Pleśń w mieszkaniu – jaki wpływ ma na nasze zdrowie i jak się jej pozbyć

Pleśń w mieszkaniu jest zagrożeniem dla zdrowia i oznaką, że w domu dzieje się coś niepokojącego. Najczęściej pleśń na ścianach pojawia się jesienią i zimą, choć ukryta pod tapetami czy za szafami, może rozwijać się przez cały rok. I na pleśń są sposoby.
  • Grzyby i pleśnie na ścianach

    Grzyby i pleśnie na ścianach wytwarzają nieprzyjemny zapach w domu. Ponadto wywierają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Grzyby mogą powodować infekcje, uczulania i działać na toksycznie nasz organizm.

    ewk

Pleśń pojawia się, gdy w mieszkaniu panuje zbyt duża wilgotność. Sprzyja jej zawilgocenie ścian i elementów konstrukcyjnych, a także brak lub niedostateczna wentylacja pomieszczeń. To właśnie tłumaczy, dlaczego pleśń szczególnie szybko rozwija się jesienią i zimą. To wtedy – chroniąc się przed mrozem, zbyt rzadko wietrzymy mieszkania, a wyższa temperatura powietrza w domu, niż na zewnątrz, sprzyja gromadzeniu się wilgoci, a nawet skraplaniu wody.

Dowiedz się: Czy warto ocieplić mieszkanie od wewnątrz

Pleśń a zdrowie lokatorów

Warto zauważyć, że pleśń nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Nie dość, że wytwarza nieprzyjemny zapach i klimat w domu, to podrażnia nasze górne drogi oddechowe, utrudnia życie alergikom i ma działanie stymulujące powstawanie nowotworów.

Pleśnie "unoszą się" w powietrzu i to powietrze szkodzi zdrowiu mieszkańców. Grzyby i pleśnie oddziałują negatywnie na układ oddechowy, nerwowy, a także na skórę. Ogólne zmęczenie, bóle żołądka i głowy, katar albo zapalenie zatok, drętwienie rąk i nóg, problemy z utrzymaniem równowagi, podrażnienie oczu, wysypka na skórze czy grzybica paznokci to niektóre z wielu skutków obecności grzyba i pleśni w naszych czterech ścianach. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że pleśń może przyczynić się nawet do niewydolności nerek, do spadku płodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. 

Zbyt duża wilgoć w domu oznacza pleśń

Niestety, samo usunięcie ("zdarcie") pleśni po jej odkryciu w mieszkaniu nie wystarczy. Tak zwalczany grzyb wkrótce powróci. By się go pozbyć na dobre, trzeba zacząć od ustalenia, dlaczego zagrzybienie pojawiło się w lokalu. Jeśli winna jest wilgoć, która nie jest wynikiem zbyt słabej izolacji termicznej ścian, trzeba ją zwalczyć. W tym celu należy częściej wietrzyć pomieszczenia, sprawdzić też warto wydolność wentylacji w mieszkaniu. Jeśli jest niewystarczająca – a skoro pojawiła się pleśń, to tak zapewne jest – trzeba ją wzmocnić na przykład poprzez zainstalowanie mechanicznych wentylatorków w wywietrznikach. Te będą wymuszały cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Cyrkulacji w mieszkaniu będzie jednak możliwa, jeżeli dodatkowo zapewnimy ciągły dopływ świeżego powietrza.

Wywietrzniki w oknach pomogą

Aby do pomieszczeń mogło dochodzić świeże powietrze, to w zbyt szczelnych oknach można zainstalować nawiewniki lub zdecydować się na okna z mikrowentylacją.

W szczególnie zawilgoconych pomieszczeniach można postawić niewielkie pochłaniacze wilgoci, które mają wymienne wkłady. Ich koszt to kilkanaście, kilkadziesiąt złotych, a ich żywotność jest naprawdę długa.

