Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian

Grzyby i pleśnie na ścianach to nie tylko problem związany z estetyką wnętrz, w których przebywamy, ale przede wszystkim zagrożenie dla naszego zdrowia. Radzimy, co zrobić, by pozbyć się wykwitów ze ścian.
  • Grzyb, który się rozwinął na ścianie za szafą w słabo wietrzonym pokoju

    Grzyb, który się rozwinął na ścianie za szafą w słabo wietrzonym pokoju i miejscu, które było zacienione.

    ewk

Walkę z grzybami pleśniowymi, które pojawiły się w naszym domu lub mieszkaniu, możemy podzielić na kilka etapów:

  • określenie przyczyn nadmiernej wilgoci (np.: zalanie, podsiąkanie kapilarne, zła wentylacja),
  • likwidacja przyczyny nadmiernej wilgoci,
  • osuszanie miejsca porażonego grzybem, 
  • likwidacja grzybni, 
  • zabezpieczenie ściany przed ponownym pojawieniem się grzyba.

Czytaj również: Pleśń i grzyby w domach – zagrożenia i przyczyny pojawienia się

Określenie przyczyny powstania grzyba na ścianie

Pierwszym krokiem w walce z grzybem na ścianie, czy suficie jest zdiagnozowanie przyczyny jego powstawania. Najczęściej przyczyny są łatwe do określenia, to m.in.: zalanie powodziowe, zalanie na skutek awarii instalacji czy usterek budowlanych (np. uszkodzone poszycie dachu, dziurawa rynna czy nieszczelny brodzik). Jeśli zlekceważymy istniejące w naszym domu usterki, to jest niemal pewne, że grzyb lub pleśń znów u nas zagoszczą. 

Jednak bywają też przypadki, że mamy wilgoć (co za tym idzie pleśń na ścianach), mimo że nie nastąpiły żadne z wcześniej wymienionych przypadków. Wówczas możemy mieć do czynienia z wilgocią kapilarną (podsiąkanie wilgoci od ziemi) lub wilgocią kondensacyjną, będąca skutkiem złej wentylacji pomieszczeń. Powodem pojawienia się zagrzybienia są również mostki termiczne, które powstają w narożach pomieszczeń przy ścianach szczytowych domu. Tam również jest podwyższona wilgotność, a wymiana powietrza jest zaburzona. W miejscach tych często dochodzi do niebezpiecznego z puntu widzenia fizyki budowli zjawiska przemarzania.

Dowiedz się: Jak uniknąć przemarzania ścian w domu

Likwidacja przyczyny zawilgocenia

W przypadku zalania na skutek awarii instalacji czy sieci (wodno-kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania) usunięcie przyczyn jest dość łatwe i w miarę szybkie. Podobnie jest z usunięciem przyczyn wilgoci kondensacyjnej. Doświadczenie podpowiada, że gorzej bywa, jeśli mamy do czynienia z zalaniem powodziowym lub spowodowanym usterkami budowlanymi. Ale dla naszego własnego dobra i dobra naszego mienia, powinniśmy „stanąć na głowie", żeby jak najszybciej samemu usunąć przyczyny lub zmusić innych do ich usunięcia.

Polecamy poradnik: Jak walczyć z wilgocią i grzybem w domu

Osuszanie powietrza w pomieszczeniach

Po usunięciu przyczyn wilgoci musimy obniżyć poziom wilgoci w domu lub mieszkaniu. Poza zapewnieniem dobrej wentylacji (np. poprzez częste wietrzenie), dobrze jest też zastosować w tym okresie pochłaniacze lub osuszacze powietrza, które pomogą w szybszym pozbyciu się wilgoci.Najzdrowsze powietrze w domu powinno mieć od 40 do 60% wilgotności. Nigdy więcej. Wilgoć się czuje, wilgoć nie znika sama, osadza się na ścianach, szybach, wnika w szczeliny i nie tak łatwo się jej pozbyć. Na przykład wilgoć z suszącego się prania nie znika w przestrzeni, ale wchłaniana jest przez cząsteczki powietrza. Podwyższenie temperatury w pomieszczeniu nie jest rozwiązaniem, bo wilgoć skropli się i będzie powoli parować. W takich sytuacjach niezastąpiony jest osuszacz powietrza.Fot. De'Longhi

