Jak zabezpieczyć balkon przed wilgocią i mrozem

Tagi:
Balkon może być miejscem relaksu, a czasem i spotkań ze znajomymi. Radzimy, jak wykończyć balkon, by przez lata cieszył nas ładnym wyglądem i dobrym stanem technicznym.
  • Balkon dobrze zabezpieczony

    Balkon dobrze zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wilgoci i zmiennych warunków pogodowych balkon będzie w idealnym stanie przez długie lata.

    ARSANIT

Balkonem możemy cieszyć się w pełni i przez wiele lat bez dodatkowych nakładów finansowych, jeżeli wykańczając go zastosujemy właściwą ochronę przed wilgocią i działaniem mrozu.

Balkon to bardzo atrakcyjna część domu i mieszkania. Aby móc w pełni z niego korzysta, musimy zadbać o kilka ważnych kwestii. Szczególnej uwagi wymagają przede wszystkim termoizolacja i właściwe wykończenie płyty balkonu.

Balkon nie lubi wilgoci i mrozów

Wszechobecna wilgoć, wdzierająca się m.in. w szczeliny, powstałe na skutek nieprawidłowego montażu materiałów czy też ich słabej jakości to główne zagrożenie dla stanu naszych balkonów. Woda i wilgoć powodują większość zniszczeń, począwszy od pojawienia się zacieków na elewacji czy pękających płytek i fug, poprzez rozwój pleśni, aż do korozji elementów konstrukcji. Takie zniszczenia to efekt tego, że woda wnikająca w balkon podlega procesowi zamarzania i odmarzania, czyli zwiększa i zmniejsza i zwiększa swoją objętość. Jeżeli woda dostanie się do szczelin konstrukcji lub okładziny pod okładzinę z płytek, spowoduje odkształcenia powierzchni, co w efekcie prowadzi do jej destrukcję. Radzimy, co zrobić, aby balkon przetrwał długie lata i nie poddał się oddziaływaniom czynników zewnętrznych.

Balkon dobrze ocieplony

Właściwie wykonane ocieplenie tej części domu ma tutaj niebagatelne znaczenie. Pozwoli uniknąć powstawania szczelin i mostków termicznych, takich jak np. mostek liniowy, który może pojawić się wzdłuż płyty balkonowej, w miejscu jej połączenia ze ścianą.

 


Nieocieplona płyta balkonowa
Liniowy mostek termiczny w miejscu połączenia płyty balkonowej ze ścianą zewnętrzną. Oznaczenia: 1. ściana zewnętrzna, 2. płyta balkonowa, 3. izolacja cieplna.Fot. ARSANIT

 

– Aby konstrukcja balkonu była solidna, rekomenduje się podwójne ocieplenie, dzięki któremu zachowana zostanie ciągłość izolacyjna fasady – mówi Radosław Marciniec z firmy ARSANIT.

Jeżeli decydujemy się na ocieplenie domu styropianem, to warto zdecydować się na styropian o frezowanych krawędziach. Rozwiązanie to umożliwia kładzenie płyt styropianu na zakładkę. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko przedostania się wilgoci pod izolację oraz powstania mostka termicznego w miejscu łączenia płyt.

 


Balkon bez mostków termicznych
Tak dobrze „opakowany" balkon zniesie drastyczne zmiany temperatur, których różnica może wynosić nawet 100 stopni Celsjusza. Pozostaje jedynie kwestia dobrania odpowiedniej okładziny. Oznaczenia: 1. ściana zewnętrzna, 2. płyta balkonowa, 3. izolacja cieplna, 4. izolacja termiczna płyty balkonowej. Fot. ARSANIT 

Płytki odpowiednie na balkon

Na okładziną płyty balkonowej zazwyczaj wybieramy płytki ceramiczne lub gres. Jednak płytka płytce nierówna. Przy ich wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na takie właściwości, jak: niski stopień nasiąkliwości (E< 0,5 proc.) czy wysoka odporność na ścieranie i niesprzyjające warunki atmosferyczne (np. mrozy). Ważny jest również sposób układania płytek na balkonie.

– Przy montażu należy używać specjalnego, odkształcalnego kleju, pamiętając przy tym o nałożeniu go na całą powierzchnię płytki (a nie tylko punktowo) oraz dodatkowo na samą płytę balkonu. Słaba chropowatość oraz niska porowatość (nasiąkliwość) okładziny ceramicznej muszą być zrekompensowane działaniem preparatu klejącego wykazującego zwiększoną adhezję powierzchniową. Dlatego polecane są tutaj zaprawy klejowe typu „full bed" – radzi ekspert z firmy ARSANIT. – Aby zapobiec powstaniu niechcianych szczelin, w które mogłaby wniknąć woda, pamiętajmy również o układaniu płytek w odległościach nie większych niż 5 milimetrów.

Przedstawiliśmy kilka zasobów na walkę z działaniem czynników zewnętrznych, które niszczą nasz balkon. Jeżeli zastosujemy takie rozwiązania, jak podwójna izolacja cieplna i wysokiej jakości mrozoodporne płytki ceramiczne lub gres – z pewnością balkon dłużej będzie w idealnym stanie technicznym. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: ARSANIT
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

na zime to najlepiej go zamurować i masz spokój.
Gość, 07.10.2015, 11:09
Na wiosnę wymieniliśmy okna na energooszczędne i ociepliliśmy solidną warstwą dobrego styropianu w korpki.Także na zimę objedzie się bez zamurowywania okien :)
michalski99, 20.10.2015, 11:47
balkony i tarasy są dość drogie w "utrzymaniu". sam już przerobiłem 2 remonty i nauczyłem się że oszczędzanie na materiałach mija się z celem. Wysokoelastyczny klej dobrej marki np atlas, jeśli płytki to mrozoodporne i to co najważniejsze. balkon sypie się od czoła przeważnie, dlatego warto go wykończyć czymś trwalszym niż pomalowana blacha. Zainteresujcie się tematem profili okapowych (aluminiowych!), zdecydowanym liderem jest marka renoplast, która kształtuje nie tylko trendy ale i utrzymuje wysoką jakość.
szafran przemek, 03.06.2016, 09:44