PolecamyOsuszacze powietrza do walki z wilgocią w mieszkaniu 

Gdy grzyb "wrośnie" w ścianę, to niestety trudno się go pozbyć. Wykwit trzeba zedrzeć i usunąć wraz z tynkiem – w promieniu większym niż tylko miejsce porażone grzybem. Taką powierzchnię trzeba następnie pomalować preparatem grzybobójczym. Zwykle są to dość agresywne środki, często z zawartością chloru. Cały zabieg trzeba więc wykonywać w rękawicach ochronnych i najlepiej w maseczce. Trzeba też później porządnie wywietrzyć mieszkanie. Następnie należy uzupełnić tynk i po jego wyschnięciu pomalować ścianę.

Specjalna farba na ścianę, na której była pleśń

Ściana, na jakiej zbierała się pleśń, nie może być pomalowana zwykłą farbą dyspersyjną. Należy do tego użyć – mimo tego, że to produkt droższy – farby z substancjami grzybobójczymi, które uniemożliwią pleśni rozwój. W ostateczności mogą być to farby z właściwościami hydrofobowymi, czyli takie, które ograniczają wchłanianie wilgoci. Stosuje się je na przykład w kuchniach i łazienkach.

Co jeszcze zrobić, aby zminimalizować zagrożenie pojawienia się pleśni i grzyba w mieszkaniu

Można ramy okien wytrzeć specjalnymi substancjami grzybobójczymi. Wszystkie zapleśniałe tkaniny: na przykład zasłony, firany, narzuty, a nawet wykładziny, warto wyprać w specjalnym, grzybobójczym szamponie, a w skrajnych przypadkach wyrzucić i zastąpić nowymi. Chodzi o to, żeby w mieszkaniu znajdowało się jak najmniej zarodków pleśni. Tam, gdzie to możliwe, trzeba ograniczać wilgotność, a można to robić na wiele sposobów – gdy gotujemy wodę na herbatę albo przygotowujemy obiad, przykrywajmy garnki, by para nie wydostawała się na zewnątrz. Powinniśmy też korzystać z okapu kuchennego.

Zobacz więcej: Jak walczyć z wilgocią i grzybem w mieszkaniu

Po praniu suszmy odzież na zewnątrz mieszkania, a nie w łazience czy na kaloryferach. Jeśli nie mamy balkonu, suszarkę z mokrym praniem ustawmy przy uchylonym oknie.

Pomóc może też odpowiednie ustawienie mebli. Szafy nie powinny stykać się ze ścianami, warto pozostawić im parę centymetrów, by przestrzeń między meblem i ścianą mogła "oddychać". W przeciwnym razie za szafą pojawić może się grzyb, który lubi miejsca zacienione, w których gromadzi się kurz.

Czujnik wilgoci się przyda

W domach szczególnie narażonych na rozwój pleśni i zawilgocenie, dobrym pomysłem wydaje się zakupienie czujnika wilgoci. Takie urządzenia kosztują kilkadziesiąt złotych, a pozwalają kontrolować poziom wilgotności i stopień zagrożenia pojawienia się pleśni w mieszkaniu. Zdaniem ekspertów przeciętna wilgotność w mieszkaniu powinien wynosić od 45 do 55 procent. Tymczasem podczas codziennych czynności może miejscowo wzrastać nawet do 80–90 procent, np. po kąpieli w łazience bez okna czy podczas gotowania posiłków.