Likwidacja grzybni

W tym etapie prac należy jak najdokładniej mechanicznie oczyścić podłoże porażone grzybem. Jeśli zmiany występują tylko na powierzchni tynku, usuwamy je delikatnie szczotką o sztywnym włosiu, na sucho lub mokro. Przy usuwaniu na mokro możemy używać samej wody lub dodać do niej detergentów. Zależy to od tego, jakich preparatów grzybobójczych użyjemy później do zaimpregnowania podłoża (należy sprawdzić instrukcję użycia).

Zobacz: Jak walczyć z grzybem na elewacji domu

W przypadku, kiedy grzybnia wniknęła głębiej w strukturę tynku, trzeba skuć tynk w miejscach jej występowania i w odległości metra od tego miejsca. Tak odsłonięte podłoże czyścimy szczotką i przemywamy czystą wodą. Osuszone powierzchnie dwu- lub trzykrotnie pokrywamy preparatem grzybobójczym. Po wyschnięciu możemy położyć nowy tynk i pomalować powierzchnię.

Należy pamiętać, że środki grzybobójcze są szkodliwe dla zdrowia i trzeba zabezpieczyć się podczas ich stosowania. Odgrzybianie najlepiej wykonywać w odzieży ochronnej, w rękawicach i okularach. Po zakończeniu prac pomieszczenie trzeba bezwzględnie dobrze przewietrzyć. Przy wyborze preparatu trzeba zwrócić uwagę na zalecenia producenta, ponieważ część środków chemicznych można stosować wyłącznie na zewnątrz.

Osoby, które nie chcą lub nie mogą z różnych względów zastosować komercyjnych środków grzybobójczych, mogą spróbować tzw. „domowych sposobów": czyszczenie ścian wodą z dodatkiem boraksu, wybielacza, octu lub soli.

– Do pomalowania ściany, na której wcześniej pojawiły się grzyb i/lub pleśń, powinniśmy użyć specjalnej farby z substancją grzybobójczą, która uniemożliwi rozwój pleśni. Może to być również farba ograniczająca wchłanianie wilgoci, taka jaką stosuje się do malowania ścian w kuchni, czy łazience – radzi Jacek Grabarczyk, ekspert z marketu budowlanego StukPuk.pl.  

Zabezpieczenie przed ponownym wystąpieniem grzyba

Jeśli tylko jest to możliwe należy zapewnić w pomieszczeniach jak największą ilość światła. Dla grzybów pleśniowych, tak jak dla większości grzybów bezpośrednie światło słoneczne jest szkodliwe.

Należy dbać o odpowiednią wymianę powietrza w mieszkaniu (domu), pamiętając o tym, że sprawna wentylacja jest też wrogiem grzybów.

To warto wiedzieć: Czym grozi zatkana kratka wentylacyjna? Skutkiem może być nie tylko wilgoć 

Możemy również zastosować, na co dzień, pochłaniacze wilgoci. Mogą być dobrym zabezpieczeniem przed nadmiernym gromadzeniem się wilgoci, szczególnie w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, takich jak: łazienka, kuchnia, piwnica, domki letniskowe, poddasze, garaże, itp. Ale doraźnie można je stosować również w pokojach. Unikniemy w ten sposób parowania okien, „pocenia się" ścian i przykrych zapachów stęchlizny.

Autor: ewk
57komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (57)

