Niezbędnik majsterkowicza: bez narzędzi ani rusz

Gdy trafi się w domu przypadkowa awaria albo nastanie pora na wieszanie półek, to można zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, jeżeli tylko wcześniej skompletuje się odpowiedni zestaw narzędzi ręcznych i elektronarzędzi z osprzętem.
 • Zestaw kluczy

  Zdaniem Bogdana Błahuszewskiego porządny zestaw narzędzi, który posłuży w naszym domu długie lata, możemy kupić już nawet za 150–200 zł.

  mf

Prędzej czy później, w każdym domu, trzeba wreszcie coś naprawić, poprawić, albo zmodyfikować. Lepiej więc zawczasu odpowiednio się przygotować do bitwy z cieknącą baterią lub montażu nowego karnisza, aby na placu boju nie okazało się, że jeszcze o czymś nie pomyśleliśmy.

Jeśli mamy w sobie smykałkę do majsterkowania, lista zakupów będzie zdecydowanie dłuższa, niż w przypadku osób, które i tak w kluczowym momencie wolą zdać się na usługi fachowców.

Młotek to podstawa

Listę narzędzi otwierają te oczywiste, jak np. młotek. – Wystarczy jeden, ale za to uniwersalny, o zwykłej główce i drewnianym trzonku, o długości 20–35 cm. Ważne, żeby nie był zbyt ciężki – zauważa Bogdan Błahuszewski z marketu Benmar. 

Polecamy poradnik: Rodzaje młotków, które warto mieć w domowym warsztacie

Przy okazji warto też zaopatrzyć się w podstawowy zestaw gwoździ różnej wielkości. Wystarczy kilka rozmiarów o długości od 25 do 125 mm. Jeżeli zaś będziemy musieli stary lub źle wbity gwóźdź wyciągnąć, może się okazać, że nie poradzimy sobie bez stalowych obcęgów stolarskich, które z powodzeniem wykorzystamy też do przecinania drutu.

Miarki w domowym niezbędniku

Kolejna przydatna rzecz w domu to miarka, a raczej miarki. Jedna tradycyjna, drewniana, składana – tzw. calówka, a druga kieszonkowa, zwijana, o długości np. 5 m oraz poziomnica, bez której nie poradzimy sobie w wielu domowych sytuacjach, np. wieszając karnisz lub kilka ramek na zdjęcia na jednym poziomie.

– Dostępne są też miarki laserowe wraz z poziomnicą, dzięki którym pomiar jest precyzyjny i prosty. Ich wadą jest za to wysoka cena. Taka przyjemność kosztuje nawet 300 zł – mówi przedstawiciel Benmaru.
Kiedy przyjdzie nam powiesić półkę, docenimy kątownik stolarski – dzięki niemu dokładnie wymierzymy miejsce, w którym powinniśmy nawiercić otwory w ścianie. Skoro więc jesteśmy przy wierceniu to musimy pomyśleć o wiertarce, zestawie wierteł i kołkach rozporowych.

Klucz do wszystkiego

W naszym domowym warsztacie muszą znaleźć się również klucze:

 • nastawny uniwersalny, do dokręcania śrub, który dzięki możliwości regulacji rozstawu, zastępuje nam kilka innych;
 • nastawny do rur, bez którego nie poradzimy sobie przy pracach hydraulicznych.

Majsterkowicz niewiele wskóra bez uniwersalnych szczypiec zaciskowych, które nadadzą się do różnych prac naprawczych oraz kombinerek.

Wkrętak

Podobnie jak młotek, czy kombinerki, nie da się obejść bez śrubokręta, a dokładnie wkrętaka.
– Idealnym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest zestaw złożony z rękojeści oraz wielu, różnej wielkości wymiennych końcówek – grotów krzyżakowych i płaskich oraz nasadek.

Coraz większą popularnością cieszą się wkrętarki bezprzewodowe, zasilane akumulatorem Li-ion (litowo-jonowe). Choć to sprzęt zdecydowanie ułatwiający i przyspieszający pracę, bez tradycyjnego zestawu wkrętaków się nie obejdziemy.

Niebezpieczny prąd

Nawet, jeżeli nie znamy się na elektryce, obawiamy się prądu i nie wiemy, jak się zabrać za usunięcie, nawet drobnej usterki np. urwanego kontaktu, do czasu przyjazdu fachowca, miejsce trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Potrzebna będzie do tego taśma izolacyjna, którą zabezpieczymy przewody przed przypadkowym ich zwarciem lub dotknięciem. Do prac związanych z elektrycznością nieodzowny będzie też izolowany wkrętak – próbówka, którym bez obaw o bezpieczeństwo możemy sprawdzić przewodzenie prądu w określonym miejscu.

