Szlifierka kątowa w domowym warsztacie. Jaki model wybrać

Poza wiertarkami i wkrętarkami, szlifierki kątowe należą do jednych z najpopularniejszych elektronarzędzi. Równie często wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów, jak i majsterkowiczów.
 • Praca szlifierką kątową

  Modele szlifierek, w których tarcza szlifierska schowana jest pod metalową osłoną zamocowaną do kołnierza głowicy. chronią użytkownika przed iskrami.

  Black & Decker

Cechą charakterystyczną szlifierek kątowych jest możliwość wykorzystywania ich nie tylko do szlifowania, polerowania i szczotkowania ale też do cięcia metalu i innych twardych materiałów.
Można spotkać się z różnym nazewnictwem szlifierek kątowych, zależnie od regionu i grup zawodowych: diax (diaks), fleks (flex), gumówka.

Czym kierować się przy wyborze szlifierki kątowej?

Wybierając szlifierkę kątową do domowego warsztatu powinniśmy wziąć pod uwagę zakres prac, które będziemy wykonywać.
Do podstawowych, okazyjnie wykonywanych i niezbyt skomplikowanych prac (usuwanie rdzy, przycinanie płytek ceramicznych oraz drobnych elementów wykonanych z metalu czy drewna) najlepiej wybrać niewielkie urządzenie o wymiennej tarczy 115 mm oraz mocy w granicach 400–900 W.
Dla osób planujących intensywniejsze wykorzystywanie szlifierki kątowej do cięższych prac warsztatowych i budowlanych lepszym rozwiązaniem będą urządzenia o średnicy tarczy 125 mm. Moc takich urządzeń waha się w granicach od 600–1200 W.

Przeczytaj również: Jakie młotki warto mieć w domowym warsztacie

Majsterkowicz, który planuje cięższe prace budowlane i warsztatowe, powinien rozejrzeć się za dużymi szlifierkami kątowymi przeznaczonymi do zastosowań profesjonalnych. Urządzenia takie są wyposażone w tarczę o średnicy 180 lub 230 mm ich moc często przekracza 2000 W i w zależności od modelu może dochodzić do 2600 W. Przy pomocy dużej szlifierki kątowej można ciąć zbrojenie lub metalowe elementy konstrukcyjne, można też używać jej przy pracach brukarskich (cięcie kostek) a także przy szlifowaniu dużych powierzchni betonu lub metalu.

Zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas użytkowania szlifierek kątowych

Jednym z podstawowych warunków wpływającym na jakość i bezpieczeństwo obróbki przy pomocy szlifierki kątowej, to właściwy dobór osprzętu jakimi są tarcze, wśród których mamy do wyboru:

 • tarcze przeznaczone do cięcia metali, betonu, materiałów ceramicznych,
 • tarcze do szlifowania,
 • tarcze polerskie,
 • tarcze łańcuchowe do cięcia drewna,
 • szczotki druciane (z drutu karbowanego lub plecionego) do usuwania warstw lakierniczych i rdzy.

Podczas używania szlifierki kątowej należy bezwzględnie przestrzegać następujących zasad bezpieczeństwa:

 • wyłączyć urządzenie z sieci podczas montażu i demontażu tarczy,
 • kierunek obrotu zaznaczony na tarczy musi być zgodny z kierunkiem obrotu szlifierki,
 • do wykonania określonych prac (cięcie metalu, materiałów ceramicznych czy drewna, szlifowanie) montować tarczę o odpowiednim przeznaczeniu,
 • stosować osprzęt (tarcze) o rozmiarach odpowiadających wielkości urządzenia w znormalizowanych rozmiarach o średnicy zewnętrznej 115, 125, 150, 180, 230 i 300 mm,
 • przestrzegać prędkości maksymalnych oznaczonych na tarczach,
 • pod żadnym pozorem nie zdejmować obudowy ochronnej w czasie pracy,
 • w czasie pracy należy używać okularów ochronnych,
 • nie używać tarczy noszących widoczne ślady uszkodzenia lub nadmiernego zużycia,
 • zwracać uwagę aby strumień iskier (przy cięciu metalu) nie był skierowany na materiały łatwopalne (zagrożenie pożarem) oraz na przedmioty szklane, szkliwione lub lakierowane (niebezpieczeństwo zniszczenia powierzchni glazury, szyb czy przedmiotów emaliowanych nieusuwalnymi ziarnami metalu). 

Polecamy poradnik: Jaki ubiór i sprzęt BHP jest odpowiedni dla majsterkowicza 

Autor: ewk
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Zaczynałem jak wszyscy od boscha ale dałem sobie spokój z zielonymi.
Pózniej Black&Decker ale to naprawdę zabawkowe narzedzia. Mam jednego
"Wiecznego" De Walta - próbuję ją dojechać do 4 lat i nie mogę... do prac lżejszych i jako drugie narzedzię mam polskiego Trytona - raz mi się zepsuł po gwarancjii w ciągu 2 dnich wrócił kurierem z serwisu i chodzi bez zarzutu.
Polecam polski sprzęt - przynajmniej ten projektowany w Polsce i dla polskich uzytkowników którzy lubią "przycisnąć'...
majsterkowicz, 23.04.2012, 09:55
no tak tylko gdzie je mozna kupić... w marketach mają tylko wydmuszki .
Przez internet się boję bo raz sie sparzyłem.
pytam, 23.04.2012, 09:57
Polski sprawdzony sprzęt w Rzeszowie i wogóle na podkarpaciu możesz kupić
w Diaxpolu i Narzędziowni i chyba największy wybór mają sklepach Metazbytu
Polska pozatym u nich możesz wypróbować sprzęt przed zakupem - możesz testować - wiem bo sam tam kupiłem.
majsterkowicz, 23.04.2012, 10:02
Witam. ja generalnie poleciłbym tylko jedną markę jeżeli chcemy kupić i nie martwić że nawali polecam szlifierka kątowa makita kupiłem w sklepie enarzedzia24.pl za porada rzeczowego konsultanta
Karolczyk, 10.01.2013, 05:15
Komentarz został usunięty.
Wybór szlifierek jeśli chodzi o techniczne parametry jest potężny, tak naprawdę bez trudu znajdziemy coś zarówno dla profesjonalisty jak też dla amatora. Tylko że sama szlifierka to tylko i aż urządzenie. Jeszcze trzeba odpowiednie tarcze do nich mieć, a to wcale nie jest oczywista sprawa. Na eArmet można kupić bardzo dobre tarcze do gresu i ceramiki, sam z takich korzystam. Koledzy po fachu brali z marketu i mimo moich ostrzeżeń wzięli na roboty - więc możecie się domyślić, że już więcej tam nie kupowali ;) Trzeba pamiętać, żeby poza dobrą szlifierką mieć jeszcze odpowiednie tarcze. Wtedy wszystko śmiga jak należy.
Adam - instalator, 02.03.2017, 13:23
Moim zdaniem najlepiej wgl unikać marketów budowlanych i faktycznie kupować narzędzia a nie zabawki. A jak nie ma budżetu, to polecam po prostu szukac na promocji. W takich sklepach jak chociażby rg narzedzia jest ich całkiem sporo
Kajetan, 30.10.2017, 21:27