nie powinien byc to poradnik jak usuwac, tylko jak podac do sadu developera za wykonanie fuszerki budowlanej, gdzie w 2 letnim bloku ludzie maja grzyba na scianach
chrupol, 18.11.2011, 09:27
mieszkam w kamienicy sprzed wojny, trudno mieć w takiej sytuacji pretensje do dewelopera :-) a zdesperowanym mogę polecić preparat grzybobójczy vidaronu. Rzućcie ten domestos, to nic nie daje! :-)
molly, 21.02.2015, 14:18
Na grzyba najbardziej sprawdzoną metodą jest zapobieżenie występowania mostków termicznych a tym samym źródeł kondensacji wilgoci .
jest super docieplenie ścian od środka za pomocą masy aerogelowej o grubości powłoki jedynie 1 mm
więcej jest napisane na : www.izolacje-docieplenia.pl
gosc55, 17.11.2015, 14:20
Polecam skorzystać z oferty firmy która zajmuje się tym profesjonalnie, samemu można zrobić tylko więcej szkody:
https://tomabud.waw.pl/osuszanie/
Polecam serdecznie, 07.02.2021, 10:50
u mnie w mieszkaniu też był grzyb na ścianie w łazience; uzyłem preparatu anty-grzyb oczywiscie po skuciu zarażonego tynku i pomogło; od roku jest spokój
Krzysiek z B., 18.11.2011, 14:23
To Ci się udało, ja kilka lat męczyłam się z grzybem na ścianach, spryskiwałam różnymi preparatami, niby był spokój, ale później moja córeczka dostała alergii i lekarz stwierdził, że to od przebywania w zagrzybionym pomieszczeniu. Okazało się, że usunęliśmy grzyba tylko wizualnie, a w środku nadal był i wypuszczał zarodniki. Konieczne było skorzystanie z usług firm specjalistycznych. Teraz jest już OK! Dlatego wszystkim borykającym się z takim problemem polecam skorzystanie z firm odgrzybiających pomieszczenia!! To pewna i 100% skuteczna metoda walki!
Monika, 14.09.2012, 12:38
najlepszy jest domestos!!!!!śmierdzi ale działa!
pati, 30.12.2012, 14:55
jak stosować ten domestos? na tego grzyba na ścianie smarować?
Szczółko Katarzyna, 18.01.2013, 17:49
Domestos wcale nie dziala. Po jakims czasie grzyb znow wychodzi
ania, 01.02.2013, 21:26
gdzie znalazla pani taka firme?i ile kosztowala pania ta usluga ?
asia, 30.12.2012, 20:14
odkryłam pleśn w swoim domu dziś jak zdjelam szafkę ale czułam ją juz conajmniej poł roku odsunełam wszystkie meble wietrze suszę dosuszam farelką jutro spróbuję domestos dziękuję za wszystkie rady jak znajdę złoty środek dla gospodyn domowych to się podziele
jolka, 07.01.2013, 15:52
domestos działa na krótko, a poza tym śmierdzi. Później grzyb znowu wychodzi... coś okropnego. 2 lata temu docieplili nam blok i od tego czasu mamy problem z grzybem. Pani zarządzająca budynkiem (która mam wrażenie bardziej troszczy się o interes firmy docieplającej niż nasz) stwierdziła, że domestos to najlepszy sposób, ale chyba nie miała racji. Mamy 1,5-roczne dziecko, które ciągle choruje i nie wiem czy najlepszym sposobem nie bedzie wyprowadzić się. Nawet ciągłe wietrzenie i rozszczelnianie okien nie pomaga
aneta, 19.02.2013, 09:59
Chlor jest dobry, ale: na pleśń występującą powierzchniowo, w pierwszym momencie wystąpienia.
Na dłuższą metę pozostaje zerwanie szlichty - która i tak jest uszkodzona przez wodę. W przypadku pojawienia się grzyba trzeba: od razu wyeliminować przyczynę nadmiernej wilgoci (usunięcie przecieku, usprawnienie wentylacji), zerwanie tynków (z marginesem +15cm od skrajnych punków występowania grzyba, zagruntowanie odsłoniętych cegieł budowlanymi preparatami grzybobójczymi i gruntującymi, uzupełnienie tynków (najlepiej gipsem z dodatkiem preparatu grzybobójczego), ponowne zagrunotwanie tym razem szlichty gruntem grzybobójczym i odtworzenie warstwy malarskiej. Wszystkie czynności muszą uwzględniać etap schnięcia (gruntu, gipsu, farby).