Dowiedz sięJak dobrze wietrzyć mieszkanie zimą 

Autor: Katarzyna Piojda
22komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (22)

Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
miałam problem od około 2 lat. Okazało się, że w mieszkaniu miałam potężną wilgoć co pogarszało mój stan zdrowia.
Obecnie mam już spokój ponieważ mieszkam w bardzo dobrym klimacie gdyż usprawniła wentylację montując w istniejących oknach nawiewniki okienne.
Polecam zapoznać się z możliwościami nawiewników dużo informacji na ten temat polecam http://www.nawiew.eu ponieważ są ważne pytania/odpowiedzi oraz informacje co można uzyskać.
alinkaa, 29.03.2015, 17:02
Hi i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read
this article i thought i could also create comment due to this
brilliant post. My blog - dildok3 [Aretha]
UQ, 20.11.2020, 04:52
"Wiele potraw gotowanych jest w wodzie lub zawiera wodę, dlatego za każdym razem podczas przygotowywania potrwa wydziela się para wodna. W kuchni w której nie zastosuje się okapu w trakcie gotowania woda skrapla się na ścianach i meblach. Dzieje się tak, gdy podczas gotowania powietrze w pomieszczeniu nasyci się parą. Sprzyja to rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni – co zagraża estetyce ścian i mebli w kuchni, a przede wszystkim naszemu zdrowiu. Okapy globalo.pl skutecznie radzą sobie z tym problemem, zasysając parę wodną i wydalając jej nadmiar na zewnątrz pomieszczenia, co zapobiega powstawaniu wilgoci i rozwojowi pleśni i innych mikroorganizmów w kuchni. "
kaska1991, 06.03.2017, 21:30
Komentarz został usunięty.
W jakiej cenie można taki nabyć?
Halina , 07.03.2018, 18:24
Pleśń w domu to oznaki wilgoci. Mieszkanie trzeba dobrze wietrzyć chociaż godzinę dziennie. Dobrze jest też kupić dobry filtr powietrza taki co i pleśń niweluje.
Wanda, 06.03.2018, 16:24
Na szczęście nie mam wilgoci w domu, niestety siostra ma . Jest to tragedia. Rozgląda się za dobrym filtrem powietrza
Kora, 12.03.2018, 17:22
nasze dzieci często chorują ale nie mieliśmy żadnej pleśni na ścianie, znajoma poradziła mi sprawdzić czy to nie przez grzyby, które są w powietrzu. w internecie znalazłam test do sprawdzenia powietrza Grzybtest ale okazało się, że nie ma u nas żadnych przekroczeń, więc dzieci chorują z innego powodu.
Basia , 03.07.2018, 09:50
Komentarz został usunięty.
Co prawda to prawda, dobry oczyszczacz powietrza w mieszkaniu to rzecz konieczna. Problem w wyborze, mnóstwo marek jest na rynku .
Melli, 15.07.2018, 18:51
Nie spotkałam się z informacją czy oczyszczacz Philipiaka ma do obsługi pilota?
Milena, 20.08.2018, 12:28
Witam! Milena, filtr powietrza Air Purifier marki Philipiak to urządzenie sterowane za pomocą dołączonego do zestawu poręcznego pilota. Ma także wbudowany panel dotykowy którym moźna sterowac urządzeniem ręcznie. Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK
Marta Kowalewska, 21.08.2018, 15:21
Komentarz został usunięty.
Dobry oczyszczacz powietrza to skarb w tego typu mieszkaniu. Wystarczy poszukać takiego z dobrą jonizacją, z możliwością zniszczenia bakterii , wirusów , pleśni, grzybów. Ja taki mam zdał u nas egzamin w 100% .
Olga, 17.10.2018, 18:41
Rzeczywiście, gdy zauważymy pleśń w naszym domu, należy natychmiast interweniowa, pozostawiona może spowodować pogorszenie stanu zdrowia. Gdy posiadamy bardzo wilgotne mieszkanie proponuję osuszacze i regularne kontrole za pomocą higrometru. Zapraszam na mój blog Pleśń w mieszkaniu plesniewdomu.blogspot.com.
Elfriede Matz, 25.10.2018, 20:01
