Jak zrobić remont w weekend - okleiny meblowe, farby do płytek i inne błyskawiczne rozwiązania

Często zwlekamy z remontem, bo kojarzy się on nam z natłokiem prac i bałaganem, który będzie długo utrzymywał się w domu. Tymczasem mieszkanie można odnowić sprawnie, szybko i przyjemnie. Są na to sposoby. Radzimy, jak zrobić szybki remont mieszkania.
 • Remont mieszkania

  Remont mieszkania można wykonać samemu. Dzięki kilku trickom, uda się go przeprowadzić sprawniej. Wystarczy nawet weekend.

  Fotolia
 • Metamorfoza sypialni

  Taka fototapeta wprowadzi do nudnej i zimnej sypialni subtelny, delikatny i ciepły klimat.

  Fototapeta4u.pl
 • Pokrowiec na starej sofie pozwoli tanio zmienić wnętrze salonu

  Pokrowce to prosty i niedrogi sposób na nadanie starym tapicerowanym meblom nowego, atrakcyjnego wyglądu.

  Dekoria.pl
 • Naklejki na lodówki

  Jeśli biała lub szara lodówka już się nam znudziła lub nie wygląda już tak ładnie jak dawniej, oklej ją kolorową grafiką w postaci naklejki.

  www.fotoboard.com.pl

Badanie, przeprowadzone przez instytut badawczy BCMM Badania Marketingowe, pokazuje, że aż dwie trzecie Polaków maluje samodzielnie ściany w swoich mieszkaniach. Co trzeci statystyczny Kowalski sam wykonuje również te bardziej zaawansowane prace remontowe.

Szybki remont w planach

Okazuje się, że remont można zrobić w weekend. Wystarczą 2 dni, żeby pomieszczenia w naszym domu czy mieszkaniu zyskały nowy wygląd. I to bez dużych nakładów finansowych. Ważne, aby wcześniej prawidłowo wymierzyć powierzchnie pomieszczeń, które planujemy wyremontować. To dlatego, żeby nie kupować za dużo farby, klejów, tapet czy innych artykułów potrzebnych do prac remontowych, bo potem będą one jedynie zalegały w piwnicy albo je po prostu wyrzucimy. A to przecież strata pieniędzy.

Szybka metamorfoza ścian

Komu znudziła się dotychczasowa aranżacja, a nie wie, czy woli mieć na ścianach tapety, czy farby, może połączyć dwa w jedno i sprawić sobie tapety do malowania. Raz trzeba będzie się napracować, tapetując pokój, ale przy następnym remoncie uda się zaoszczędzić na czasie. To dlatego, że te specjalne tapety nadają się do malowania emulsjami czy farbami – białymi albo kolorowymi. Tego rodzaju tapety mają gładką powierzchnię albo różnorodną chropowatą strukturę. Mogą przykładowo imitować cegły lub mieć uwypuklone geometryczne wzory.

Polecamy poradnikDobrze przemyślany remont mieszkania i domu 

Jeżeli ktoś ma tapety, ale na skutek użytkowania ich w niektórych miejscach na złączach pasów pojawiły się zadarcia czy inne uszkodzenia, można je podkleić specjalnym klejem w sprayu przeznaczonym do tapet. Jest on łatwy w aplikacji, bardzo szybko spaja, a do tego szybko schnie.

Kto zamierza przemalować ściany na inny kolor, może zainwestować w farbę szybkoschnącą. Zwyczajna farba, gdy malujemy nią ściany w pokoju, schnie około dwie godziny, przy założeniu, że w pomieszczeniu nie utrzymuje się zbyt wysoki poziom wilgoci. Tzw. szybkoschnąca farba powoduje skrócenie tego czasu nawet o połowę. Są też farby, które nie wymagają nałożenia drugiej warstwy, co znacznie przyspiesza remont.