Może jednak się zdarzyć, że grzyb wróci wtedy może to oznaczać poważną rewolucję w mieszkaniu z wykorzystaniem usług profesjonalnej firmy.
Rafał, 25.02.2013, 09:34
Komentarz został usunięty.
Wiem coś na ten temat. Koniecznie trzeba się pozbyć grzyba, bo mam wielki (chyba nie muszę pisać, że negatywny) wpływ na nasze zdrowie.. Niestety domowymi sposobami mi się nie udawało, pomogła dopiero pomoc fachowców, z firmy Green Style (http://www.komarzyska.pl/ - jeśli ktoś jest z Warszawy, czy okolic, to bardzo polecam) którzy uporali się z tym niesamowicie szybko, za pomocą ozonu. Później czytałam o tym sporo i to jest bardzo polecana metoda.
Doris, 29.01.2013, 03:07
Żeby mieć święty spokój na 5 lat - najlepiej zastosować farbę Perma White.
Bez potrzeby wietrzenia i kupowania urządzeń. Usuwasz pleśń, malujesz Permą i masz spokój na 5 lat - gwarantowany przez producenta :)
Marcin, 08.02.2013, 12:00
Zapraszamy na http://www.koronaozon.pl – profesjonalne ozonatory i instalacje do ozonowania, referencje placówek naukowych i zakładów przemysłowych potwierdzające deklarowaną wydajność.
Ozonowanie pomieszczeń pozwala na skuteczne usuwanie zagrzybienia pomieszczeń i rzeczy, które uległy zagrzybieniu. W większości przypadków ludzie decydują się na całkowity remont obejmujący skuwanie tynków i wykorzystanie preparatów grzybobójczych. Ozonowanie pozwala oszczędzić na kosztach kompletnej renowacji, a w szczególności czasu spędzonego na przeprowadzeniu prac porządkowych po remoncie. Ozon jest gazem głęboko wnikającym w struktury materiału budowlanego niszcząc grzybnie rozwijające się w głębi ścian, likwiduje i oczyszcza powietrze z zarodników grzybów i pleśni. Ozonowanie to niezawodna dezynfekcja i odgrzybianie pomieszczeń, jak i oczyszczanie klimatyzacji, w której grzyby znajdują idealne warunki do swojego rozwoju.
Zapraszamy na http://www.koronaozon.pl – profesjonalne ozonatory i instalacje do ozonowania, referencje placówek naukowych i zakładów przemysłowych potwierdzające deklarowaną wydajność.
koronaozon.pl, 11.02.2013, 14:13
Rozmawiałam z fachowcem od ozonowania . Stwierdził, że najpierw trzeba wysuszyć ściany, pozbyć się pleśni środkami chemicznymi, a ozonowanie jest na końcu . I kosztuje-bagatela- 200zł za 30-metrowe mieszkanie !
LEŚNIAK, 27.02.2013, 21:46
najlepszy jest ace wybielacz do bialego prania. spryskujeśz po grzybie i 5 minut ggrźyb uśuniety .polecam w 200,proc.dziala
viola, 11.03.2013, 22:09
Od 5 m-cy moje dziecko ma non stop kaszel... niby nie jest przeziebiony, ale caly czas kaszle.zobaczylam jakis czas temu grzyba nad wszystkimi oknami!! pewnie jest on sprawca kaszlu... jak sie go skutecznie pozbyc?? dodam jeszcze, ze blok ma 8 lat a wentylacja w lazience wogole nie dziala!! Pomocy!!
Yari, 17.05.2013, 20:52
Miałam identyczny problem, ciągle chorujące dzieci i wykwity na ścianach a w dodatku w mieszkaniu które wynajmuje nie mogę robić żadnych przeróbek wentylacji. Ile to ja się naszukałam w castoramach obi czy brikomenach, aż pewnego dnia wpisałam w google złoty środek na pleśń i o dziwo znalazłam to czego szukałam. Sklep nazywa się złote środki a środek nazywa się Spox i nigdzie indziej go nie widziałam. Jest rewelacyjny, psikam w miejscach zarażonych pleśnią jak tylko zauważę że coś wychodzi, później wietrze i po problemie. Dzieci przestały chorować, a ja w końcu nie wstydze się zaprosić znajomych. Gorąco polecam.
