Jak ukryć kable? Korytka i listwy instalacyjne zamaskują kable

Praktyczne i estetyczne korytka i listwy instalacyjne przydadzą się nie tylko podczas remontu mieszkania, ale i wtedy gdy montujemy nowy telewizor na ścianie. Korytka i listwy skutecznie zamaskują kable. To bardzo estetyczne rozwiązanie.
 • Listwy i korytka instalacyjne przeznaczone do malowania

  Niektóre listwy i korytka instalacyjne można malować, aby dostosować je do wystroju wnętrza, koloru listew przypodłogowych lub ściany.

  Legrand
 • System listew instalacyjnych z korytkami na przewody

  Typowy system listew instalacyjnych z małymi korytkami dla przewodów

  Legrand
 • Korytko instalacyjne z gniazdem

  Korytko instalacyjne jest większe, co umożliwia zamontowanie w nim gniazd wtyczkowych.

  Legrand

Gdy musimy rozbudować instalację elektryczną, najczęściej przeraża nas, to że będziemy musieli ryć ściany. Tymczasem możemy uniknąć wiercenia dziur i robienia bruzd w ścianach oraz zrywania tapet, boazerii, czy też podłogi. Rozbudowując instalację elektryczną możemy wykorzystać prosty sposób na ukrycie kabli wijących się po ścianie lub podłodze, czyli korytka i listwy instalacyjne.

Listwy instalacyjne

Listwy instalacyjne przydadzą się głównie przy drobnym remoncie lub rozbudowie instalacji elektrycznej. Standardowo listwy instalacyjne montuje się jako cokołowe listwy przypodłogowe przy ścianie w miejsce listew (drewnianych lub z PVC). Listwy instalacyjne najczęściej wykonuje się z PVC. W prosty sposób, można ukryć w nich przewody instalacji elektrycznej.

Polecamy również poradnikJak ukryć kable i przewody 

Dostępne są też listwy przystosowane do montażu pionowego, np. dla doprowadzenia do wyłącznika oświetlenia. Takie listwy można zamontować przylegająco do ościeżnicy drzwiowej. W systemach listew instalacyjnych dostępne są także korytka w kształcie belki, które montuje się ponad istniejącą listwą przypodłogową. Praktycznie każdy system listew i korytek instalacyjnych ma asortyment akcesoriów, które umożliwiają estetyczne wykończenie narożników wewnętrznych i zewnętrznych, oraz płaskich kątów. 

Korytka instalacyjne

W porównaniu z listwami instalacyjnymi korytka są większe. Stosuje się je nie tylko do umieszczenia w nich okablowania, ale także do montażu wyłączników, gniazdek elektrycznych, czy też gniazd doprowadzających internet i telewizję. Za pomocą korytek można umieścić kilka gniazd wtyczkowych, np. nad stołem warsztatowym w garażu, czy też zainstalować kilka dodatkowych gniazd nad blatem w kuchni. Korytka instalacyjne dostępne są w bardzo wielu kolorach. Mogą być wykonane z różnych materiałów: PVC, aluminium itp.

Montaż listew i korytek instalacyjnych

Każdy system listew i korytek instalacyjnych składa się z dwóch elementów: podstawy i pokrywy. W zależności od wymiaru podstawy może być ona mocowana do ściany za pomocą wkrętów lub przyklejana odpowiednim klejem instalacyjnym. Po ułożeniu w podstawie przewodów i zamontowaniu elementów instalacji, pokrywę, bez użycia narzędzi zatrzaskuje się do podstawy.

Estetyczne maskowanie kabli

Zdecydowanie najbardziej estetycznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ukrycie kabli, jest umieszczenie przewodów w ścianie. Często jest to jednak niemożliwe. Wtedy systemy listew i korytek instalacyjnych stanowią praktyczną alternatywę. Należy jednak uważać, aby akcesoria takie jak na przykład narożniki montować w sposób zgodny z zaleceniami producenta.

Warto wiedzieć: Jak zamontować telewizor na ścianie

Jeżeli zależy nam na estetyce, wybierajmy listwy i korytka instalacyjne, które można malować w kolorze dostosowanym do wystroju wnętrza. W ten sposób będą mniej zauważalne i wtopią się w wystrój pomieszczenia, nie drażniąc naszych oczu.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Europejski Instytut Miedzi (EIM), www.instytutmiedzi.pl
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Hello. I see that you don't update your page too
often. I know that writing posts is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows you to create new articles using existing content (from article directories or other blogs from your niche)?
And it does it very well. The new articles are unique and pass
the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools My blog :: JanineJuicy
WG, 23.11.2018, 22:39
Cześć wielkie dzięki za post ! My homepage; Jolka
BM, 23.09.2019, 07:12