je farbami. Ceny tapet do malowania zaczynają się od 27 złotych za rolkę o długości 10 metrów. Istnieją też farby do malowania płytek ściennych i podłogowych. 1-kilogramowe opakowanie takiej farby kosztuje około 100 złotych. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Nic ciekawego w tym artykule nie ma.
Jozek, 04.12.2018, 12:03