Iwona, 10.08.2013, 00:57
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Klimek, 17.12.2013, 21:28
a na kolorowe ściany też można urzywać
witek, 25.02.2014, 09:21
ciekawe?
We Wrocławiu za 45 m2 podali mi cenę 3000zł, robią za darmo?
ciekawe, 16.12.2013, 22:56
Przede wszystki należy zmniejszyć wilgoć w powietrzu. Polecam sklep z Pochłaniaczami wilgoci. Mają również uniwersalne wkłady do wszystkich dostępnych pochłaniaczy wilgoci. www.usuwaniewilgoci.pl
EMEF, 03.09.2013, 11:34
Proponuję przyczytać http://sprzatanie.hol.es/sposob-na-plesn-i-grzyba/
Kormoran, 29.10.2013, 16:27
Usunięcie grzyba z muru - ściany to poważny problem! Po pierwsze należy zlikwidować zawilgocenie muru i to bezapelacyjnie , a potem dopiero stosować środki chemiczne. Zaś pleśń na ścianie to skutek skraplania się pary wodnej na ścianie zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniu i tzw. zimna ściana! w tej sytuacji najprostsze rozwiązanie to ograniczenie wilgotności w pomieszczeniu, a po usunięciu szpachlą farby wraz z pleśnią zagruntowanie ścian środkiem antygrzybicznym zaś do farby "emulsyjnej" podczas malowania wystarczy dodać ACE 0,5l na 10l farby. W każdym razie, u mnie to najskuteczniejszy sposób
Moher Obserwator, 14.11.2013, 11:36
W starej kamienicy( 80lat) po malowaniu farbą akrylową -dekoral , zaczęły parować szyby i tak jest już przez 5- lat,wycieranie kilka razy na dzień nie pomaga -co z tym zrobić? Centralne działa o.k- nic nie suszę na grzejnikach.
Janon, 22.11.2013, 23:06
Kochani, wszystkie metody jakie podajecie są dobre na wstępną walkę z grzybem. Zarodniki grzybów, niewidoczne niestety dla naszego oka pozostają i czekają na sprzyjające warunki. A więc, krok po kroku zgodnie z poradnikami wyeliminowałam wszystkie możliwe przyczyny pojawiania się zagrzybienia. I ciągle nie w tak dużym natężeniu jak wcześniej, ale problem powracał. W końcu dałam się namówić na zainwestowanie w usprawnienie wentylacji - "inteligentnej wentylacji". Poczytajcie na stronie klimaaa.szczecin.pl, tam naprawdę ciekawie opisują problem.
Gabi Skrzypaczek, 06.12.2013, 22:01
Aby poradzić sobie z pleśnią, parą na oknach, wilgocią na ścianach należy przede wszystkim zastanowić się dlaczego dany problem występuje określić jakiego rodzaju wilgoć niszczy nasze mieszkanie i podjąć odpowiednie kroki, bardzo często trzeba działać kompleksowo www.dombezwilgoci.pl
Klimek, 17.12.2013, 21:22
Tylko poprawna wentylacja nawiewno wywiewna zapobiega powstawaniu grzyba i plesni.Zapraszamy na nasza strone internetowa :www.mkbako-kominy.pl.Pozdrawiam MKBAKO SYSTEMY KOMINOWE
MK BAKO SYSTEMY KOMINOWE, 11.01.2014, 10:50
Tylko poprawna wentylacja nawiewno wywiewna zapobiega powstawaniu grzyba i plesni.Zapraszamy na nasza strone internetowa :www.mkbako-kominy.pl.
MK BAKO SYSTEMY KOMINOWE, 11.01.2014, 10:51
Komentarz został usunięty.
U mnie grzyb zrobił się za szafami. Używałem środków przeciwgrzybicznych i pomogło, problem zniknął, jednak potem moja córka miała problemy z alergią. Lekarz powiedział, że może to być spowodowane grzybem, że chociaż go nie widać dalej może siedzieć w ścianach. Pomogło ozonowanie, w moim przypadku korzystałem z firmy ddd usługi.
Krzysio, 25.03.2014, 11:03
Co powiecie na innowacyjny system docieplenia domu od wewnątrz za pomocą termoizolacyjnej masy na bazie aerogelu (najlepszy izolator na Świecie ) o grubości jedynie 1mm co daje tyle ile 10 cm styropianu .