Pomysłem na szybką zmianę wyglądu ściany jest fototapeta albo naklejka w wersji maxi. Amatorz fotografii mogą wykorzystać autorskie zdjęcia (rodzinne fotografie czy inspirujące zdjęcia z podróży) do przygotowania indywidualnej ściennej dekoracji. Dobrej jakości zdjęcie należy wysłać do wykonawcy fototapet (może to być np. sklep internetowy). 


Fototapeta ze zdjęciem dziecka
Fototapeta z osobistym akcentem (zdjęcie dziecka lub rodziny) to oryginalny pomysł na szybką metamorfozę sypialni.Fot. Fototapeta4u.pl

Ciekawie wygląda na ścianie też naklejka-lustro. Faktycznie można się w niej przejrzeć. Równie dobrze można zdecydować się na fragment ściany z cegły. Wystarczy wybrać fototapetę, która idealnie imituje cegłę (dostępne są one w różnych odcieniach).

Stare płytki jak nowe

Gdy przestały nam się podobać płytki podłogowe (lub ścienne), nie musimy ich skuwać i kłaść nowych. Możemy te, które mamy, pomalować. Dostępne są specjalne farby do płytek i kafli. Ich cechą charakterystyczną jest wysoki stopień krycia (więc podłoga wygląda, jak nowa), a do tego duża odporność na zarysowania i pozostałe uszkodzenia mechaniczne. Farby i inne preparaty przeznaczone do malowania boazerii także są praktyczne. To m.in. farby kredowe lub specjalne barwione lakiery.


Malowanie płytek w łazience
Stare, brzydkie płytki łazienkowe możemy pomalować specjalną farbą do renowacji płytek ściennych lub podłogowych.Fot. V33/Ula Michalak, autorka bloga interiorsdesignblog.com 

Zobacz: Jak i czym pomalować stare kafelki. Poradnik

Drzwi i meble

Nie trzeba wymieniać starych drzwi oraz mebli drewnianych, żeby prezentowały się, jak nowe. Można kupić okleinę imitującą drewno. Jest to samoprzylepna okleina, która ma ponadto zastosowanie przy odnawianiu parapetów lub futryn. Inny pomysł: przemalowanie mebli wykonanych z naturalnego drewna. Można również pomalować meble z płyty MDF albo nawet te z okleiny, chociaż one są trudniejsze w malowaniu. Trzeba jednak wybrać odpowiednią farbę, aby z mebli nie odpadały jej płaty.

Warto wiedzieć: Jak zaplanować remont mieszkania 

Meble tapicerowane można natomiast odnowić, używając specjalnych sprayów. Farby w aerozolu pozwolą także nadać nowy wygląd staremu dywanowi. Tapicerka lub dywan mogą zyskać oryginalny wygląd, jeżeli przed pomalowaniem sprayem położymy na nie szablony, choćby własnoręcznie wykonane albo kupione jako gotowe. Dzięki nim podczas malowania otrzymamy niestandardowe wzory, ponieważ farba dotrze w miejsca, których szablon nie przykryje.

Szybkim sposobem na poprawienie wyglądu starej sofy jest zastosowanie pokrowca na meble tapicerowane. Dzięki niemu można zaaranżować wnętrze na nowo i to kosztem niższym niż w przypadku zakupu nowego mebla. Plusem pokrowca jest również to, że łatwo go zdjąć i wyprać – co jest cenne, gdy w domu panują małe dzieci. 

Duże AGD w nowej odsłonie

Lodówka zyska nowy image, jeśli zafundujemy jej naklejkę, która przykryje całą powierzchnię jej drzwi. Podobna naklejka może znaleźć się na froncie pralki (ma ona wycięcie w miejscu drzwi pralki). Dostępne są nawet specjalne naklejki na piekarnik. Są one odporne m.in. na podwyższoną temperaturę i na większą wilgotność panującą w pomieszczeniu.


Naklejki na lodówki
Naklejki są najszybszym sposobem na zmianę wyglądu lodówki.Fot. www.fotoboard.com.pl

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy