Śrubokręty: które warto mieć w domu i do czego służą. Poradnik

Bez względu na to, jak nazwiemy to narzędzie, czy śrubokręt czy wkrętak, nikt raczej nie zaprzeczy, że jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego majsterkowicza i profesjonalisty.
 • Wkrętaki: płaski, Torx i krzyżowy

  Zestaw wkrętaków (śrubokrętów) precyzyjnych: płaski, Torx i krzyżowy

  ewk
 • Wkrętak łamany z grzechotką

  Wkrętak łamany wyposażony w grzechotkę

  ewk
 • Zestawy końcówek wymiennych

  Trzy zestawy końcówek wymiennych (tzw. bitów)

  ewk

Dość dawno minęły czasy, kiedy wystarczyło mieć w domu kilka płaskich wkrętaków. Różniły się one
od siebie jedynie szerokością i grubością końcówki. Obecnie producenci śrub i wkrętów opracowali kilkanaście typów nacięć i do każdego z nich potrzebujemy odpowiedniego śrubokręta lub końcówki.

Zobacz również: Szlifierka kątowa w domowym warsztacie. Jaki model wybrać 

Klasyfikacja wkrętaków

Wśród wkrętaków wykorzystywanych przy pracach domowych możemy wyróżnić:

 • śrubokręty warsztatowe – najczęściej wykorzystywane do podstawowych prac domowych,
 • śrubokręty precyzyjne – szczególnie przydatny dla majsterkowiczów interesujących się elektroniką, lub modelarstwem, ich uchwyty wyposażone są w obrotową końcówkę umożliwiającą szybkie i precyzyjne pokręcanie,
 • śrubokręty izolowane – powinny być (zgodnie z PN-EN 60900) izolowane do 1000 V, wykorzystywane do prac związanych z instalacją elektryczną,
 • próbniki napięcia (neonówki, próbówki, testery) – przeznaczony do sprawdzania napięcia w gniazdkach i na przewodach oraz drobnych napraw instalacji elektrycznych, wyposażone są w rączki z przezroczystego tworzywa, w której zamontowane są miniaturowe neonówki,
 • śrubokręty krótkie tzw. stubby („gaźnikowce) – o długości całkowitej do 8 cm, wykorzystywane do prac regulacyjnych i montażowych w trudnodostępnych miejscach,
 • śrubokręty do pobijania – wyposażone w przelotowy trzpień, znajdują zastosowanie np. przy cięższych pracach ślusarskich.

Poza wymienionymi są też takie, które najczęściej są wykorzystywane przez profesjonalistów, takie jak wkrętaki z rękojeścią drewnianą lub typu T czy wkrętaki odgięte kątowe, dynamometryczne, udarowe lub antystatyczne.

Klasyfikacja końcówek

W domowym warsztacie najpopularniejsze stają się ostatnio wkrętaki z wymiennymi końcówkami (bitami). Jest to bardzo wygodne rozwiązanie ponieważ, zastępują one kilka a czasem nawet kilkanaście pojedynczych śrubokrętów. Wymienne końcówki można też z powodzeniem zastosować do wkrętarek akumulatorowych.

Zobacz również: Kupujemy wiertarkowkrętarkę akumulatorową 

Najczęściej używane są końcówki dostosowane do nacięć płaskich, krzyżowych, typu torx oraz imbusowych.

Przedstawione przykłady ilustrują najbardziej przydatne w domowym warsztacie końcówki wkrętaków
i oczywiście nie wyczerpują całej listy możliwych nacięć śrub. Pozostałe, takie jak: płaski chroniony,
Torx TR, Torx Plus, XZN, kwadratowy (Robertson), Torq-Set, Tri Wing czy Spanner, są albo rzadko spotykane albo też stosowane do zabezpieczania urządzeń przed otwarciem przez niepowołane do tego osoby. Najczęściej ingerencja w takim przypadku może spowodować awarię urządzenia.

Kilka porad praktycznych

Poza kształtem końcówki, przy wyborze wkrętaka powinniśmy wziąć pod uwagę również konstrukcję rączki – np. sześciokątny kołnierz pozwoli zabezpieczyć narzędzie przed staczaniem się ze stanowiska pracy. Równie przydatne mogą okazać się magnetyczne końcówki (nie pozwalają upaść odkręconemu elementowi), które ułatwiają pracę oraz oznaczenie na rękojeści typu końcówki wkrętaka. 

Zobacz również: Ubiór i sprzęt BHP dla majsterkowicza. Poradnik 

Autor: ewk
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

co jest poprawne - śrubokręt czy śrubowkręt. Logiczny jest śrubowręt bo wkręca śrubę a nie kręci bo chyba od kręcenia jest śrubokręt. Więc jak to jest?
Pawlikowski, 05.06.2012, 19:45
Warto zauważyć, że śrubokręt służy również do WYkręcania śrub. Więc nazwa śrubokręt jest chyba lepsza niż śrubowkręt-śrubowykręt
roomster, 05.06.2012, 21:02
Poprawna nazwa to śrubkowkręt!
kowalsky, 06.06.2012, 00:17
Prawidłowa nazwa, to wkrętak...
mój podpis, 06.06.2012, 07:41
abc, 09.08.2012, 12:18
Sprzęt z drugiego zdjęcia (żółty) odradzam. Jest do bani, można sobie lekko pokręcić jakąś śrubkę, ale nie dokręcić i nie odkręcić. Blokada obrotu się miele.
Stare psisko, 15.06.2012, 20:27
Najważniejszą rzecz oczywiście pominięto. ROZMIAR końcówki. Użycie Philipsa nr 1 do wkrętu z łbem pod nr 2 skończy się "objechaniem na gładko" wkrętu, wkrętaka lub obu. Przydałaby się tabelka, do jakich średnic wkrętów jakie są standardowe końcówki oraz (wbrew pozorom nieposiadana przez większość) informacja jak działa wkrętak, co zapewne zapobiegłoby "ostrzeniu" tych narzędzi w klin. Ile ja się takich narzedzi u klientów naoglądam. Oczywiście zdziwieni, że wkrętak z równolegle ściętymi ściankami działa, a "naostrzony" przez szwagra nie..
Rystek, 20.08.2012, 13:21