Urządzenie wielofunkcyjne dla majsterkowicza

Wiertarka, wycinarka, szlifierka. Elektronarzędzie o nazwie BWS 12 to hybryda, którą dzięki zastosowaniu systemu wymiennych głowic możemy wykonywać różnorodne zadania. Urządzenie może zastąpić trzy inne narzędzia.
  • AEG BWS 12

    Urządzenie łączy w sobie funkcje kilku elektronarzędzi.

    AEG

Silnik i elementy sterowania elektronarzędziem ukryto w części napędowej. Są to: włącznik główny, przełącznik kierunku oraz akumulator. W głowicach podłączonych do wrzeciona silnika jego ruch obrotowy jest zamieniany na udar, oscylację osiową lub wykorzystywany do wiercenia i wkręcania. Dzięki temu energia wytwarzana przez silnik jest wykorzystywana na cztery różne sposoby.

Urządzenie wielofunkcyjne i 4 różne głowice

BWS 12C-RAD – to głowica kątowa z szybkomocującym uchwytem wiertarskim. Posiada automatyczną blokadę wrzeciona, a zakres otwarcia uchwytu to 1-10 mm. W przypadku tej głowicy prędkość obrotowa wrzeciona osiąga maksymalną wartość 550 obr./min. Wkrętarka dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 12 Nm. Głowicą tą wywiercimy otwór (w stali do 10 mm, w drewnie do 18 mm), i zamocujemy wkręt (o średnicy do 4 mm).

Przeczytaj również: Wybieramy szlifierkę kątową do domowego warsztatu 

Drugie z akcesoriów to BWS 12C-IH – kątowa głowica udarowa z automatycznym uchwytem 6-kątnym 1/4". Montaż osprzętu w jej gnieździe odbywa się bez narzędzi. Prędkość obrotowa wrzeciona osiąga maksymalną wartość 2000 obr./min. Mechanizm udarowy wytwarza do 3100 udarów/min. Moment obrotowy wynosi 62 Nm momentu obrotowego. Możemy więc montować wkręty o dużej średnicy i realizować połączenia wymagające dużej siły wiercenia.

BWS 12C-HH to głowica młotkowa, wytwarzająca tylko udary (do 3600 uderzeń na minutę). Zastosowano tu specjalną nasadkę, pozwalającą wbijać gwoździe. Ich maksymalna wielkość to 3,1 x 80 mm.

Ostatnie z akcesoriów to głowica tnąco-szlifująca BWS 12C-MT. Obroty silnika zamienia na osiowy ruch oscylacyjny o częstotliwości 20 000 1/min. Na wrzecionie głowicy można zamocować kilka rodzajów tarcz do cięcia drewna i metalu oraz trójkątną stopę szlifującą.

W każdej konfiguracji prędkość obrotowa silnika jest płynnie sterowana. Używając głowic z uchwytami obrotowymi, możemy zmienić kierunek wirowania wrzeciona. Urządzenie AEG posiada też elektryczny hamulec wybiegowy. Każda głowica może być obrócona wokół osi urządzenia i zablokowana w 4 różnych pozycjach. Elektronarzędzie wyposażone jest w akumulator litowo-jonowy o napięciu 12 V i pojemności 1,5 Ah. 

Autor: Jacek Szydłowski
0komentarzy