Taki stan to tylko nadaje się do remontu .Najlepiej nie dopuścić do takiego stanu. Dokładne codzienne wietrzenie mieszkania , oraz porządny oczyszczacz taki co to i grzyba zniweluje to pomysł na czyste i suche mieszkanie.
Malwa, 19.11.2018, 10:37
I am extremely impressed with your writing skills and
also with the layout on your blog. Is this a paid
theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare
to see a nice blog like this one today. dildok3 (Lenore)
Mallory, 20.11.2020, 04:20
Dobrze brzmi. Ciekawe czy jest na tyle funkcjonalny i dostosowany do powieszenia na ścianie lub np . na stole.
Martin, 30.11.2018, 07:46
Cześć wszystkim. Nazywam się Dr Kate Adams, jestem frenologiem w szpitalach uniwersyteckich Bristol NHS Foundation Trust. Nasz szpital specjalizuje się w chirurgii nerek, a my zajmujemy się również kupowaniem i przeszczepianiem nerek za pomocą odpowiedniego dawcy. Znajdujemy się w Dubaju, Turcji, USA, Malezji. Jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą lub kupnem nerek, nie wahaj się skontaktować z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej: kateadams946@hotmail.com Mój Regard Dr Kate Adams Numer telefonu: +2348146161694 drkateadamsblog.wordpress.com
Dr Kate Adams, 07.04.2019, 00:46
Welcome to Apollo Hospital, Specialist hospital that buy kidney.
Do you wish to sell your kidney in exchange of money? If yes.
Then contact today to get a reliable and good transaction for good money.
Contact via below information
email: apollohospitalkidneydep@gmail.com
WhatsApp number: +918122208392
Call +6285692408306 for appointment
Dr Nico Scott, 27.09.2019, 15:46
Jestem emerytowanym bankierem, który pracuje w sercu brzegu. Whatsapp .. +213655963474
Kontakty :: sescamps4montra@gmail.com
Na moim koncie jest dużo pieniędzy, a chęć niesienia pomocy osobom, które nie zregenerowały się w razie potrzeby, aby ukończyć projekt, mogą pomóc poważnym i uczciwym osobom, które nie spłacą pożyczki na praktykę. Oferuję kredyty krótko-, średnio- i długoterminowe w wysokości 3000 € i 45.300.000 € i więcej: Whatsapp .. +213655963474
Kontakty :: sescamps4montra@gmail.com
Jestem emerytowanym bankierem, który pracuje w sercu brzegu., 19.12.2019, 13:38
Spranda antygrzybiczna farba antypleśniowa, grzybobójcza, lateksowa z nanosrebrem
ASKA, 02.08.2019, 21:06
Grzyb w domu czy w mieszkaniu to poważny problem. Co gorsza, aby się go pozbyć nie ma drogi na skróty. Samo pryskanie jakimiś preparatami grzybobójczymi niewiele daje. Żeby faktycznie zlikwidować grzyba, najpierw trzeba zlikwidować przyczynę wilgoci. W tym celu najlepiej zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej firmie Eko Projekt - http://www.ekspertyzy-mykologiczne.pl/. To specjaliści, który ustalą przyczynę gromadzenia się wilgoci oraz zaproponują najlepszy sposób jak ją usunąć. Kolejnym krokiem powinno być wykonanie ekspertyzy mykologicznej (zrobi ją ta sama firma) i wybranie preparatu, który będzie najbardziej skuteczny na dany rodzaj grzyba. Jak widzicie, nie jest to prosta sprawa i bez pomocy specjalistów, którzy mają wiedzę i doświadczenie sie nie obejdzie.
Eliza Jarocińska, 14.08.2019, 10:50
Pleśń w mieszkaniu to prawdziwa katastrofa, która dotyczy całej rodziny! Z tego artykułu https://ocieplamyzycie.pl/budowa/wilgoc-w-domu-grzyb-w-domu-jak-sie-pozbyc/ się dowidziałam jak można zlikwidować wilgoć w mieszkaniu i na zawsze zapomnieć o tym! Polecam :)
Nowak, 28.01.2020, 12:14
Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu do kupienia w sklepie internetowym Spranda
Derty Serwis Ernest Dobosz, 02.06.2020, 20:49