Idealne docieplenie na zimne ściany stropy wieńce .Super do docieplenia pomieszczeń nad garażami i pod tarasami .Idealne pod ogrzewanie podłogowe i jako ekran za grzejnikami i kominkami .Zimą dociepla a latem chłodzi .Posiada właściwości grzybobójcze likwidując mostki termiczne . więcej na: www.izolacje-docieplenia.pl
gosc44, 10.12.2014, 16:58
Komentarz został usunięty.
w moim mieszkaniu a pokoju z zewnetrzna sciana jest grzyb okropny na calej scianie ciagle chodze do spoldzielni mieszkaniowej ktora odgrzybia zewnetrznie i pomimo dodatkowej wentylacja grzyb ciagle wychodzi meble sa odsuniete od sciany pol metra pomimo tego sa cale zielone nie mam juz sily jestem bezradna bo nikt z administratorow nie zdaje sobie sprawy z tego jak to wplywa na zdrowie moje poniewaz jestem chora na astme ale w szczegolnosci mojego dziecka ktore ciagle ma problemy z krtania i drogie leki i inhalacje nie przynosza zadnej poprawy co w takiej sytuacji powinnam zrobic bo nie wiem jak mam pozytywnie zalatwic ta sprawe
ma, 18.01.2015, 10:31
Grzyb na ścianie to dość powszechny problem w przypadku słabo wentylowanych pomieszczeń i nie tylko - bo przyczyn powstawania wilgoci i jej następstw może być mnóstwo! Na szczęście nie jest trudno się go pozbyć. Wystarczy zastosować odpowiedni środek, na przykład ALGIZID z firmy KABE, który nie tylko pomoże zniwelować problem, ale będzie również działał zapobiegawczo. Po użyciu, ścian nie trzeba malować. Środek ten jest bezpieczny dla naszego zdrowia, można go więc stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.
Farby Kabe, 25.02.2015, 12:22
miałam problem z odpornością dwójki dzieci ale okazało się, że w mieszkaniu miałam potężną wilgoć co pogarszało stan zdrowia.
Obecnie mam już spokój ponieważ mieszkam w bardzo dobrym klimacie gdyż usprawniła wentylację montując w istniejących oknach nawiewniki okienne.
Polecam zapoznać się z możliwościami nawiewników dużo informacji na ten temat polecam www.nawiew.eu ponieważ są ważne pytania/odpowiedzi oraz informacje co można uzyskać. Osobiście korzystałam z usług firmy Dobry Dom i jestem zadowolona.
celinka , 29.03.2015, 17:48
Najlepiej usprawnić wentylacje pomieszczeń poprzez montaż nawiewników okiennych tak aby grzyb nie miał warunków do rozwoju i wy-ozonować mieszkanie. www.dombezwilgoci.pl
www.dombezwilgoci.pl, 18.05.2015, 15:19
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
wiele jest sposobów na walkę z grzybem, jednak faktycznie najskuteczniejsza to ozonowanie.
hyzyk, 13.10.2015, 12:39
Na grzyba najbardziej sprawdzoną metodą jest zapobieżenie występowania mostków termicznych a tym samym źródeł kondensacji wilgoci .
jest super docieplenie ścian od środka za pomocą masy aerogelowej o grubości powłoki jedynie 1 mm
więcej jest napisane na : www.izolacje-docieplenia.pl
gosc552, 17.11.2015, 14:21
Nie zgadzam się ,że ozonowanie działa na grzyby , miałam ozonowanie domu pozostaje świeży zapach ,a grzyb pozostają .
Bernadeta Czartowska , 07.11.2019, 08:37
Jest coś lepszego likwiduje przyczynę grzyba i pleśni a mianowicie termoizolacyjna masa serogelowa co eliminuje mostki termiczne a tym samym źródła kondensacji wody i powstawania grzyba i pleśni więcej o tym środku na: www.izolacje-docieplenia.pl
Jacek Okoniewski, 22.02.2016, 16:54
Komentarz został usunięty.
wiele jest sposobów na walkę z grzybem, jednak faktycznie najskuteczniejsza to ozonowanie.
Brycki, 11.07.2016, 09:11