Zestawy narzędzi do domowego warsztatu

Rozsądnym i zarazem ciekawym rozwiązaniem, na które powinni zwrócić uwagę przede wszystkim „niedzielni majsterkowicze", ale także ci, którzy nie mają wiele miejsca na przechowywanie narzędzi, są gotowe zestawy, zamknięte w praktycznej skrzynce. – Na rynku dostępne są wyposażone w podstawowe narzędzia, zawierające część z wyżej wymienionych narzędzi komplety. Zoptymalizowane, porządne zestawy, które posłużą w naszym domu długie lata, możemy kupić już nawet za 150–200 zł – mówi sprzedawca. 

Czytaj również: Kamizelki i pochwy na narzędzia dla majsterkowiczów

Akcesoria i drobiazgi ułatwiają drobne prace:

 • nożyk introligatorski niezbędny przy tapetowaniu i przydatny w pracach remontowych, np. przy usuwaniu starej warstwy silikonu zabezpieczającego brodzik czy wannę,
 • latarka kieszonkowa – banalne lecz potrzebne urządzenie, bez którego trudno sobie poradzić w wielu awaryjnych sytuacjach,
 • pędzel – płaski, stosowany np. do naprawy powłok malarskich czy przy tapetowaniu,
 • pistolet do silikonu, taśma teflonowa, klej dwuskładnikowy, metalowa szpachelka, którą usuniemy pozostałości starej farby lub nałożymy masę wypełniającą ubytki np. w tynku,
 • papiery ścierne, najlepiej różnej gradacji – grubo i cienko ziarniste.
Autor: mf
Współpraca: Bogdan Błahuszewski z działu narzędzi białostockiego marketu Benmar
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

a jak ktos ma dwie lewe rece to i narzedziami nic nie naprawi
Gość, 28.07.2011, 19:38
Jeżeli ktoś ma pojęcie o robocie to doskonale wie jakich narzędzi potrzebuje, a jak ktoś ma dwie lewe to faktycznie najlepszym sprzętem może się tylko podrapać po głowie.
majsterkowicz, 29.07.2011, 07:25
No jeśli ten artykuł był pisany przez, lub przy pomocy fachowca to winszuje wiedzy i kompetencji. Od kiedy to młotki klasyfikuje się ze względu na długość? Myślę że w tym przypadku istotna była by raczej jego waga, względnie materiał z którego wykonano obuch. Druga sprawa, probówka służy do sprawdzania obecności napięcia na elementach a nie przepływu prądu. Skoro tekst był kierowany do laików, warto było dodać iż każda z probówek ma określoną tolerancję napięcia jakie jest w stanie wychwycić.
Arkadio Moralez, 29.07.2011, 12:41
Kiedyś kupowałem zestawy: wkrętaki do wyboru do koloru, zestawy kluczy nasadowych, płaskich, różne rodzaje szczypiec i kombinerek.
Ale te, które wykorzystywałem mieściły się w małym pudełku, a jak się zepsuły to nie dało się ich zastąpić innymi i tak trzeba kupić nowe.
Teraz mam to czego potrzebuję - jak pojawia się konieczność kupienia czegoś nowego - to po prostu kupuję...
ZORRO, 31.07.2011, 11:47
markę BEAST. mają fajne zestawy kluczy (w rozsądnej cenie). Takze pojedyncze srubokrety, klucze, szczypce. Pozdrawiam
Janek, 01.08.2011, 15:55
A testował ktoś może narzędzia lub zestawy z multimarketu JULA? Mam taki sklep w Słupsku i nie wiem czy warto po coś się tam wybierać.
grzesiek, 24.09.2012, 22:06
kupiłem kiedyś tam kilka narzędzi. klucze i śrubokręty prawie ze odrazu się wyrabiały. o reszcie nie wspomnę :)
Łukasz, 27.10.2014, 12:00
Każdy mężczyzna powinien mieć zestaw podstawowych narzędzi. To, że powinien umieć się nimi posługiwać chyba nie muszę dodawać. Umiejętność wykonania drobnych napraw procentuje w rodzinnym portfelu. http://artelis.pl/artykuly/65230/Pila-reczna---niezbedna-w-wielu-pracach
matias, 07.06.2015, 15:35
Jeżeli szukacie narzedzia, to koniecznie poszukajcie w internecie. Można znaleźć znacznie, znacznie taniej, jak sie tylko dobrze poszuka. Sam kupuję np. w rg narzedzia - mają bardzo duże promocje, jak będziemy mieli szczęście, to i z 30% można zaoszczędzić
kowal, 23.10.2017, 20:10
Prawdziwy majsterkowicz to co rusz kupuje sobie narzędzia. Teraz tych bajerów do warsztatu jest multum. Sam co jakiś czas szperam w internecie (np. na el12.pl) i sobie coś zamówię,
Rocky, 22.12.2017, 09:59